Skip to footer
Šodienas redaktors:
Māris Kūrēns
Iesūti ziņu!

Āzijas mīlestības rozes – peonijas

Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.

Bagātīgi un ilgi zied visdažādāko krāsu milzīgiem ziediem un maigi smaržo. Aug gandrīz jebkuros apstākļos, pacieš sausumu un salu. Ir ļoti maz ziemciešu, kas atbilst šādam katra dārzkopja sapņu auga raksturojumam. Viena ir peonija.

Ir daudz peoniju sugu un tūkstošiem visdažādāko krāsu un formu ziedu šķirņu, bet šo augu dzimtene ir Āzijā. Dažas sugas savvaļā aug arī Ziemeļamerikā un Eiropā. Vislielākajā cieņā peonijas ir ASV un Ķīnā. Tur tās kopj tikpat plaši kā mēs rozes, tulpes vai dālijas. Ķīnā peonija ir piemērotākais zieds, lai meitenei atzītos mīlestībā. Pirms gadsimta to pasludināja pat par nacionālo puķi, tikai komunistiskajā režīmā to neatzīst. ASV Indiānā gan peonija oficiāli ir štata zieds. Latvijā peonijas audzē diezgan sen, tomēr krāšņie, milzu rozes atgādinošie ziedi (bez adatām!) nav īpaši izplatīti. Iespējams, tāpēc, ka daudzi nezina, cik liela ir šķirņu daudzveidība un cik viegli tās audzējamas.

Iestāda un gaida ziedus

Botāniķi joprojām nav vienojušies, kādās grupās iedalāmas pasaulē zināmās peonijas. Lakstainās (pienziedu, šaurlapu u.c.) peonijas ir aptuveni 40–100 cm augstas ziemcietes, kuru lapotne veido ieapaļu krūmu. Uz tumšzaļo lapu (šaurlapu peonijām tās gaišākas) fona izceļas lielie, apaļie ziedi, kas atkarībā no šķirnes plaukst no maija līdz jūnija beigām un zied pāris nedēļu.

Peonijas ir pacietīgas. Vislabāk tām patīk auglīga, irdena, dziļi sastrādāta neitrāla smilšmāla augsne un saulaina vai daļēji ēnota vieta, bet tās pacieš arī smilšainus, sausus augšanas apstākļus un vairāk ēnas. Tikai tad cītīgāk jākopj – jāpiebaro, jālaista, jāirdina utt.

Parasti peonijas pavairo, dalot cerus – augustā, septembrī. Pērciet stādus, kuri ir notīrīti, veselīgi, kuriem ir sariesušies vairāki dzinumi un vismaz pāris prāvu gumu (gumsakņu) – ja pārāk daudz dzinumu būs uz vienu gumu, jo mazāk tiem izredžu labi attīstīties. Nepietiks barības vielu. Ja paredzamā augšanas vieta nav ideāla, vasarā to var sākt ielabot ar kompostu, bagātināto kūdru, granti (ja augsne smaga) – stādīšanas vieta jāsagatavo līdz 60–70 cm dziļa. Stāda tā, lai augsnes kārta virs dzinumiem nav biezāka par 5–6 cm. Augsni uzmanīgi piespiež, lai kādu nenolauztu. Ja, ziemai tuvojoties, dzinumi parādījušies virs augsnes, ieteicams piesegt ar lapām vai kūdru. Vecāki krūmi nav jāsedz – peonijas neizsalst.

Pavasarī stādījumus var mulčēt ar plānu kūdras kārtu, lai saglabātos mitrums. Kad dzinumi pastiepjas, ilga sausuma periodā jaunās peonijas jālaista. Ja augsne barības vielām bagāta, pirmajos gados pat nevajag papildmēslot, bet vēlāk gan pavasarī un pirms ziedēšanas dod komplekso mēslojumu.

=Pirmajā gadā neiesaka ļaut jaunajiem stādiem ziedēt – puķēm jāieaugas, jāuzņem barības vielas, lai sasparotos bagātīgai ziedēšanai turpmāk.

=Rudens beigās lakstus ieteicams apgriezt līdz zemei.

Kaprīzākie krūmi

Krūmveida peonijas ir skrajākas un augstākas, ar stingrākiem dzinumiem. Tās izaug 1–2 m garas. Ziedi šķirnēm interesanti, smaržīgi un krāšņi – vienkārši, daļēji pildīti vai pildīti, atgādina milzu cidonijas vai ābeles ziedu ar tumšu viduci. Īpatnējāki ir Delaveja peonijas ziedi?– nokarenāki, pumpuri zvanveida, turklāt sārtos, sarkanos toņos. Krustojot šo sugu ar dzeltenajām peonijām, iegūti augi ar milzīgiem ziediem – līdz 30 cm diametrā! Milzu ziedi arī Eiropas krūmpeoniju šķirnēm.

Parastās peonijas vienā vietā var augt kaut 10–15 gadu, bet krūmpeonijas – 100! Šīs puķes ir kaprīzākas. Tām vajag saulainu vai daļēji ēnotu aizvēja augšanas vietu, neder slapja, smaga augsne – augs neziedēs. Stāds jāstāda dziļāk un jāuzmana no sala – kārtīgi jāsedz, piemēram, ar kūdru. Ja dzinumu gali tomēr apsaluši, pavasarī jāapgriež. Citādi augšanas prasību ziņā tās līdzīgas parastajām peonijām. Kārtīgi ziedēt sāk tikai pēc vairākiem gadiem.

Kur meklēt

Mūsu dārzkopības centros peoniju piedāvājums nav plašs, drīzāk niecīgs, bet var mēģināt meklēt lielākajos, arī interneta stādu meklētājā www.horti.lv.

Ja vēlas interesantas, labas peonijas, jāmeklē selekcionāri un peoniju entuziasti kā Agris Šiliņš (caur dārzkopības centru "Hedera") vai internetā tirdzniecības vietas citās valstīs, piemēram, ASV. Šis prieks gan nebūs lēts – daudzviet peonijas ir novērtētas gana augstu, kāds desmits stādu kopā ar piegādes izdevumiem var maksāt vairākus simtus latu. Krūmpeonijas ir dārgākas. Pie mums peoniju stāds maksā no pāris līdz pat 70–90 latiem.

***

Peonijas

Nostāsts vēsta, ka peonijas nosaukumu ieguvušas sengrieķu laikos. Olimpa dievu ārsts bijis kāds Paeons. Kad Hērakls savainoja mirušo valstības valdnieku Aīdu, jaunais ārsts viņu izārstējis. Paeona skolotājam Asklēpijam tas nepaticis, viņš kļuvis greizsirdīgs un nolēmis skolnieku noindēt. Bet Aīds pateicībā par izdziedināšanu mirušo ārstu pārvērtis par brīnišķīgu ziedu, kas atgādina milzīgu rozi.

Komentāri
Svarīgākais
Uz augšu