Šodienas redaktors:
Artūrs Guds
Iesūti ziņu!

Jautājumi 20 minūšu intervijā (4)

Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.
Raksta foto

Parasti intervijai ir atvēlēts ierobežots laiks, kurā iekļaujoties ir jāizvēlas, kuri no kandidātiem izvirzāmi turpmākajai atlasei. Personāla atlases darbiniekam ir jābūt nevainojami profesionālam, jo no viņa lēmuma ir atkarīgs, vai amatam tiks piemeklēts visatbilstošākais kandidāts. Kļūdīšanās gadījumā uzņēmumam tas var izmaksāt ļoti dārgi.

Es esmu redzējis personāla atlases darbiniekus ziedojam stundu vai vairāk, intervējot kandidātu, kuram varētu atteikt jau pirmajās divdesmit minūtēs. Tas pats attiecas arī uz uzņēmumiem, kuros intervijas veic paši darba devēji. Neiedomājami daudz laika ir tērēts, intervējot neatbilstošus un nepietiekami kvalificētus kandidātus.

Noteikt, vai kandidāta izglītība un iepriekšējā pieredze atbilst amata prasībām, ir salīdzinoši vienkārši - lasot kandidāta autobiogrāfiju. Bet kā lai nosaka slēptākās kandidāta īpašības, tādas kā personība, kulturālās īpašības, dzīves un domāšanas stils? Tie visi ir būtiski faktori, nosakot kandidāta atbilstību amatam. Šo “man ir sajūta” faktoru nozīme lēmuma pieņemšanā ir aptuveni 50%. Kā lai ātri un efektīvi tos atklāj?

Ar kandidātiem, kuri ir izturējuši sākotnējās atlases konkursu pēc autobiogrāfijā uzrādītās darba pieredzes un izglītības, ir nepieciešams veikt īsu interviju, kuras mērķis ir gūt skaidru priekšstatu par kandidāta atbilstību turpmākai dalībai konkursā. Šim nolūkam vēlos ieteikt deviņus jautājumus, kuru mērķis ir iespējami īsā laikā noteikt personas raksturu, motivāciju un kompetenci. Savienojot iegūto informāciju ar iespaidu par personību, spēju paust savu viedokli un intervējamā sociālo kompetenci, izredzes pieņemt darbā visatbilstošāko kandidātu daudzkārt pieaugs. Jau no paša sākuma informē kandidātu, pavēstot, ka intervija ilgs tikai divdesmit minūtes, tā, lai kandidāts tiktu sagatavots atbilstošam intervijas stilam.

Un tagad – deviņi jautājumi:

1. Kādus darbus esat darījis un kuri no tiem jums ir patikuši visvairāk? Atbilde uz šo jautājumu sniegs informāciju par specifiskām kandidāta īpašībām, kuras tavam uzņēmumam var būt īpaši noderīgas. Ja viņš vai viņa neatklāj savu “sapņu darbu” vai arī ir vienlīdz apmierināts ar visiem iepriekšējiem darbiem, tas var norādīt uz personības mērķtiecīguma un karjeras stratēģiskās plānošanas trūkumu. Ja kandidātam ir kādas īpašas simpātijas pret noteiktu darbu, tas ir ļoti labi. Bet, ja kandidāta simpātijas nesakrīt ar darba saturu, kuru grasies tam piedāvāt, vari iegūt neapmierinātu un pret uzņēmumu nelojālu kandidātu.

2. Kā jūs ieguvāt katru no savām iepriekšējām pozīcijām? Ja intervējamais kandidāts iepriekšējo amatu ir ilgi iekārojis, pirms ieguvis, tas norāda uz spēcīgu un mērķtiecīgu personību. Pajautā, kas viņu neapmierināja katrā no iepriekšējiem amatiem. Tas norādīs uz kandidāta lojalitāti pret uzņēmumu, kurā tas strādā, un cik darba devējs var paļauties uz viņu sarežģītā stresa situācijā. Galvenajos vilcienos šā jautājuma uzdevums ir noskaidrot kandidāta personīgo resursu iespējas. Kandidāts ieguvis darbu caur personīgo kontaktu un draugu loku? Kas var slēpties aiz šāda apstākļa? Vai arī jūsu uzņēmumā kandidāts iegūs darba piedāvājumu līdzīgā ceļā? Šie jautājumi kopā ar īstermiņa un ilgtermiņa mērķiem dos kopējo priekšstatu par intervējamā karjeras ievirzi un spēju sasniegt izvirzītos mērķus.

