Sv, 14.08.2022.

Kā piesaistīt investoru - Ventspils brīvostas pieredze

TVNET sadarbībā ar Ventspils brīvostu
Kā piesaistīt investoru - Ventspils brīvostas pieredze
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments
Bucher Municipal ir viens no lielākajiem komunālo automašīnu ražotājiem pasaulē. Ventspils ražotnē strādā jau 340 cilvēku, un pilna cikla ražošana Ventspilī tiek veikta 5 automašīnu modeļiem.
Bucher Municipal ir viens no lielākajiem komunālo automašīnu ražotājiem pasaulē. Ventspils ražotnē strādā jau 340 cilvēku, un pilna cikla ražošana Ventspilī tiek veikta 5 automašīnu modeļiem. Foto: Publicitātes foto

Investīcijas, jaunas darba vietas, ražošanas attīstība, pievienotās vērtības ražošana – tie visi ir temati, par ko daudz un aktīvi runāts, tomēr no runām pie darbiem ne vienmēr izdodas tikt. Ventspils brīvosta ir viens no tiem piemēriem, ko vērts apskatīt, jo 15 gadu laikā tā no tipiskas ostas pilsētas kļuvusi par vienu no nozīmīgākajiem Baltijas reģiona rūpniecības centriem ar lielāko ārvalstu investīciju apjomu uz vienu iedzīvotāju Latvijā.

Mērķtiecīga ekonomikas diversifikācija Ventspilī

Lēmums Ventspilī sākt attīstīt rūpniecību nebija nejaušs. Pagājušā gadsimta vidū un otrajā pusē Ventspils tika intensīvi veidota kā nozīmīgs ostas pakalpojumu un tranzīta centrs, kas nozīmē, ka Ventspils ekonomika, arī mainoties valsts iekārtai 90-tajos gados, bija pilnībā atkarīga no vienas nozares, kuru turklāt pati tieši nespēja ietekmēt – starptautiskā tranzīta. Ventspils pašvaldība pieņēma stratēģisku lēmumu Ventspilī uzsākt mērķtiecīgu rūpniecības attīstību. Ventspils brīvostai, kam tika piešķirts speciālās ekonomiskās zonas statuss, kā viena no pamatfunkcijām tika noteikta rūpniecības attīstīšana brīvostas teritorijas industriālajā zonā. Par šīs stratēģijas īstenošanas sākumu uzskatāms 2002.gads.

Ventspils piedāvātās priekšrocības

Investoram Ventspilī tiek piedāvāti ar nepieciešamajām inženierkomunikācijām aprīkoti zemesgabali un gatavas ražošanas ēkas. 15 gadu laikā pēc Ventspils brīvostas pārvaldes pasūtījuma izbūvētas 9 ražošanas ēkas. 2018.gadā sāksies vēl trīs jaunu ražošanas ēku būvniecība, jo pieprasījums pēc gatavām, modernām ražošanas telpām ir liels. To var saprast – uzņēmums vēlas nodarboties ar ražošanu un eksportu nevis nekustamo īpašumu attīstīšanu.

Bucher Municipal ir viens no lielākajiem komunālo automašīnu ražotājiem pasaulē. Ventspils ražotnē strādā jau 340 cilvēku, un pilna cikla ražošana Ventspilī tiek veikta 5 automašīnu modeļiem.
Bucher Municipal ir viens no lielākajiem komunālo automašīnu ražotājiem pasaulē. Ventspils ražotnē strādā jau 340 cilvēku, un pilna cikla ražošana Ventspilī tiek veikta 5 automašīnu modeļiem. Foto: Publicitātes foto

Katram investīciju projektam tiek piesaistīts profesionāls projektu vadītājs no Ventspils brīvostas pārvaldes, kas palīdz investoram praktisko jautājumu risināšanā sadarbībā ar valsts un pašvaldību institūcijām un ātrākā projekta virzībā. Vienlaikus uzņēmuma produkcija ērtākai loģistikai Ventspils piedāvā ostas priekšrocības –prāmju satiksmi uz Zviedriju 12 reizes nedēļā un visu veidu termināļus neaizsalstošā ostā, kas spēj nodrošināt kravu eksportu visa gada garumā.

