Rūpniecības nozares līderis pērn - «Uralkali Trading»

Ilsutratīvs attēls

FOTO: Sputnik/Scanpix

Rūpniecības nozares līderis pērn bija Krievijas kālija minerālmēslu ražotāja «Uralkaļij» meitasuzņēmums SIA «Uralkali Trading» ar 1,795 miljardu eiro apgrozījumu, liecina SIA «Firmas.lv» un aģentūras LETA veidotais «Latvijas Biznesa gada pārskats 2017».

«Uralkali Trading» darbojas kā «Uralkaļij» tirdzniecības sabiedrība, kas atbild par «Uralkaļij» produkcijas eksportu uz Āziju, Ziemeļameriku, Dienvidameriku, Eiropu un Āfriku.

Otrā lielākā kompānija pēc apgrozījuma pērn bija SIA «Severstal Distribution» ar 279,358 miljonu eiro apgrozījumu, bet trešā - AS «Valmieras stikla šķiedra» ar 101,413 miljonu eiro apgrozījumu.

«Top 10» iekļuvuši arī tādi uzņēmumi kā SIA «Livonia Print» ar 53,351 miljonu eiro apgrozījumu, SIA «East Metal» ar 49,11 miljonu eiro apgrozījumu, SIA «Lexel Fabrika» ar 44,07 miljonu eiro apgrozījumu, SIA «Stora Enso Packaging» ar 40,048 miljonu eiro apgrozījumu, SIA «Polipaks» ar 35,674 miljonu eiro apgrozījumu, SIA «Lauma Fabrics» ar 32,349 miljonu eiro apgrozījumu un SIA «AKG Tehermotechnik Lettland» ar 30,7 miljonu eiro apgrozījumu.

Pagājušajā gadā Latvijā straujākā izaugsme bija rūpniecības nozarē, kuras apgrozījums salīdzinājumā ar 2015.gadu pieaudzis par 66%, liecina «Latvijas Biznesa gada pārskata» dati. Pētījumā secināts, ka izaugsmi rūpniecībā veicinājusi tirgus paplašināšanās un eksporta izaicinājumu atrisināšana.

Latvijas Mašīnbūves un metālapstrādes uzņēmumu asociācijas vadītājs Vilnis Rantiņš izdevumā norāda, ka šogad asociācijas uzņēmumu eksporta apjomi un ražošanas apjomi noteikti būs auguši vismaz par 10% salīdzinājumā ar 2016.gadu. Šā gada pirmajos septiņos mēnešos salīdzinājumā ar atbilstošu laika periodu pērn eksporta apjomi pieauguši par 18%, bet ražošanas apjomi – par 15%. Izteikts pieaugums sākās jau no šī gada pirmā ceturkšņa.

«Pagaidām nevaru prognozēt, vai šāds pieaugums saglabāsies līdz gada beigām. Tik skaisti kā gada pirmajā pusē nebūs, jo jau jūlijā pret jūniju bija neliela sabremzēšanās, tomēr divciparu skaitlim procentuālā izteiksmē vajadzētu būt. Kopumā var teikt, ka 2017.gads nozarei ir diezgan normāls, jo vēl jau jāņem vērā tas, ka iepriekšējos divos gados rezultāti bija zemāki, līdz ar to arī pieauguma bāze ir zemāka,» skaidro Rantiņš.

«Latvijas Biznesa gada pārskats» ir apjomīgākais Latvijas tautsaimniecības apskats, kurā tiek izvērtēti uzņēmumu darbības rādītāji pēc gada pārskatu datiem, un tas aptver uzņēmumus, kas nodrošina 97% no kopējā neto apgrozījuma. Pētījumā ir apskatīti uzņēmumu TOP vairāk nekā 60 nozarēs un dažādos griezumos: pēc apgrozījuma, peļņas, darbinieku skaita, reģionu attīstības, piesaistītajām investīcijām u.c. Tajā sniegti profesionālo asociāciju un nozares speciālistu viedokļi par aizvadītā gada rezultātiem un nākotnes prognozes. Šogad apskatā īpaša uzmanība ir pievērsta gaidāmajai nodokļu reformai, un pirmo reizi piesaistīta Rīgas Ekonomikas augstskolas pētnieku grupa.

«Latvijas Biznesa gada pārskatā 2017» apkopoti dati par vairāk nekā 21 000 uzņēmumu, kuru apgrozījums 2016.gadā pārsniedza 145 000 eiro. Apskatā iekļauto uzņēmumu kopējais apgrozījums pērn veidoja 51,5 miljardus eiro, kas ir par 0,5% mazāk nekā 2015.gadā, bet uzņēmumu kopējā peļņa pērn sasniegusi 2,32 miljardus eiro. Vienlaikus uzņēmumu kopējais darbinieku skaits pagājušajā gadā sarucis līdz 526 000.

Pārskatu veidoja «Firmas.lv» sadarbībā ar aģentūru LETA, Ārvalstu investoru padomi Latvijā, Rīgas Ekonomikas augstskolas un «Oxford Research Baltics» pētniekiem.

Lasītākais šobrīd

Uz augšu