Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.

Baltijas ceļam veltītās sudraba kolekcijas monētas pircēji veido rindas

LETA
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments
Foto: Latvijas Banka / LETA

Baltijas ceļa 25.gadskārtai veltītās piecu eiro sudraba kolekcijas monētas kārotāji šodien veido rindas pie Latvijas Bankas kasēm Rīgā, tomēr šorīt monētas pircēju nav tik daudz kā reizēs, kad Latvijas Banka laida apgrozībā pirmās divas kolekcijas monētas ar eiro nominālu, liecina aģentūras LETA novērojumi.

Baltijas ceļam veltītās kolekcijas monētas maksimālā tirāža ir 10 000 eksemplāru. Tirāžas pirmā daļa ir 5000 monētu.

Monētas cena Latvijas Bankas kasēs ir 41,07 eiro. Vienai personai tiek pārdotas ne vairāk par divām monētām.

Uz monētas redzama pīne ar tajā ievītām lentēm triju Baltijas valstu karogu krāsās, kā arī koka stumbrs ar saknēm.

Monētas grafisko dizainu veidojis Visvaldis Asaris, kam šis ir pirmais darbs monētu mākslā, un ģipša modeli - Ligita Franckeviča. Tā kalta Nīderlandes kaltuvē «Koninklijke Nederlandse Munt».

Monētas sižets veltīts pasaules mērogā unikālai akcijai 1989.gada 23.augustā, kad aptuveni divi miljoni baltiešu sadevās rokās 600 kilometrus garā ķēdē, kas uz 15 minūtēm savienoja Tallinu, Rīgu un Viļņu. Šī akcija pievērsa visas pasaules uzmanību vēsturiskajai netaisnībai un apliecināja, ka brīvības un neatkarības ideja šo tautu prātos un sirdīs ir dzīva. Nevardarbīgās cīņas leksikonā Atmodas, Tautas frontes, Dziesmotās revolūcijas ietverto vēstījumu nu papildināja vēl viens tautu gribas un sapņu apliecinājums - Baltijas ceļš. Tas bija kā neformāls referendums, kas okupācijas varai skaidri demonstrēja Baltijas tautu vienotību vēlmē atgūt brīvību un atjaunot reiz atņemto neatkarību.

Eiro kolekcijas monēta «Baltijas ceļš» veltīta un tās iznākšanas laiks pieskaņots Baltijas vienotības zvaigžņu stundas 25.gadskārtai, informē Latvijas Banka.

Kolekcijas monētas ir maksāšanas līdzeklis tikai emisijas valstī. Tomēr maz ticams, ka šādas monētas reāli nonāk apgrozībā, jo pēc būtības tās ir mākslas darbi un ir numismātu un citu interesentu īpaši pieprasītas. Kolekcijas monētu nominālvērtība ir atšķirīga no apgrozības monētu nominālvērtības, piemēram, pieci vai desmit eiro. Kolekcijas monētu specifikācijas - krāsa, diametrs, svars, materiāls - būtiski atšķiras no apgrozībā esošajām monētām.

Baltijas ceļa 25.gadskārtai veltītā sudraba kolekcijas monēta ir trešā Latvijas Bankas izlaistā eiro kolekcijas monēta. Pirmā Latvijas izlaistā eiro kolekcijas monēta bija veltīta Ainažu jūrskolas jubilejai, bet otra - Jāņa Jaunsudrabiņa «Baltajai grāmatai». Šīs monētas izraisīja lielu pircēju interesi, Latvijas Bankas kasēs tās abas tika izpirktas pirmajā tirdzniecības dienā. Abu šo monētu tirāža bija 5000 eksemplāru.

Septembra sākumā plānots izlaist Vecajam Stenderam veltītu kolekcijas monētu, kuras maksimālā tirāža būs 10 000 vienību. Šogad Latvijas Bankas eiro kolekcijas monētu programmā plānota arī Kurzemes barokam veltīta sudraba kolekcijas monēta un netradicionāla mākslinieciskā, tehniskā vai tematiskā risinājuma monēta, kas šogad būs «Gadskārtu monēta».

Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments

Tēmas

Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais
Uz augšu