Vēršas policijā par iespējamu krāpšanos ar OIK koģenerācijas stacijā «Tukums DH»

Ekonomikas ministrs Arvils Ašeradens FOTO: Edijs Pālens / LETA

Viena no lielākajām Kurzemes koģenerācijas stacijām, SIA «Tukums DH», iespējams, ilgstoši nelietderīgi izmantojusi saražoto siltumenerģiju, kas ir rupjš obligātās iepirkuma komponentes (OIK) noteikumu pārkāpums, šovakar ziņoja «TV3 ziņas».

(Precizēts uzņēmuma nosaukums visā ziņā un virsrakstā, precizēta pēdējā rindkopa.)

Par iespējamo krāpšanas gadījumu Ekonomikas ministrija ir vērsusies Valsts policijā, raidījumam apliecināja ekonomikas ministrs Arvils Ašeradens (V).

Kopš jūnija AS «Enerģijas publiskais tirgotājs» valdības uzdevumā ir uzsācis 400 OIK saņēmēju staciju auditu. Kā noskaidroja «TV3 ziņas», «Tukums DH» saražotais siltums tiekot «izkūpināts gaisā», bet, lai atbildīgie dienesti neceltu pretenzijas, starp ventilatoriem izvietots konteiners ar šķeldu, kas šādi tiekot žāvēta.

Kā skaidroja «Enerģijas publiskā tirgotāja» valdes priekšsēdētājs Andris Cakuls, pārbaudot situāciju dabā, konstatēts, ka šķeldas žāvēšana tiek veikta ar ļoti neekonomisku tehnisko risinājumu. «Šādā veidā izmantotais siltums, manuprāt, nav lietderīgi izmantots,» uzsvēra Cakuls.

OIK regulējums nosaka, ka atbalstu par saražoto elektrību, ko caur rēķiniem apmaksā visi elektrības patērētāji, koģenerācijas stacijas var saņemt tikai tad, ja siltuma izmantošanas lietderība nav mazāka par 75%.

Juridiski «Tukums DH» vasarā saražoto elektrību pārdod tālāk uzņēmumam «Rietumu enerģija», kas turpat stacijas teritorijā nodarbojas ar šķeldas žāvēšanu. Partneriem siltums tiek pārdots zem pašizmaksas, noskaidroja raidījums.

Arī Cakuls atklāja, ka gan šķeldas piegādes cena, gan siltumenerģijas pārdošanas cena «Rietumu enerģijai» ievērojami atšķiras no cenas, par kuru siltums tiek pārdots SIA «Tukuma siltums». Proti, tā ir ievērojami zemāka.

«TV3 ziņu» rīcībā esošā informācija liecina, ka Tukuma iedzīvotāji caur pašvaldības uzņēmumu «Tukuma siltums» par stacijā saražoto siltumu maksā pat piecas reizes vairāk nekā malku žāvējošais uzņēmums.

«Tukums DH» valdes loceklis Jānis Tanbergs, komentējot atklāto, pauda, ka stacija strādā vairāk nekā piecus gadus un nekad neesot saņemts neviens aizrādījums. Ir veikti ikgadējie auditi, ir bijušas arī regulatora veiktas pārbaudes.

Tikmēr Tukuma domē informēja, ka aptuveni 40% no ziemā patērētā siltuma saražo tieši šis uzņēmums. Domes priekšsēdētājs Ēriks Lukmans (partija «Tukuma pilsētai un novadam») neslēpa bažas, ka, apstiprinoties šīm aizdomām, pašvaldībai varētu nākties pašai ar savu katlu māju nodrošināt apkuri.

«Firmas.lv» informācija liecina, ka 71,01% SIA «Tukums DH» kapitāldaļu pieder Kiprā reģistrētam uzņēmumam «Irvinton Holdings Limited», bet 24,99% Latvijā reģistrētam uzņēmumam SIA «Kubit». Uzņēmuma pamatkapitāls ir 7114 eiro. 2017.gadā tā apgrozījums pieaudzis par 29% un bijis 2 566 511 eiro, tomēr tas strādājis ar 843 632 eiro lieliem zaudējumiem.

Uz augšu
Back