3. Kādi ir jūsu īstermiņa mērķi tuvākajiem diviem gadiem? Katram cilvēkam ir skaidri jāapzinās, ko vēlas sasniegt un kas viņš cer būt tuvāko divu gadu laikā. Ja kandidātam neizdodas pietiekami raiti atbildēt uz šo jautājumu, tas norāda, ka kandidāts apzinās, ka jaunais amats neatbilst personīgajām vēlmēm un spējām. Pilnīgi skaidrs personīgais divu gadu plāns ne tikai dos darba devējam iespēju izvērtēt amata atbilstību kandidāta personīgajam potenciālam, bet arī ļaus atklāt kandidātu, kuram piemīt kādi specifiski mērķi, jo lielākajai daļai cilvēku tādu nav. Persona, kas īsti nezina, kurp iet, iespējams, pēc neilga laika vairs nestrādās jūsu uzņēmumā.

4. Ja jūs varētu darīt, ko vien var iedomāties, ko jūs darītu? Atbilde uz šo jautājumu var dot īpaši dziļu priekšstatu par kandidātu, protams, ja viņš atbild godīgi. Iespējams, vajadzēs jautājumu atkārtot, jo daudzi cilvēki domās, ka vēlies dzirdēt “pareizo” atbildi. Es parasti piebilstu: “Patiešām, iedarbiniet iztēli, ja jums nevajadzētu domāt par naudu vai par to, ko par jums domā citi.” Esmu ievērojis, ka, tikko intervējamie ir tikuši galā ar atbildes pirmo daļu – viens gads pavadīts saulainā pludmalē palmu ēnā –, cilvēku dziļākā vēlme ir palīdzība citiem cilvēkiem. Un tomēr atbilde, kuru iegūsi, norādīs, kurā vietā jūsu uzņēmumā intervējamais kandidāts vislabāk iederēsies. Pievērs uzmanību tam, kā radošā iztēle rezonē ar reālo situāciju un indivīda iespējām. Noskaidro, vai tas, ko intervējamais patiešām vēlas darīt, saskan ar to, ko jūsu uzņēmums viņam var piedāvāt.

5. Kāpēc jūs vēlaties strādāt mūsu uzņēmumā? Vai arī: “Kāpēc jūs vēlaties pamest jūsu pašreizējo darbu?” Atbildē slēpjas divas medaļas puses: gaišā puse – vēlmes un tumšā – neapmierinātība. Ja atbilde ir “nauda” un tā tiek atspoguļota kā galvenā motivācija, esi piesardzīgs, jo kāds cits uzņēmums jau pavisam drīz aizvilinās šo darbinieku prom ar nedaudz lielāku naudas summu. Ja kandidāts ir izpētījis jūsu uzņēmumu, apzinājies savas priekšrocības karjerai, kuras tas gūs, strādājot tieši jūsu uzņēmumā, zina, kādu pozīciju uzņēmums ieņem savā tirgus segmentā kopumā, vai kā kandidāts tiks motivēts ar darba saturu - tās varētu būt pozitīvās iezīmes intervējamā motivācijai strādāt jūsu uzņēmumā. Šis jautājums ir attieksmes indikators, un kandidāta atbilde var būtiski ietekmēt tavu vērtējumu viņa atbilstībai.

6. Kādi ir jūsu hobiji? Ko darāt savā brīvajā laikā? Kad indivīds runā par dzīvi ārpus darba, atbildes dod ieskatu viņa pasaules uzskatā, attieksmē pret cilvēkiem un lietām, personīgajā vērtību skalā. Indivīds, kurš aktīvi nodarbojas ar sportu un ir pieradis sacensties komandā, būs arī sportiska azarta darbinieks un komandas spēlētājs – perfektas īpašības pārdošanas aģentam, bet, iespējams, ne tik labas sekretārei. Individuālie sporta veidus, tādi kā skriešana vai atlētiskā vingrošana, norāda uz personas rūpēm par imidžu un veselību vai, iespējams, uz indivīda spēju strādāt individuāli labāk nekā komandā. Aizraušanās ar šahu vai bridžu norāda uz lieliskām analītiķa, problēmu risinātāja vai inženiera spējām. Cilvēks, kurš katru brīvu brīdi velta ģimenei un bērniem, bieži ir lielisks ilgtermiņa darbinieks, jo rūpējas par ģimeni. Pārdošanas cilvēkiem patīk pavadīt laiku saskarsmē ar citiem cilvēkiem, kas var atspoguļoties viņu brīvā laika pavadīšanā un hobijos.

