Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.

Skolas direktore: mācību grāmatas Latvijā ir pārāk dārgas

Mācību grāmatas Latvijā ir pārāk dārgas, ņemot vērā, cik daudz naudas atvēlēts to iepirkšanai, atzina Ogres 1.vidusskolas direktore Ineta Tamane, kas ir arī Latvijas Izglītības vadītāju asociācijas vadītāja.

Augstā cena, viņasprāt, ir riska faktors arī Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) otrdienas paziņojumam par to, ka pagājušajā gadā pusi no skolu iegādātajām mācību grāmatām izdevusi «Zvaigzne ABC». IZM ir vērsusies Konkurences padomē ar lūgumu sākt pārbaudi par mācību grāmatu tirgu.

Tamane sacīja, ka arī viņas vadītajā skolā daudz izmanto izdevniecībā «Zvaigzne ABC» izdotās mācību grāmatas.

«Ja es prasītu bibliotekārei, viņa noteikti teiktu – jā, pārliecinoši ir »Zvaigznes« grāmatas, bet otri 50% ir citas izdevniecības. Acīmredzot »Zvaigznes« grāmatu veidotāji ir solīti varbūt priekšā,» teica Tamane.

Skolotājs un metodiskā padome reizi trijos gados vērtējot jaunu mācību grāmatu iepirkšanu.

«Iegādājamies visas iespējamās, ja tās ir 5.klases matemātikas grāmatas, un matemātikas skolotāja izvērtē, kuru iegādāties un kā šīs grāmatas secīgi viena otrai seko. Bieži vien ir tā – ja tā ir viena izdevniecība, tad mēs turpinām iepirkt šīs pašas izdevniecības grāmatas, lai būtu viens stils, pasniegšana,» izvēles procesu raksturoja skolas direktore.

Par būtisku kritēriju mācību grāmatas izvēlē Tamane minēja iespējas grāmatu lietot bez darba burtnīcām – vai tā ir noteikti jāpērk klāt, vai arī grāmata ir ar uzdevumiem bagāta un to var lietot pilnvērtīgi. «Tas ir skolotāju un metodiķu lēmums, kādu grāmatu izvēlēties,» paskaidroja direktore.

Izglītības un zinātnes ministrijas apkopotā informācija liecina, ka skolas visvairāk iepirkušas izdevniecības «Zvaigzne ABC» izdotās mācību grāmatas – tie ir 36,8% no visām mācību grāmatām laika posmā no 2003. līdz 211.gadam. Savukārt «RaKa» izdotās grāmatas ir 13,5%, bet «Lielvārda» izdotās grāmatas – 9,6%.

«Vienīgais risks varētu būt paaugstinātā cena. Uzskatu, ka mācību grāmatas Latvijā ir pārāk dārgas skolām, kaut vai salīdzinot ar to, ja valsts bērnam uz mācību grāmatām šajā gadā ir devusi 1,98 latus, tad grāmata, kas maksā četrus, piecus, sešus, septiņus latus, nav nopērkama. Mans vēlējums būtu, lai par to naudu, ko valsts izdala skolām, varētu nopirkt vismaz vienu grāmatu,» komentēja Tamane.

Uz augšu
Back