Cilvēki šaubās, ka psihologi palīdzēs agresīvajiem autovadītājiem

Gandrīz puse iedzīvotāju uzskata, ka grupu nodarbības psihologa vadībā mazinās agresīvo autovadītāju skaitu, liecina pētījumu aģentūras TNS sadarbībā ar telekompāniju LNT, raidījumu «900 sekundes,» veiktais pētījums.

Jūlija sākuma tika sludināti grozījumi Ministru Kabineta noteikumos, kas paredz jaunu agresīvo autovadītāju ietekmēšanas līdzekli - braukšanas uzvedības korekcijas grupu nodarbības, kuras vadīs sertificēts psihologs.

Pētījuma dati liecina, ka 40% Latvijas ekonomiski aktīvo iedzīvotāju vecumā no 18 līdz 55 gadiem uzskata, ka braukšanas uzvedības korekcijas grupu nodarbības sertificēta psihologa vadībā mazinās agresīvo autovadītāju skaitu.

Savukārt puse jeb 51% iedzīvotāju neuzskata, ka braukšanas uzvedības korekcijas grupu nodarbības sertificēta psihologa vadībā mazinās agresīvo autovadītāju skaitu. Salīdzinoši biežāk šādu atbildi norādījuši vīrieši, kā arī respondenti, kuri pēc nodarbošanās ir strādnieki.

9% Latvijas ekonomiski aktīvo iedzīvotāju nav konkrētas atbildes uz šo jautājumu.

Jau vēstīts, ka šādas izmaiņas paredz Satiksmes ministrijas ierosinātie grozījumi, kas paredz, ka, saņemot astoņus uzskaites punktus, autovadītāji saņems uzaicinājumu apmeklēt grupas nodarbības pie sertificēta psihologa. Ja nodarbības tiks apmeklētas, punktu skaits tiks samazināts par diviem punktiem, bet, ja tas netiks izdarīts, tad punktu skaits tiks palielināts par diviem punktiem.

Vēl noteikumu grozījumos ir paredzēti punkti par pārkāpumiem, par kuriem līdz šim punkti netika piešķirti. Par braukšanu ar automobili, kura stikli pārklāti ar pārklājumu, kas neatbilst normatīvo aktu prasībām, tiks piešķirts viens punkts. Par transportlīdzekļa izmantošanu satiksmē, kuram nav OCTA, tiks piešķirti divi punkti, līdzīgi kā par braukšanu bez valsts tehniskās apskates.

Ceļu satiksmes drošības direkcija norāda, ka pašlaik pārkāpumu uzskaites punkti ir piešķirti 110 846 autovadītājiem, no kuriem lielākā daļa ir vīrieši – 81%. Savukārt maksimālais punktu skaits – 16 – pašlaik ir reģistrēts 222 autovadītājiem. Astoņi un vairāk punkti ir 16 013 autovadītājiem.

Pārkāpumu uzskaites sistēma Latvijā darbojas kopš 2004.gada, un pēdējās izmaiņas noteikumos veiktas 2009.gadā.

Pašlaik noteikumi paredz, ka gadījumā, ja jaunam vadītājam (stāžs mazāks par diviem gadiem) ir 10 soda punktu, viņam uz vienu gadu atņem tiesības vai līdz brīdim, kamēr saglabājas maksimālais uzskaites punktu skaits, ja ir 12 punkti – no jauna jāliek braukšanas eksāmens. Savukārt, ja ir 16 punktu, stājas spēkā tiesību izmantošanas aizliegums uz vienu gadu vai līdz brīdim, kamēr saglabājas maksimālais uzskaites punktu skaits.

Uz augšu
Back