7. Kādi ir jūsu ilgtermiņa mērķi? Kur vēlaties būt pēc desmit gadiem? Kopā ar indivīda īstermiņa mērķiem atbilde var dot lielisku ieskatu kandidāta perspektīvajā attīstībā un norādīt uz kandidātu kā uz potenciālu investīciju objektu. Atbilde norādīs arī uz kandidāta spēju plānot ilgtermiņā un mērķtiecību, sasniedzot mērķus, kuri prasa laiku un neatlaidību.

8. Kādas ir jūsu stiprākās īpašības un kādas - vājākās? Protams, tu nevari gaidīt, lai kandidāts atklāj savus dziļākos un tumšākos noslēpumus, toties vari vēlēties, lai tas atzīst savas acīmredzamās kļūdas vai neveiksmes. Jo godīgāks un vaļsirdīgāks ir kandidāts, sevi kritizējot, jo labāk tas spēs uzņemt kritiku un ieteikumus no sava vadītāja (ne visos gadījumos). Tas, kurš ir spējis identificēt un koriģēt savu uzvedību, norāda uz spēju sevi izprast un izvērtēt, kā arī stimulēt savu personīgo attīstību. Kandidāts, kurš ir spējīgs uz pašanalīzi un uzrāda augstu pašapziņas līmeni, ir spējīgs sasniegt visas jūsu piedāvātajam amatam nepieciešamās īpašības un var kļūt par darbinieku, kurš veic savu darbu ar pilnu atdevi.

9. Kā esat mainījies pēdējo piecu gadu laikā? Atbilde uz šo jautājumu norāda uz personas progresu kā karjerā, tā arī personīgajā dzīvē. Lai noskaidrotu, vai kandidāta personīgās ieceres saskan ar jūsu uzņēmumā piedāvāto personīgo izaugsmi, var turpināt ar jautājumu: “Kā jūs vēlētos mainīties nākamo piecu gadu laikā?” Tas arī palīdzēs noteikt šim darbiniekam vispiemērotāko vadības stilu. Ja kandidāts savā dzīvē ir progresējis, var droši derēt, ka tas tā arī turpināsies. No otras puses, fakti par darba izaugsmi, algas pieaugums un atbildības līmenis radīs skaidru priekšstatu par to, kā kandidāts iederēsies uzņēmumā. Pievērs uzmanību arī personības izaugsmei, briedumam un pozitīvajām izjūtām, kuras saistītas ar šīm izmaiņām.

Kopsavilkums

Kaut gan neviens maģiskais jautājums nespēs sniegt atbildi, vai kandidāts ir atbilstošākais, šie deviņi jautājumi un kandidāta brīvās atbildes uz tiem var dot tev skaidru priekšstatu par potenciālā kandidāta attieksmi un raksturu. Tas sekmīgam biznesam bieži vien ir daudz noteicošāks faktors nekā tehniskā kompetence vai iepriekšējā darba pieredze. Kad galvenā atlase ir veikta, svarīgākais lēmuma pieņemšanas faktors paliek “bioķīmija” starp kandidātu un intervētāju. Faktors “man ir sajūta” liecina, ka šis kandidāts ir īstais.

Šo jautājumu sērija tev atklās faktorus, kuri nosaka pozitīvas vai negatīvas sajūtas intervētājā par intervējamā atbilstību. Šie jautājumi norādīs, cik dziļi intervējamais kandidāts ir gatavs atklāt savu personību kopumā, kandidāta sagatavotības līmeni intervijai un sniegs papildu informāciju par kandidāta pašapziņu un sociālo briedumu.

Komentāri (4)
Svarīgākais
Uz augšu