Aicina izmeklēt iespējamu korupciju Eiropas Padomē; izskan Latvijas banku vārds

Eiropas Padomes Parlamentārās Asamblejas (EPPA) Ziemeļvalstu un Baltijas valstu reģiona (NB8) delegācijas lūgušas organizācijas biroju nekavējoties ierosināt neatkarīgu izmeklēšanu sakarā ar nesen izteiktajiem pārmetumiem par iespējamu Eiropas Padomes Parlamentārās asamblejas (EPPA jeb Parliamentary Assembly of the Council of Europe (PACE)) bijušo biedru korumpētību un interešu konfliktiem, TVNET informēja Saeimā.

No Latvijas puses aicinājumu parakstījis EPPA Latvijas delegācijas vadītājas vietnieks Andris Bērziņš, šonedēļ Strasbūrā piedaloties EPPA sesijā.

EPPA pienākums ir nodrošināt to, lai sakarā ar publiski izteiktajām apsūdzībām tiktu veikta pienācīga, objektīva un atklāta izmeklēšana, uzskata NB8 reģiona parlamentārieši.

EPPA ir svarīgākā Eiropas organizācija, kas rūpējas par cilvēktiesību ievērošanu, aizstāv demokrātiju un tiesiskumu, tāpēc jātiek kliedētām jebkādām šaubām par to, vai EPPA dara visu iespējamo, lai savos ietvaros nepieļautu nekādu korupciju un garantētu pilnīgu sava darba pārskatāmību, pausts parlamentāriešu vēstulē organizācijas birojam.

EPPA ir organizācija, kuru veido demokrātiski ievēlēti dalībvalstu pārstāvji, un tās spēks ir atkarīgs no viņu goda, morālās stājas un uzticamības, uzskata deputāti.

Izmeklēšana jāuztic ārējiem neatkarīgiem speciālistiem, vienlaikus EPPA birojam sākot arī iekšējo izmeklēšanu, lai noskaidrotu, vai nav pārkāpti EPPA nolikuma nosacījumi un vai biedri ir ievērojuši un pildījuši tā normas, norāda EPPA deputāti.

Parlamentārieši arī aicina izstrādāt pienācīgu kārtību, kas turpmāk tiktu piemērota jebkuram biedram tādā gadījumā, kad būs konstatēts, ka viņš pārkāpis asamblejas noteikumus. Tādējādi EPPA varētu izvairīties no līdzīgiem ar korupciju saistītiem pārmetumiem.

Apsūdzības korupcijā bijušajām EPPA amatpersonām par iespējamu labumu saņemšanu, lai nodrošinātu kādai EPPA delegācijai labvēlīgu balsojumu, izskanējušas plašsaziņas līdzekļos, kā arī paustas nevalstiskās organizācijas European Stability Initiative ziņojumā, norāda A.Bērziņš.

Eiropas Padome ir dibināta 1949.gadā un ir vecākā politiskā organizācija Eiropā, apvienojot 47 Eiropas valstis. Latvija par Eiropas Padomes dalībvalsti kļuva 1995.gadā. Padomes mērķis ir aizsargāt cilvēktiesības, parlamentāro demokrātiju un tiesiskumu, panākt dalībvalstu sociālo un tiesisko standartu vienotību, veicināt izpratni par Eiropas identitāti, tās vērtībām, aptverot dažādu Eiropas tautu kultūras.

EPPA ir viena no Eiropas Padomes lielākajām un redzamākajām institūcijām, kurā uz sesijām regulāri pulcējas Eiropas Padomes dalībvalstu parlamentārieši.

Lsm.lv: Figurē Latvijas banku vārds

Ziņojums izplatīts pēc tam, kad pretkorupcijas organizācija «Transparency International» aicināja izmeklēt apgalvojumus par balsu pirkšanu PACE, ziņo lsm.lv. Apgalvojumi balstās uz izmeklēšanu, kas vedina domāt, ka Azerbaidžāna un citas valstis ir «vairāku gadu garumā nepieļaujami ietekmējušas Eiropas Padomes darbības un balsošanu par cilvēktiesību lietām, tajā skaitā, iespējams, pārsūtot milzīgas naudas summas un [sniedzot] citus pakalpojumus svarīgiem parlamenta locekļiem».

«Transparency International» arī izteica nepatiku par šķietamo pretkorupcijas mehānismu trūkumu Eiropas svarīgākajā cilvēktiesību institūcijā.

Apgalvojumi nāk no domnīcas, dēvētas par Eiropas Stabilitātes iniciatīvu. Tā 2016. gada 16. decembrī nāca klajā ar vērienīgu ziņojumu, aprakstot dāvanas un citu veidu stimulus, kas doti, lai iegūtu ietekmi. Saskaņā ar ziņoto 2012. gada decembrī kādam Itālijas politiķim caur divām bankām Igaunijā un Latvijā tika samaksāti milzīgi kukuļi. «Šāds ceļš izvēlēts, lai noslēptu faktu, ka šie bija pārskaitījumi no viena PACE locekļa otram,» teikts ziņojumā.

Iesaistītās bankas ir «Baltikums» Latvijā un Igaunijas «Danske Bank» pārstāvniecība. Savukārt nauda tikusi pārskaitīta caur kompānijām, reģistrētām Lielbritānijā un Māršala Salās.

Izmeklēšanas centrā ir itālis Luka Volonte (Luca Volontè), taču tas neizslēdz, ka arī citas Eiropas Padomes amatpersonas ir izmantojušas Baltijas bankas diskrētu darījumu veikšanai.

Eiropas Padome tiek uzskatīta par vienu no galvenajiem Eiropas spēkiem cīņā pret korupciju.

Uz augšu