Marihuānas legalizācija Kanādā radīs miljardiem vērtu ekonomikas sektoru

Marihuānas legalizācija Kanādā radīs miljardiem vērtu ekonomikas sektoru
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments
Foto: AP/Scanpix

Gaidāmā marihuānas legalizācija Kanādā radīs miljardiem dolāru vērtu uzņēmējdarbības nozari, kas jau pirmajā gadā strādās ar vairāk nekā četru miljardu ASV dolāru lielu apgrozījumu, vēsta ASV medijs «CNN Money».

Kā ziņots, Kanādas Senāts šonedēļ apstiprināja Kanādas valdības ierosināto likumprojektu par marihuānas legalizāciju izklaides nolūkiem. Senāts likumprojektā izdarīja virkni grozījumu un nosūtīja to atpakaļ parlamenta apakšpalātai, kam tagad būs jālemj, vai šos grozījumus pieņemt, pirms likumprojektu nosūta atkārtotam balsojumam Senātā.

Ja likumprojekts tiks apstiprināts, paies vēl apmēram trīs mēneši, pirms visā Kanādā varēs sākt legālu marihuānas tirdzniecību.

Auditorkompānija «Deloitte» lēš, ka izklaides nolūkiem paredzētās legālās marihuānas pārdošanas apjoms Kanādā pirmajā gadā pēc likumprojekta stāšanās spēkā veidos līdz pat 4,3 miljardiem ASV dolāru.

Saskaņā ar likumprojektu legālā marihuāna būs pieejama ikvienam Kanādas iedzīvotājam, kas sasniedzis 18 gadu vecumu.

Vienā reizē viens klients drīkstēs iegādāties ne vairāk kā 30 gramus marihuānas. Marihuānas tirdzniecība būs atļauta tikai federālās valdības licencētās tirdzniecības vietās.

Viens no vispretrunīgāk vērtētajiem senatoru grozījumiem paredz, ka Kanādas provinces varēs pašas izlemt, vai aizliegt kaņepju audzēšanu mājas apstākļos. Sākotnējais iesniegtais likumprojekts paredzēja, ka personas, kas sasniegušas 18 gadu vecumu, drīkstēs personīgai lietošanai mājās audzēt ne vairāk kā četrus kaņepju stādus, ziņoja LETA.

Daļa Kanādas veselības aprūpes nozares pārstāvju iepriekš pauda bažas par iespējamajām sekām marihuānas legalizācijai valstī.

Tomēr Kanādas premjerministrs Džastins Trudo atbalsta šo likumprojektu. Marihuānas legalizācija izklaides nolūkiem bija viens no galvenajiem Trudo priekšvēlēšanu kampaņas solījumiem.

«Mēs esam ļoti koncentrējušies uz marihuānas kontroli un legalizāciju, jo pašreizējā sistēma nestrādā,» šā gada maijā paziņoja Trudo.

«Lēmumi un risinājumi, kurus mēs esam izvēlējušies virzīt uz priekšu šajā jautājumā, ir balstīti uz mēnešiem un gadiem ilgušām konsultācijām ar ekspertiem, cenšoties panākt, ka no marihuānas tirdzniecības tiek izslēgts kriminālais elements,» viņš piebilda.

Ja likumprojekts tiks apstiprināts, Kanāda kļūs par pirmo G7 valsti, kura ir legalizējusi marihuānas lietošanu izklaides nolūkiem. Marihuāna medicīniskiem nolūkiem Kanādā ir legāla jau kopš 2001.gada.

Aplēses par legālās marihuānas potenciālo izmēru Kanādā gan ir dažādas.

Kanādas banka «Canadian Imperial Bank of Commerce» prognozē, ka legālās marihuānas tirgus apjoms Kanādā līdz 2020.gadam varētu pieaugt līdz pieciem miljardiem ASV dolāru gadā.

Savukārt marihuānas legalizācijas pētījumu organizācija «New Frontier Data» prognozē, ka līdz 2025.gadam legālās marihuānas tirgus valstī var pieaugt līdz septiņiem miljardiem ASV dolāru gadā.

«Deloitte» eksperti pauž viedokli, ka Kanādas iedzīvotāju izdevumi marihuānai varētu palielināties pat par 58%, jo viņi būtu gatavi maksāt vairāk par augstas kvalitātes un legāli pieejamu produktu.

Tajā pašā laikā pašreizējie regulārie marihuānas lietotāji varētu palielināt produkta iegādi par līdz par 22%, uzskata «Deloitte».

Marihuānas legalizācija arī ievērojami papildinās Kanādas budžetu.

Saskaņā ar Kanādas Finanšu ministrijas plāniem marihuānai paredzēts piemērot nodokli viena dolāra apmērā par katru pārdoto gramu vai 10% apmērā no kopējās pirkuma summas, iekasējot lielāko.

Eksperti arī prognozē, ka pēc marihuānas legalizēšanas Kanādā varētu samazināties alkohola patēriņš.

Kanādas kaimiņvalstī ASV marihuāna izklaides nolūkiem ir legāla jau deviņos štatos, kā arī Vašingtonas Kolumbijas distriktā. Savukārt medicīniskā marihuāna ir legāla kopumā 30 ASV štatos.

ASV legālās marihuānas pārdošanas apjoms 2017.gadā veidoja gandrīz deviņus miljardus dolāru.

Tēmas
Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais
Uz augšu