Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.

Slimnīcā miris aprūpes centrā novārgušais puisis

Šonedēļ Valmieras slimnīcā nonācis no sociālās aprūpes centra «Rūja» ievests puisis ar invaliditāti. Pēc ārstu domām, Artūrs iepriekš, iespējams nebija ēdis un dzēris jau ilgāku laiku, kā arī viņam tika konstatēti smagi ķermeņa izgulējumi, tā šovakar informēja LNT raidījums «Tautas balss». Šobrīd kļuvis zināms, ka Artūrs slimnīcā aizgājis mūžībā.

Evijas 20 gadus vecais dēls Artūrs bijis invalīds - slimojis ar Dauna sindromu. Māte bija pati rūpējusies par dēlu mājās, līdz viņš kļuva 16 gadus vecs. Tad nomiruši Evijas vecāki, tādēļ sievietei nācies atsākt darba gaitas, jo bija jāuztur gan Artūrs, gan meita. Tāpēc Evija ar smagu sirdi ievietojusi dēlu sociālās aprūpes centrā «Rūja».

Dēls novārdzis līdz kaulam

Pēdējo reizi Evija savu dēlu bija satikusi šā gada janvārī. Kā vēstīja «Tautas balss», mātei šo pirmdien esot zvanījuši mediķi no Valmieras slimnīcas, kas lūguši viņu tur steidzami ierasties, jo pie viņiem slimnīcā nonācis dēls Artūrs.

«Viņš ir tāds kā izbiedēts. Kas ar viņu darīts?! Viņš krata galviņu, viņam ir bail, ka pāri nodarīs. Redzat, kādas ir kājas, rokas? Tur ir izgulējumi, viss asiņo,» tās slimnīcā raidījumam sacīja Evija, rādot uz gultā guļošo Artūru, kurš sižeta filmēšanas brīdī bija vēl dzīvs.

Māte stāsta, ka Artūrs bijis dzīvespriecīgs, kustīgs un ar labu apetīti. Taču šonedēļ ieraugot dēlu slimnīcā, kļuva skaidrs, ka no omulīgā dēla pāri palikuši vien kauli un āda. Evija apgalvoja, ka neviens no aprūpes centra neesot viņu informējis par to, ka dēlam pasliktinājusies veselība.

Netic, ka veselība pasliktinājusies divās dienās

Kādēļ dēls nonācis Valmieras slimnīcā tik smagā stāvoklī, tas Evijai neesot tapis skaidrs. Ārsti esot zvanījuši uz «Rūju» un iztaujājuši sociālās aprūpes centra darbiniekus, kad pēdējo reizi Artūrs ēdis. Aprūpes centrā esot atbildējuši, ka pirms divām dienām.

«Bet viņi [ārsti] saka, ka tas nav divu dienu notikums, ja no auss ir ārā āda no izgulējumiem, un tas nav divu dienu laikā. Cilvēks līdz komai nonācis, auksts, atdzisis. Māsiņa teica, ka termometrs nav slēdzies iekšā, tāpēc pirku sildošo segu,» stāstīja Evija.

Kā atzīst māte, šogad janvārī uz «Rūju» viņa bija vedusi dēlam zāles, jo medmāsa informējusi, ka Artūram ir psoriāze. Jau toreiz, ieraugot dēlu, Eviju šokējis viņa roku veselības stāvoklis, taču mediķi esot mierinājuši, ka būs labi – slimību apārstēs.

Ārsti: Pacients nav ēdis un dzēris ilgāku laiku

Šonedēļ Artūrs nonāca Valmieras slimnīcā. Ārsti atteicās sniegt «Tautas balsij» interviju kameras priekšā, taču aizkadra sarunās skaidrojuši, ka, iespējams, puisis jau ilgāku laiku nebija ēdis, dzēris, viņam konstatēti smagi izgulējumi, pie tam, iespējams, Artūrs ticis pat turēts aukstumā. Ievedot slimnīcā, neesot bijis iespējams pacientam izmērīt temperatūru.

Slimnīcā izskanējušas runas, ka tāds gadījums, kā ar Artūru, esot jau otrais pēc kārtas, kad no sociālās aprūpes centra «Rūja» ievests šāds pacients smagā stāvoklī. Evija pieļauj: «Es domāju, ka «Rūjā» doti spēcīgi nomierinoši līdzekļi, tukšā, aukstā istabā gulējis, tur ir izgulējumi. Tur varēja būt arī tā: atnesa, nolika [ēdienu] un aiznesa, šaubos, ka kāds sēdēja klāt un ar karotīti deva [ēst].»

