Neparastā un dziedinošā sēne – zemestauki

FOTO: poga.lv

Sēņojot mežā var uziet dabas veltes ne vien gardai maltītei, bet arī veselībai. Neparastā sēne – zemestauki – ir ļoti vērtīga ēdama sēne, kuras dziednieciskās īpašības bijušas pazīstamas jau senajā Ķīnā, kur tos izmantoja audzēju ārstēšanā. Vēlāk ziņas par brīnumsēni nonākušas līdz Eiropai, kur Vācijā zemestauki veiksmīgi izmantoti ādas un iekšējo orgānu vēža ārstniecībā.

Holandiešu ārsts un botāniķis Persedons 18.gs. sēni nodēvēja par nekaunīgo fallu (latīniski – Phallus impudicus). Aplūkojot tā tiešām atgādina vīriešu dzimumorgānus. Varbūt tādēļ Romas impērijas laikā no zemestaukiem gatavoja īpašu mīlestības dzērienu, kas it kā paaugstināja seksuālo aktivitāti. Zemestauku ziedi lieto reģenerācijas procesu uzlabošanai, tā paātrina brūču dzīšanu, samazina iekaisumu, mazina sāpes, locītavu stīvumu. Presē ik pa brīdim parādās raksti, ka ar zemestauku palīdzību ir iznīcināts pat vēzis.

Kad iet sēņot

Zemestauku augļķermenis ir balts, līdzīgs vistas olai un pildīts ar recekļainu masu. Sēne aug ļoti ātri, galā veidojot tumši brūnu cepurīti, kas izplata visai nepatīkamu smaku. Tā pievilina mušas, kas ātri noēd recekļaino cepurīti, pēc tam izplatot sporas. Sēne dažās minūtēs izaug 20 – 30 cm, tāpēc ātrās augšanas dēļ (puscentimetrs minūtē) tikusi pat Ginesa rekordu grāmatā. Zinātāji stāsta, ka šī sēne neaug saulainā vietā, tā jāmeklē brikšņos, kur ir kritalas. Ražas laiks ir no jūnija beigām līdz septembra sākumam. Bet, ja ir silts rudens, tās aug pat līdz pirmajām salnām. Zemestaukus vāc, kamēr tie ir olas stadijā. Vēlams doties pēc sēnēm agri no rīta, pirms rasas, līdz pulksten 6.00. Olas uzreiz jāsagriež, lai tās neturpinātu augt, jānoņem miziņa. Sēnes uzglabā ledusskapī vai pagrabā.

Kā lietot

Latvijā zemestauki zinātniski pētīti Medicīnas akadēmijas laboratorijā ārsta Sergeja Kuzņecova vadībā, arī zemestauku rūpnieciskā apstrāde notiek pēc viņa metodes.

Konstatēts, ka zemestauku ārstniecisko īpašību buķete ir ļoti plaša. Sēne satur vielas, kas mūsu organismā aizstāj hormonus, stimulē imūnsistēmas darbību, kavē ļaundabīgo audzēju, vīrusu slimību un aterosklerozes attīstību. Pateicoties fitoestrogēniem, sēne tiek izmantota sieviešu slimību – miomu, mastopātijas, olnīcu cistu – ārstniecībā. Zemestauki šķidrina asinis, tā pasargājot no sirds un asinsvadu slimībām. Ar tiem ārstē nieres, gastrītu, kuņģa un divpadsmitpirkstu zarnas čūlu, olvadu un prostatas iekaisumus, tromboflebītus, ādas sēnīšu saslimšanas.

Bet īpaši populāri tie ir audzēju ārstēšanā. Sēne aktivizē makrofāgus, kuri iznīcina vēža šūnas, bojājot to apvalkus. Tādējādi vēža šūnas vairs nevar dalīties un veidot ļaundabīgo audzēju. Lietojama vēža profilaksē, kā arī pirms un pēc onkoterapijas, staru un ķīmijterapijas.