Ražojoši uzņēmumi Ventspils brīvostas industriālajā zonā var nomāt zemi termiņā līdz 45 gadiem ar iespēju šo termiņu pagarināt, kā arī iegādāties zemi īpašumā. Nomas maksa šādiem uzņēmumiem ir 0,25–0,5 % no zemes kadastrālās vērtības. Ventspils pašvaldība sniedz nekustamā īpašuma nodokļa atvieglojumus apstrādes nozares jaunajiem komersantiem, izmitināšanas pakalpojumu sniedzējiem u.c.

Darbaspēka nodrošinājums

Viens no būtiskākajiem jautājumiem jauna investora piesaistē ir kvalificēta darbaspēka pieejamība. Lai šo jautājumu risinātu, pašvaldība mērķtiecīgi investējusi līdzekļus profesionālās un augstākās izglītības attīstībā Ventspilī.

Faktiski Ventspilī no jauna ir izveidota Augstskola un Tehnikums. Šobrīd Ventspilī ir attīstīta arodizglītība pieprasītās specialitātēs — valstī modernākā infrastruktūra profesionālo prasmju apguvei metālapstrādes, inženiermehānikas, automehānikas, enerģētikas, elektronikas u.c. nozarēs, kā arī viena no Baltijā labākajām augstākās izglītības bāzēm IT, telekomunikāciju, elektronikas, radioastronomijas, inženierzinātņu un citās perspektīvās nozarēs.

Augsto tehnoloģiju uzņēmumu attīstība

Lai Ventspilī veicinātu augsto tehnoloģiju uzņēmumu attīstību, kas līdz ar to nozīmētu produkciju ar augstāku pievienoto vērtību un augstāku vidējo darba samaksu nekā uzņēmumos ar mazkvalificētu darbaspēku, 2005.gadā, iesaistoties pašvaldībai un brīvostas pārvaldei, tika nodibināts Ventspils Augsto tehnoloģiju parks (VATP). Tieši VATP ilgus gadus bija vadošā loma biznesa inkubācijas pakalpojumu sniegšanā jaunajiem uzņēmējiem, kā arī šobrīd sadarbībā ar pašvaldību tiek veidots Biznesa Atbalsta Centrs, kurā ikviens jaunuzņēmējs, gan arī pieredzējušie varēs saņemt nepieciešamo atbalstu jaunu biznesa ideju realizācijai. 2014.gadā Ventspils pašvaldības apstiprināja Ventspils informācijas un komunikācijas tehnoloģiju (turpmāk – IKT) nozares attīstības stratēģiju un rīcības plānu 2014. gadam - 2020. gadam, kas paredz visaptverošu pasākumu kompleksu augsto tehnoloģiju nozares attīstībai. IKT uzņēmumu skaits Ventspilī šobrīd mērāms vairākos desmitos, starp kuriem ir tādi nozīmīgi vārdi kā Accenture, Hansamatrix, EuroLCDs.

15 gadu laikā paveiktais

Kopš 2002.gada darbam Ventspils brīvostas industriālajā zonā piesaistīti vairāk nekā 20 ārvalstu un pašmāju ražojoši uzņēmumi. 2010.gadā pirmo reizi darbavietu skaits rūpnieciskajā sektorā Ventspilī pārsniedza darbavietu skaitu ostas sektorā. Ventspils ierindojusies Latvijas lielāko rūpniecisko centru vidū. Rūpnieciskās produkcijas izlaides rādītāji Ventspilī kopš 2002.gada palielinājušies 21 reizi, bet eksporta apjoms palielinājies pat 40 reizes.

Tēmas
Lasītākais šodien
Top raksti
Uz augšu