Satura mārketings

VC4 manipulācijas un operācijas veic, pielietojot smieklu gāzi

FOTO: publicitātes

VC4 Dermatoloģijas klīnikas ārsti ir apguvuši smieklu gāzes maisījuma Entonox, ko piedāvā viens no lielākajiem medicīnisko gāzu ražotājiem AGA SIA un Linde Healthcare, lietošanas vadlīnijas. Patlaban arī veiktas vairākas dermatoloģiskas manipulācijas, lāzerprocedūras un pat vēnu operācijas, pielietojot kā atsāpinošo līdzekli smieklu gāzi.

Pasaules pieredze rāda, ka smieklu gāze ir uzticamākā pacienta nomierināšanas, kā arī atsāpināšanas palīgmetode. Tā pasaulē zināma kopš 19. gadsimta, kad to ieviesa Horacijs Velšs, un ilgu laiku tā bija vienīgā atsāpināšanas iespēja. Latvijā to izmanto kopš 2009. gada dzemdību sāpju mazināšanai, lai gan citur pasaulē šādam nolūkam smieklu gāzi pielieto krietni senāk. Pirms pāris gadiem Latvijā smieklu gāzi ieviesa zobārstniecībā, bet tagad Veselības centrā 4, to kā sāpju remdinošo līdzekli var izvēlēties, veicot dažādas manipulācijas, procedūras un operācijas. Šāda iespēja pagaidām ir vienīgā Baltijā.

Entanox ir lietošanai gatavs gāzu maisījums (50% smieklu gāze - N2O sajaukumā ar 50% skābekli). Skābekļa augstā koncentrācija, ko satur Entanox (vairāk nekā divas reizes pārsniedz skābekļa koncentrāciju (21% apkārtējā gaisā) nodrošina optimālu skābekļa saturāciju hemoglobīnā. Gatavais maisījums garantē arī to, ka Entonox lietošana ir droša un mediķa uzraudzībā to nav iespējams pārdozēt. Šādā koncentrācijā smieklu gāze nodrošina sedatīvu un nomierinošu iedarbību, bet pacients ir pie samaņas un viegli pamodināms. Entonox ir paredzēts īslaicīgai vieglas un vidējas intensitātes sāpju remdēšanai, kad nepieciešams ātrs pretsāpju darbības sākums un strauja atgūšanās. To var lietot visa vecuma pacientiem, izņemot bērnus, kas jaunāki par vienu mēnesi. Entonox lieto inhalāciju veidā spontāni elpojošiem pacientiem ar sejas maskas palīdzību. Šajā gadījumā medicīnas personāls noregulē speciālu gāzes padeves ierīci un parasti pacients, pats turot elpošanas masku, ieelpo smieklu gāzi. Ja manipulāciju veic mutes rajonā, var pielietot speciālu iemuti. Entonox inhalāciju jāuzsāk 3 minūtes pirms sāpīgās manipulācijas veikšanas. Šajā laikā smieklu gāze sasniedz maksimālo iedarbību. Lai metode būtu pietiekami efektīva un sniegtu atvieglojumu, Entonox jāturpina elpot visas sāpīgās procedūras laikā vai tik ilgi, cik nepieciešama pretsāpju iedarbība.

Dermatoloģe Linda Kapteine norāda, ka šī ir laba sāpju mazināšanas alternatīva, it īpaši bērniem, sākot no skolas vecuma, ar kuriem ir iespējams sadarboties un panākt intensīvu smieklu gāzes ieelpošanu. Piedāvājumā ietilpst arī aromātiska smieklu gāze, Coca - Cola, tutti frutti smarža. Turklāt mazajiem pacientiem ir virkne citu ieguvumu: neizveidojas paliekoša baiļu sajūta no ārsta; ar laiku no sedācijas var atteikties, jo baiļu sajūta vairs nerodas; uzlabojas ārstēšanas kvalitāte–var viegli izturēt pat garu procedūru. Pozitīvs aspekts ir arī tas, ka smieklu gāze viegli izvadās no organisma un, noņemot masku, preparāta iedarbība ātri izbeidzas - dažu minūšu laikā.

Asinsvadu ķirurgs Ints Ūdris uzsvēra, ka smieklu gāzei piemīt sāpes remdējošas īpašības, kas ļauj paaugstināt pacienta sāpju slieksni un toleranci pret sāpēm. Tomēr sedācija ar smieklu gāzi neaizstāj vietējo anestēziju. Tā var palīdzēt mazināt trauksmi un dūriena sāpes, kas saistītas ar lokālās anestēzijas injicēšanu operācijas laikā.

I. Ūdris atzīst, ka vēnu operācijas noritēja veiksmīgi un daži pacienti bija pat ļoti labā omā. Turklāt ar prieku iejutās anesteziologa lomā- pēc ārsta norādījumiem pirms sāpīgo manipulāciju veikšanas bez pūlēm paši regulējuši ieelpoto smieklu gāzes daudzumu.

Kāds no pacientiem par smieklu gāzes lietošanu sāpju mazināšanai tikai noteica: «Viss labi - kā dzerot aliņu un ejot pirtī!»

FOTO: publicitātes

Uz augšu