Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.

Zinātnieki izstrādājuši inovatīvu IT risinājumu dabas apstākļu prognozēšanai

FOTO: Reuters/ScanPix

Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) zinātnieki sadarbībā ar kolēģiem no Krievijas izveidojuši informācijas tehnoloģiju (IT) platformu, kas, apstrādājot satelīta datus un iedzīvotāju sniegto informāciju, palīdzēs prognozēt plūdu draudus, informēja projekta vadītāja asistente Oksana Soško.

Tāpat arī jaunā platforma ļaus monitorēt un analizēt, piemēram, ūdens piesārņojuma vai meža ugunsgrēku izplatību.

Zinātnieki paredzējuši iedzīvotāju iesaisti dabas apstākļu informācijas iegūšanā, jo izstrādātā IT platforma spēj apkopot un kompleksi analizēt datus gan no kosmiskajiem pavadoņiem, gan, piemēram, iedzīvotāju ievietotām fotogrāfijām vai ziņojumiem, kas var būt ļoti noderīgi, jo cilvēki, esot tiešā saskarsmē ar vides objektiem, var konstatēt un ziņot par problēmu, pirms sensori un satelīti to identificējuši.

Sistēma pieļauj datu analīzi no dažādiem avotiem vienlaicīgi, veic aprēķinus un skaitļošanas uzdevumus, ņemot vērā dažādus vides parametrus, piemēram, reljefu, gaisa temperatūru, ūdens straumes un vēja ātrumu, lai piedāvātu izanalizētu informāciju lēmējinstitūcijai. Jaunizveidotā IT platforma palīdzēs ikdienas darbā pašvaldībām un valsts iestādēm pieņemt lēmumu par iespējamo krīzes novēršanu, pirms riska faktori ir iestājušies, piemēram, savlaicīgi lemt par iedzīvotāju evakuēšanu no apdraudētām teritorijām, norāda zinātnieki.

IT risinājums izstrādāts projektā «Integrēta intelektuāla platforma pārrobežu vides un tehnogēno sistēmu monitoringam» (INFROM), izmantojot Eiropas Savienības Igaunijas-Latvijas-Krievijas Pārrobežu sadarbības programmas Eiropas kaimiņattiecību un partnerības instrumenta 2007-2013 finansējumu. Projekta realizācijā RTU Informācijas tehnoloģijas institūta zinātnieki sadarbojās ar Krievijas Zinātņu akadēmijas Sanktpēterburgas Informātikas un automatizācijas institūta kolēģiem.

6.februārī viesnīcā «Avalon», Rīgā, Kalēju ielā 70, notiks konference, kuras laikā tiks demonstrēts, kā jaunās tehnoloģijas spēj prognozēt plūdu draudus, Lubānas ezera aizaugšanu, Somijas līča piesārņojumu, meža ugunsgrēku izplatības draudus un tūrisma ietekmi uz vidi.

Uz augšu
Back