Kā ir ar ciešāku militāro integrāciju Baltijas valstu virzienā, piemēram, uz Ziemeļu kaujas grupas bāzes? Arī tā dēvētā Eiropas armija, vai Zviedrija atbalsta šādus pasākumus?
Jāatgādina, ka laikā, kad biju aizsardzības ministrs [1997. - 2002. gads], mēs sniedzām lielu atbalstu Baltijas aizsardzības koledžai. Tā ir ļoti svarīga institūcija, kas demonstrē to, cik daudz var sasniegt.
Eiropas Savienības kontekstā ļoti nozīmīgu lomu spēlē Lielbritānijas izstāšanās no Eiropas Savienības jeb tā dēvētais Brexit. Zviedrija un Lielbritānija daudzos Eiropas Savienības jautājumos ir ievērojušas vienādu pozīciju un balsojušas līdzīgi.
Kad briti atstās Eiropas Savienību, Zviedrijai būs jāmeklē jauni, cieši kontakti ar citām dalībvalstīm. Tas var pavērt ceļu jaunām, padziļinātām attiecībām, piemēram, ar valstīm Baltijas jūras krastos – Vāciju, Poliju, trīs Baltijas valstīm.
Patiesībā tas, kā Eiropas Savienība risinās Lielbritānijas izstāšanos no bloka, ir jauna situācija pašai Zviedrijai. Es atminos, kad mums bija diskusija par iestāšanos Eiropas Savienībā – tā lielā mērā bija saistīta ar Lielbritāniju un tās nozīmīgumu Zviedrijai. Lielbritānija arī turpmāk būs svarīgs kaimiņš un tirdzniecības partneris. Taču Eiropas Savienībā var izveidoties jauni balansi starp dažādiem segmentiem vai valstīm.
Iespējams, ja mēs runājam par civilās vai militārās aizsardzības jautājumiem, var izveidoties jauni – ne alianses, bet «labi kaimiņi».
Premjers Stēfans Lēfvens janvārī izklāstīja Zviedrijas jaunās nacionālās drošības stratēģijas pamatelementus. Viņš uzskaita vairākus aspektus - militārus draudus, terorismu, ekstrēmismu, organizēto noziedzību, klimata izmaiņas, enerģētiku, apdraudējumu transporta nozarei, infrastruktūrai, iedzīvotāju veselībai. Vai ticat, ka iespējams izstrādāt tik visaptverošu un ambiciozu stratēģiju, kas var pievērsties visiem minētajiem jautājumiem?