GFL: Vai krīzes centri saglabā kontaktu ar bērnu un ģimeni pēc aiziešanas no krīzes centra?
I.A.: Parasti kādu laiku pēc centra bērnam ir vēlme sazināties ar sava gadījuma vadītāju, bet mēs savukārt par bijušajiem klientiem painteresējamies, kad no viņu pašvaldības atved citus bērnus. Regulārus kontaktus izveidot un saglabāt mums nav iespēju, jo centra pastāvēšanas piecos gados šeit ir sabijuši turpat 1000 bērnu! Pagājušajā gadā centrā palīdzību meklējuši 133 puikas un 115 meitenes.
GFL: Cik izmaksā viena bērna vieta krīzes centrā mēnesī un cik no šīs summas dotē valsts, pašvaldība, cik daudz izdodas piesaistīt privātos ziedotājus?
I.A.: Atkarībā no rehabilitācijas kursa ilguma vienam bērnam no Labklājības ministrijas ieplānotās izmaksas, ko dotē valsts, ir € 30,93 dienā par 30 dienu kursu un € 36,62 dienā par 60 dienu kursu (gadījumos, kad pret varmāku ir sākts kriminālprocess). Protams, šis finansējums nenosedz visas vajadzības, jo nauda seko bērnam, bet centram neatkarīgi no bērnu skaita jāalgo darbinieki un jāuztur saimniecība.
Tā kā mūsu centrs realizē valsts pasūtījuma programmu, tad pamatā finansējums ir valsts dotācija. Atsevišķos gadījumos, kad bērns ir krīzes situācijā (piem., pēkšņi nav kur palikt, jo zaudēta dzīvesvieta), bērna uzturēšanos centrā apmaksā pašvaldība.
Reāli no valsts finansējuma materiāli tehnisko bāzi uzlabot nav iespējams - neiznāk nopirkt ne TV, ne datorus, ne virtuvei nepieciešamo sadzīves tehniku, ne sporta inventāru u.c.
Latgales pusē privātos ziedotājus reizēm izdodas piesaistīt kādu nelielu pirkumu iegādei. Tas saistīts ar diezgan ierobežotu uzņēmējdarbības izplatību un tās nelielajiem apjomiem. Konkrēti mūsu atrašanās vietā - laukos nav ko piesaistīt. Vietējie iedzīvotāji rudenī vai ziemā dažkārt atved to, ko izaudzējuši savā piemājas dārziņā.
Lai varētu iegādāties nepieciešamās lietas, cenšamies iesaistīties projektos. Mums nav profesionāla projektu rakstītāja, tāpēc lielajos Eiropas projektos nestartējam.
GFL: Kā centriem visvairāk trūkst no materiālā nodrošinājuma?
I.A.: Mūsu centram pašlaik aktuāli ir jauni galdi, krēsli un naktsskapīši bērnu istabiņās, zīdaiņu gultiņas, atpūtas stūrīšu mēbeles un sēžamspilveni, radiomagnetofoni ar MP3 bērnu istabiņās, play-station iekārta, datori.
Mūsu centram nav sava transportlīdzekļa, kas apgrūtina gan bērnu nogādāšanu pie ārstiem, gan bērnu motivācijas braucienu organizēšanu, gan centra saimnieciskās dzīves kārtošanu.
GFL: Kādi ziedojumi/pirkumi par saziedoto naudu atstājuši lielāko iespaidu uz bērniem un sagādājuši visvairāk prieka/bijuši noderīgākie?
I.A.: No «Giving for Latvia» esam saņēmuši ļoti vērtīgu ziedojumu – anatomiskās lelles, kas tiek izmantotas, strādājot pie seksuālās vardarbības atklāšanas mazajiem bērniem un bērniem ar garīgu atpalicību. Mums ļoti noderēja volejbola laukuma iekārta, zīdaiņu uzraudzības iekārta, porolona kluči sporta zālei. Iepriecina, ka organizācija painteresējas un dod iespēju iegādāties attiecīgajā brīdī nepieciešamās lietas. Savukārt bērniem, protams, prieku sagādāja rotaļlietas, drēbes, apavi. Mūsu centram ir izveidota neliela apģērba un apavu noliktava, jo nereti bērnus atved tādus, kādi viņi ir izņemti no mājām. Tad noder noliktavas mantas. Mēs vienmēr dodam, aizejot no centra, bērniem līdzi drēbes un apavus, ja viņiem tie ir nepieciešami, un, protams, mīkstās rotaļlietas.