No marta dienas stacionāros neveiks sarežģītas operācijas un ilgstošu aprūpi

LETA
CopyLinkedIn Draugiem X
Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.
Foto: BNS foto/LETA

Turpmāk dienas stacionāros vairs neveiks tādas manipulācijas, kas saistītas ar lielu risku pacienta veselībai, un kurām nepieciešama ilgstoša pēcoperācijas aprūpe, liecina otrdien valdībā atbalstītie noteikumi «Veselības aprūpes pakalpojumi dienas stacionārā», kas stāsies spēkā 1.martā.

Noteikumu projekta izstrādātāja Veselības ministrija (VM) norāda, ka noteikumu nepieciešamība radusies pēc Nacionālajā veselības dienestā (NVD) izveidotās darba grupas izskatītajiem jautājumiem par dienas stacionāra darbību, kā arī veicamajiem uzlabojumiem tā darbībā. Darba grupa secinājusi, ka dienas stacionāru darbības uzlabošanai nepieciešams noteikt šajā stacionārā veicamo manipulāciju apjomu, lai tas nebūtu saistīts ar lielu risku pacientam un ilgstošu aprūpi.

VM norada, ka patlaban dienas stacionāra pakalpojumi tiek sniegti pēc spēkā esošās kārtības, paredzot, ka ārstniecības iestādes ar martu varēs nodrošināt dienas stacionārā sniedzamos veselības aprūpes pakalpojumus atbilstoši veiktajām izmaiņām.

Tā kā patlaban noris pārejas periods jauno nosacījumu izpildei, tāpēc NVD un VM turpina komunicēt ar ārstniecības iestādēm par veikto grozījumu īstenošanas iespējām. Konsultējoties ar ārstniecības iestādēm konstatēts, ka nepieciešams veikt papildus precizējumus grozījumos iekļautajos dienas stacionāra nosacījumos, proti, papildinot noteiktus dienas stacionāra veidus ar atsevišķām manipulācijām.

Kā uzsver ministrija, nepieciešamība papildināt noteiktus dienas stacionāra veidus ar noteiktiem veselības aprūpes pakalpojumiem saistāma ar veselības aprūpes pakalpojumu pieejamības nodrošināšanu, kā arī ar stacionāra noslodzes mazināšanu. Piemēram, ginekoloģijas dienas stacionārā izmaiņas var skart aptuveni 840 pacientus gadā, tādēļ, lai mazinātu stacionāra noslodzi, noteikumu projekts paredz papildināt ginekoloģijas dienas stacionāru ar noteiktiem veselības aprūpes pakalpojumiem. Vienlaikus izmaiņas nepieciešamas, lai nodrošinātu, ka pacienti noteiktus veselības aprūpes pakalpojumus, kuriem nav nepieciešama 24 stundu ārstniecības personu uzraudzība, saņemtu savlaicīgāk.

Tāpat noteikumu projekts paredz iekļaut priekšnosacījumu, ka ārstējošais ārsts pirms operācijas veikšanas dienas stacionārā informē pacientu par operāciju, kā arī par iespējamu pacienta pārvešanu uz stacionāro ārstniecības iestādi, kas nodrošina diennakts neatliekamo medicīnisko palīdzību, ja medicīnisku iemeslu dēļ pacientam būs nepieciešama ārstniecības personu uzraudzība, kas pārsniedz dienas stacionāra darba laiku, proti, plkst.22.

Jau ziņots, ka valdība pagājušā gada decembra beigās atbalstīja virkni būtisku grozījumu Veselības aprūpes organizēšanas un finansēšanas kārtībā, piemēram, tostarp izmaiņas dienas stacionārā veicamo pakalpojumu klāstā.

Pēc VM paustā, turpmāk tiks noteikts, ka dienas stacionārā tiek sniegti tikai tādi ķirurģiski pakalpojumi, kurus ir droši pacientam veikt vienā dienā - pēc pakalpojumu sniegšanas novērtējot pacienta veselības stāvokli un izrakstot to mājās tajā pašā dienā. Līdz ar to daļa no manipulācijām, kas līdz šim tika veiktas ķirurģiskā dienas stacionārā, tiks pārceltas uz jaunizveidotu stacionārās veselības aprūpes programma «īslaicīgā plānveida ķirurģija».

Kā ziņots, NVD apkopotie dati liecina, ka dienas stacionārā 70% manipulāciju veiktas vairāk nekā vienu dienu, proti, 1-8 dienas, tomēr dienas stacionāra mērķis ir veikt manipulācijas dienas laikā, proti, pacients no rīta ierodas un vakarā dodas mājās. Pacientam pavadot dienas stacionārā vairākas dienas, tiek nelietderīgi patērēti veselības aprūpes budžeta līdzekļi, secinājis NVD.

KomentāriCopyLinkedIn Draugiem X
Aktuālais šodien
Svarīgākais
Uz augšu