T, 28.09.2022.

«ABLV Asset Management» pārvaldīto ieguldījumu fondu turētājbanka būs «Baltic International Bank»

LETA
«ABLV Asset Management» pārvaldīto ieguldījumu fondu turētājbanka būs «Baltic International Bank»
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments
Foto: SCANPIX/REUTERS

«ABLV Bank» grupas ieguldījumu pārvaldes sabiedrības «ABLV Asset Management» pārvaldīto ieguldījumu fondu turētājbanka turpmāk būs «Baltic International Bank», teikts kompānijas paziņojumā biržai «Nasdaq Riga».

Kompānijas pārstāvji informē, ka 22.maijā «ABLV Asset Management» noslēdza līgumu ar «Baltic International Bank».

Atbilstoši Ieguldījumu pārvaldes sabiedrību likumam darījumus ar fondu īpašumu «ABLV Asset Management» veic ar turētājbankas starpniecību un līdz šim tā bija «ABLV Bank», kuras akcionāri nolēmuši sākt bankas pašlikvidāciju. Pēc līguma parakstīšanas «ABLV Asset Management» turpinās pārvaldīt ieguldījumu fondus, savukārt «Baltic International Bank» uzņemsies turētājbankas funkciju.

Līguma stāšanās spēkā notiek divos posmos: noteikumi par aktīvu turēšanu stājās spēkā līguma parakstīšanas dienā, savukārt pārējās funkcijas, tostarp uzraudzības un kontroles funkcijas, stāsies spēkā pēc pilnīgas fondu aktīvu pārvešanas uz jaunās turētājbankas kontiem.

«Pēc visu līguma nosacījumu stāšanās spēkā un nepieciešamo fondu normatīvo dokumentu izmaiņu reģistrēšanas Finanšu un kapitāla tirgus komisijā «ABLV Asset Management» fondu pārvaldības darbība atgriezīsies normālajā režīmā un vēlāk tiks atjaunota arī iespēja ieguldītājiem pirkt un pārdot fondu apliecības. Par jauno fondu normatīvo dokumentu stāšanos spēkā tiks ziņots atsevišķi,» teikts paziņojumā biržai.

Kompānijas pārstāvji arī informē, ka šobrīd starp «ABLV Asset Management» un «ABLV Bank» ir noslēgta papildu vienošanās līgumam ar turētājbanku, kas paredz, ka no 2018.gada 28.maija «ABLV Bank» vairs nesaņems turētājbankas atlīdzību, neskatoties uz to, ka turpinās pildīt uzraudzības un kontroles funkcijas līdz brīdim, kamēr jaunais līgums ar «Baltic International Bank» stāsies spēkā pilnā apmērā.

Finanšu un kapitāla tirgus komisija (FKTK) licenci «ABLV Asset Management» ieguldījumu pārvaldes pakalpojumu sniegšanai izsniedza 2006.gada augustā, savukārt 2017.gada maijā ieguldījumu pārvaldes sabiedrība tika reģistrēta valsts fondēto pensiju shēmas līdzekļu pārvaldītāju reģistrā.

Aģentūra LETA jau vēstīja, ka «ABLV Asset Management» valsts fondēto pensiju plāna «ABLV aktīvais ieguldījumu plāns» līdzekļu turētājbanka ir banka «Citadele».

Tāpat ziņots, ka «ABLV Bank» problēmas radās pēc ASV Finanšu ministrijas Finanšu noziegumu apkarošanas institūcijas «FinCEN» februāra vidū paziņotā, ka tā plāno noteikt sankcijas «ABLV Bank» par naudas atmazgāšanas shēmām, kas palīdzējušas Ziemeļkorejas kodolieroču programmai, kā arī nelegālām darbībām Azerbaidžānā, Krievijā un Ukrainā. «FinCEN» publiskotajā ziņojumā arī teikts, ka «ABLV Bank» vadība līdz 2017.gadam izmantojusi kukuļdošanu, lai ietekmētu amatpersonas Latvijā, cenšoties novērst pret to vērstas tiesiskas darbības un mazinātu draudus savām augsta riska darbībām.

ASV finanšu ministra vietniece terorisma un finanšu izlūkošanas jautājumos Sigala Mandelkere iepriekš atzīmēja, ka «ABLV Bank» ir padarījusi naudas atmazgāšanu par bankas uzņēmējdarbības pamatu. «Turklāt «ABLV Bank» ir veikusi pārskaitījumus korumpētām, politiski ietekmīgām personām un novirzījusi miljardiem dolāru publiskā korupcijā un aktīvu izvešanā ar fasādes kompānijas kontiem,» viņa sacīja.

Savukārt «ABLV Bank» advokāti atbildes vēstulē aicinājuši «FinCEN» atsaukt tās priekšlikumu, norādot, ka «FinCEN» pret «ABLV Bank» izvirzījis «pārspīlētas apsūdzības», par kurām lielā daļā sniegti vai nu ļoti vispārīgi apgalvojumi, vai arī nav uzrādīti pierādījumi gan par naudas atmazgāšanu, gan apvainojumiem kukuļdošanā. «FinCEN» nav arī ņēmis vērā «ABLV Bank» paveikto finanšu noziegumu novēršanas programmā.

Tāpat «ABLV Bank» un tās lielākie akcionāri ir iesnieguši Eiropas Savienības (ES) Tiesā prasību pieteikumus pret Eiropas Centrālo banku (ECB) un Vienotā noregulējuma valdi (VNV). Bankas advokāti no «DLA Piper» Vācijas biroja «ABLV Bank» un tās divu lielāko akcionāru vārdā kopumā iesnieguši četrus pieteikumus - divus pret ECB un divus pret VMV. Pieteikumos minēti vairāki iespējamie pārkāpumi, ko varētu būt izdarījušas ECB un VNV. Tie aptver pilnvaru pārsniegšanu, samērīguma un vienādas attieksmes neievērošanu, kā arī citus pārkāpumus, un uzskaita virkni nopietnu iebildumu pret veidu, kādā tika pieņemts lēmums par to, vai banka bija vai varēja nonākt finanšu grūtībās (failing or likely to fail).

Maksimālai klientu un kreditoru interešu aizstāvībai un, ņemot vērā ECB lēmumu par likvidācijas procesa sākšanu, «ABLV Bank» akcionāri ārkārtas sapulcē 26.februārī nolēma sākt bankas pašlikvidāciju. Martā banka iesniedza FKTK apstiprināšanai «ABLV Bank» pašlikvidācijas plānu.

Tēmas
Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais
Uz augšu