Vecāki lūdz paskaidrojumus aprūpes centrā

Šonedēļ raidījums kopā ar puiša vecākiem tikās ar Valsts sociālās aprūpes centra «Vidzeme» filiāles «Rūja» vadītāju, lai skaidrotu lietas apstākļus saistībā ar Artūra nonākšanu slimnīcā.

Centra vadītāja intervijā atzinusi, ka bija prasījusi veselības māsai un ģimenes ārstam skaidrojumus par Artūra veselības stāvokli. Speciālisti teikuši, ka puisis ticis vests pie neirologa, ādas slimību ārsta un nervu ārsta.

«Jau jaunajā gadā nervu ārsts pateica, ka viņam ir audu traucējumi, ka viņam kritīs ārā, iespējams, audi ar gabaliem, ka viņa mūžs varētu būt tikai mēnesis. To pateica ap jauno gadu,» norādīja centrā. Izdzirdot šo informāciju, Artūra māte burtiski sastingusi. Viņa to no centra pārstāvjiem dzirdējusi pirmo reizi, proti, ka dēla dzīvība bija apdraudēta.

Vairāki centra speciālisti tika uzaicināti vadītājas kabinetā, lai paustu viedokli puiša vecākiem. Un visi kā viens apgalvojuši, ka vēl pagājušajā piektdienā Artūrs ēdis, skraidījis pa kāpnēm, savukārt sestdien ticis smagā stāvoklī ievietots slimnīcā. Speciālisti uzskata, ka puisis ticis ļoti labi aprūpēts, vēstīja raidījums.

Nemācās no «Kalkūnos» pieļautām kļūdām

Taču Valmieras ārsti bija tie, ka Artūram konstatēja smagus izgulējumus, pat ausīs. Kā norādīja «Tautas balss», šis aprūpes centrs neesot mācījies no kolēģiem «Kalkūnos» Daugavpils pusē, kur pērn tika atklāts novārdzinātā Vika gadījums. Toreiz māte Viku pārveda uz slimnīcu Rīgā, kur ārsti cīnījās par viņa dzīvību un lietu vērtēja gan Labklājības ministrija, gan Veselības inspekcija un citas atbildīgās iestādes.

Pie tam Valmieras slimnīcā raidījums uzzinājis arī to, ka Artūrs turp ticis ievests nemazgāts vismaz mēnesi un ar netīrām drēbēm. To gan centrā vēlāk noliedza, sakot, ka puisis mazgāts pagājušajā piektdienā.

Artūra ģimenes ārsts Juris Tralmaks savukārt, tiekoties ar vecākiem pie centra vadītājas, raustījis plecus, kā varēja notikt tā, ka vienas dienas laikā puisis burtiski sabrucis un no viņa palikuši pāri tikai kauli un āda. Viņš puiša veselības pasliktināšanos saista ar neiroloģiju.

Tāpēc Artūra vecāki uzklausīja vēl kāda ārsta - neirologa Valentīna Zeltiņa viedokli, pie kura dēlu veda uz konsultācijām. Viņš savukārt sacīja, ka Artūram noteikti bijusi psoriāze, kā arī kāda cita ādas infekcija, kas neesot saistāma ar izgulējumiem vai ķermeņa atūdeņošanos. «Tā nav dziļa infekcija. Es viņu redzēju, viņš nebija kritisks. Tas ir normāli,» norādījis Zeltiņš.

Artūrs nomirst slimnīcā

Uzklausot vairāku speciālistu un ārstu viedokļus, raidījums secinājis, ka viņi jaucas paši savās liecībās, un, iespējams, pat melo, lai glābtu, kas vēl glābjams.

Kamēr tika skaidroti lietas apstākļi un «Tautas balss» atgriezās Rīgā pēc filmēšanas Rūjienā, kļuva zināms, ka Artūrs slimnīcā miris.

Ārsti bija cīnījušies par puiša dzīvību. Artūra vecāki jau bija lūguši ierosināt kriminālprocesu pret aprūpes centru «Rūja» un par notikušo informējuši Veselības inspekciju.

Skatīt pievienoto video.

Uz augšu
Back