Lietošana ieteicama novājināta organisma profilaksē, gripas gadījumā. Iekšķīgi profilaktiski sulu vai uzlējumu lieto (0,5 – 1 ēdamkaroti uz pusglāzi ūdens) 2 – 3 reizes dienā. Ārstējot nopietnas vainas, deva var tikt uzmanīgi paaugstināta, kaut gan nav dzirdēts, ka kāds būtu pārdozējis, lietojot zemestauku preparātus. Ja izmanto ārīgi pret locītavu un muguras sāpēm, liek kompreses vai ierīvē sulu, ādai šajās vietās jābūt veselai. Zemestauku preparāti satur bioloģiski aktīvas vielas, kas veicina audu atjaunošanos, tāpēc sēni lieto, ja ir grūti dzīstošas brūces, iekaisumi un ādas bojājumi.

Taču zemestauku preparāti jālieto īstā laikā, nevis tad, kad jau izmantoti visstiprākie ķīmiskie medikamenti.

Tinktūra un sula

Tautā pazīstama zemestauku tinktūra, ko gatavo, sagrieztās sēnes aplejot 1:1 ar degvīnu, tā izvelkot no tām sulu. Burciņu aizvāko un liek glabāties tumšā, vēsā vietā 21 dienu, tad izkāš caur marli un var lietot. Citi iesaka neizkāst, bet turpina peldināt sēni, lietojot uzlējumu. Var mēģināt sagatavot zemestauku sulu, proti, vēsumā ļauj dabiski iztecēt sēnes sulai. Iegūto gļotaino šķidrumu konservē vai arī tur ledusskapī un lieto.

S. Kuzņecova veselības laboratorijā zemestauku sulu iegūst ar speciālu bioaktivitātes metodi, un tā nopērkama arī aptiekās. Sula paaugstina organisma tonusu un pretestības spējas pret slimībām. To izmanto smagi slimu pacientu ārstēšanai, kad organisma enerģija samazinājusies līdz nullei, piemēram, labdabīgu un ļaundabīgu audzēju profilaksei un kompleksai ārstēšanai, kuņģa, zarnu, nieru slimību, kā arī podagras un reimatisma ārstēšanai. Sula palielina izturību pret sāpju stresu, intensīvu fizisko slodzi un novērš nogurumu. Tautā tā ir populārs līdzeklis pret vēzi – gan profilaksē, gan kā papildlīdzeklis onkoloģijā starp ķīmijterapijas un starošanas kursiem. Tomēr jāņem vērā, ka zemestauki neaizstāj operācijas un ķīmijterapiju. Sulu vai tinktūru lieto iekšķīgi, sajaucot vismaz 1 tējkaroti ar pusglāzi silta ūdens. Profilaksei to var lietot visu mūžu.

Želeja un krēms

Arī zemestauku želeja un krēms izgatavoti S. Kuzņecova veselības laboratorijā. Želeja ir tonizējošs produkts. Dažas tējkarotes želejas no rīta dod enerģiju un možumu visai dienai, kā arī pasargā no stresa un dažādām infekcijām. Bet krēms stimulē ādas aizsargfunkciju, veicina audu atjaunošanos un paātrina brūču sadzīšanu, mazina iekaisumu, uzlabo ādas un zemādas saistaudu apasiņošanu, mazina sāpju sajūtu un stingumu locītavās. Krēmu iesaka pacientiem, kam paplašinātas kāju vēnas, ir tūskas un pastāv trombu veidošanās risks. To izmanto arī pēc ķīmijterapijas, lai novērstu toksicitāti un imūndepresiju, kā arī apdegumus, kas var rasties pēc starošanas, un limfātiskas tūskas pēc ķirurģiskajām operācijām. Tautas medicīnā krēmu lieto arī reimatisma, podagras, varikozo vēnu, trofisko čūlu un vēža profilaksei.

Uz augšu