Saeimas komisija vērtē NEPLP locekļu atbrīvošanas pieprasījumu

LETA
CopyLinkedIn Draugiem X
Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.
Foto: Ieva Čīka/LETA

Vairāku Saeimas komisiju kopsēdē deputāti šodien diskutēs par vairāku politiķu parakstīto iesniegumu par Nacionālās elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes (NEPLP) locekļu atlaišanu.

Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisija, kā arī Publisko izdevumu un revīzijas komisija šā jautājuma izvērtēšanai sanāks uz kopsēdi šodien plkst. 12 parlamenta Sarkanajā zālē, Jēkaba ielā 11.

Sēdes darba kārtībā paredzēts diskutēt par Valsts kontroles revīzijas ziņojumu par NEPLP, kā arī par iespējamo parlamenta lēmumprojektu par NEPLP locekļu atbrīvošanu no amata.

Līdz šim Cilvēktiesību komisijas deputātu viedokļi par priekšlikumu atlaist NEPLP locekļus bija dažādi. Komisijas priekšsēdētāja Inese Laizāne (VL-TB/LNNK) neredz iemeslus, lai balsotu par padomes locekļu Aijas Dulevskas un Ivara Zviedra atlaišanu, savukārt par pārējiem diviem padomes pārstāvjiem nepieciešams uzklausīt iesniedzēju pamatojumu.

Komisijā pārstāvētie partijas «Saskaņa» deputāti par NEPLP atlaišanas rosināšanas jautājumu lems pēc juristu atzinuma uzklausīšanas, cik likumiski pamatota būtu NEPLP locekļu atlaišana situācijā, kad likumā ir nostiprināts padomes neatkarības princips. Cilvēktiesību komisijas priekšsēdētāja vietnieks Boriss Cilevičs (S) iepriekš skaidroja, ka vispirms nepieciešams redzēt attiecīgo lēmumprojektu. Viņš norādīja, ka pats ir piedalījies likuma veidošanā, kurā ietvertais formulējums par to, kādos gadījumos NEPLP locekļus var atbrīvot no darba, ir stūrakmens padomes neatkarības nodrošināšanai.

Savukārt komisijas deputāte Lolita Čigāne (V) neatbalsta ierosinājumu par padomes četru locekļu atlaišanu un to vērtē gan kā absurdu rīcību no likuma viedokļa, gan kā politisko izrēķināšanos.

Jau ziņots, ka «Vienotības», Zaļo un zemnieku savienības (ZZS), Latvijas Reģionu apvienības (LRA) un partijas «No sirds Latvijai» līderi 17.jūnijā Saeimas Prezidijam iesniedza dokumentu par NEPLP locekļu atlaišanu. Prezidijs šo iesniegumu nodeva izskatīšanai Cilvēktiesību komisijā, kura to skatīs 2.jūlijā.

Iesniegumu iniciējusi LRA, bet to parakstījuši arī vairāku partiju līderi - Solvita Āboltiņa (V), Augusts Brigmanis (ZZS), Dainis Liepiņš (LRA) un Inguna Sudraba (NSL).

Iesniedzēji kritizē, ka NEPLP pieņēma lēmumu attiecībā uz «Radio Skonto plus» programmas apstiprināšanu, padarot to par krievu valodā raidošu radiostaciju. Tādējādi NEPLP esot mazinājusi Saeimas deputātu uzticību padomes locekļu kompetencei un spējai pieņemt situācijai atbilstošus lēmumus.

Politiķi arī atsaucas uz Valsts kontroles revīzijas ziņojumā secināto, ka NEPLP nav efektīvi rīkojusies ar finanšu līdzekļiem gandrīz divu miljonu eiro apmērā. Tāpat ziņojumā secināts, ka NEPLP ir vāja kontroles sistēma pār amatpersonu un darbinieku komandējumiem un darba braucieniem, kā arī konstatētas citas nepilnības.

Tāpat tiek pausta nostāja, ka NEPLP locekļi Dimants, Dulevska, Mjartāns un Zviedris neatbilst likumā noteiktajai prasībai par labu reputāciju, tāpēc tas viņiem liedz turpināt šo amatu ieņemšanu.

Savukārt NEPLP izplatījusi paziņojumu masu medijiem, kurā norāda, ka pieprasījums atlaist NEPLP locekļus ir uzbrukums masu mediju neatkarībai.

Paziņojumā uzsvērts, ka NEPLP ir demokrātiskas un tiesiskas valsts neatkarīgas mediju, it īpaši sabiedrisko mediju, sistēmas sastāvdaļa. Tieši tādēļ likums ir noteicis ļoti konkrētus gadījumus, kādos ir iespējams atsaukt NEPLP locekļus. Padome norāda, ka neviens no atlaišanas apstākļiem nav iestājies.

NEPLP paziņojumā norāda, ka dažu Saeimas deputātu ideja atlaist padomes locekļus viņiem nav pārsteigums. Tiekoties ar deputātiem, ne reizi vien padomes locekļi esot saskārušies ar zīmīgiem mājieniem, kas skar to vai citu LTV sižetu vai LR raidījumu.

KomentāriCopyLinkedIn Draugiem X
Aktuālais šodien
Svarīgākais
Uz augšu