«Programmas atbalsts vērsts uz mājsaimniecībām, kuras ir
salīdzinoši finansiāli spēcīgas un kredītspējīgas.
Pārskatāmā nākotnē šīs ģimenes kredītu spētu saņemt arī pašu spēkiem, taču valsts garantija ir iespēja nezaudēt laiku pirmās iemaksas uzkrāšanai un jaunajā mājoklī sākt dzīvot jau šodien,» piebilda «Swedbank» Privātpersonu finanšu institūta direktore.
Kauliņa arī pozitīvi novērtēja to, ka programma neierobežo mājokļa veidu – kaut arī jaunā apbūve ir salīdzinoši labāks ieguldījums, lielai iedzīvotāju daļai tā nav pa kabatai. «Faktiski programmas
lielākie ieguvēji būs tieši jauno projektu pircēji
gan summas, gan darījuma nosacījumu ziņā, ņemot vērā sakarību, ka dzīvokļiem jaunajos projektos procentuālās pirmās iemaksas prasības lielākoties ir mazākas,»viņa teica.
Ģimenēm iekrāt ir grūti, teju - neiespējami
Atbilstoši Latvijas Komercbanku asociācijas aprēķiniem ģimenei ar valstī vidēji augstiem ienākumiem ir nepieciešami 11 gadi, lai sakrātu līdzekļus pirmās iemaksas veikšanai divu istabu dzīvoklim. Turklāt tikai 8% mājsaimniecību atbilstoši sākumdeklarāciju datiem ir uzkrāti pietiekoši līdzekļi 20% pirmās iemaksas veikšanai.
Ievērojot iepriekš minēto, jauna ģimene bez aktīvām kredītsaistībām un bez uzkrājuma, kas mēnesī par esošās mājvietas īri maksā 300 eiro un kurai mēnesī ir iespēja atlikt 100 eiro uzkrājumam, 40 000 eiro vērtu dzīvokli hipotekārajā kredītā ar 30% pirmo iemaksu varētu noformēt tikai pēc desmit gadiem. Būtiski, ka šo desmit gadu laikā ģimene par esošā mājokļa īri būtu samaksājusi summu 36 000 eiro apmērā, kas ir jau 90% no ģimenes noskatītā jaunā mājokļa vērtības.
EM prognozē, ka jaunie noteikumi veicinās nekustamā īpašuma tirgus attīstību, palielinot nekustamo īpašumu pārdošanas darījumu skaitu un dzīvojamo māju būvniecību. Tāpat, ņemot vērā, ka personām, ar kurām kopā dzīvo un kuru apgādībā ir vismaz viens nepilngadīgs bērns, būs lielākas iespējas iegādāties mājokli, noteikumi veicinās demogrāfiskās situācijas uzlabošanos valstī.