Ne tikai māju, bet arī tās apkārtni un dārzu vēlamies padarīt sirdij un acij tīkamu. Arvien populārāki kļūst dekoratīvie elementi un lietas no koka – sētas, vārti, puķu podi, puķu restes, galdi, soli, krēsli, lapenes...
Izvēles iespējas
Koks ir patīkams materiāls. No tā var pagatavot daudzas saimniecībā noderīgas un izskatīgas lietas. Ne tikai Eiropā, bet arī Latvijā pērn strauji audzis pieprasījums pēc dažādiem dārza elementiem, kas darināti no koka, apstiprina Romualds Stašķevičs, SIA "CED" (Cēsis) valdes loceklis un ražošanas vadītājs, kokapstrādes inženieris. Piemēram, dārzu iežogošanai agrāk arī latvieši vairāk izmantoja metālu, turpretim nu modē nākušas koka sētas. Tās ir dabai tuvākas, ekoloģiski tīrākas un arī lētākas nekā metāla vai mūra žogi.
Dārzam noderīgu lietu gatavošanai parasti izmanto divu veidu skuju kokus – priedi un egli, atsevišķos gadījumos lapegli. Taču R. Stašķevičs neizslēdz iespēju, ka nākotnē strādāšot arī ar lapu kokiem, piemēram, bērzu. Lietām, kas gatavotas no dažādiem kokiem, ir arī atšķirīgas īpašības un izskats. Bērzs ir gaišs, vairāk dekoratīvs, priede ir krāsaināka, ar dažādām interesantām toņu niansēm, bet egle – ar daudziem sīkiem zariņiem, kas īpaši labi izskatās dekoratīvos elementos. Tāpēc, pirms iegādāties vai pašam gatavot kādu lietu no koka, allaž der padomāt, kur to izmantos.
Svarīgas arī koka īpašības. Āra dekoratīvajos elementos speciālisti iesaka izmantot cietus kokus. Īpaši vērtīga ir lapegle, kas ir izturīgāka pret klimata maiņām, taču šāda veida izstrādājumi ir arī dārgāki nekā pārējie.
Lai ilgāk kalpo
Pēc nozāģēšanas koks kalpo ilgi, ja to pareizi izmanto un apstrādā – piesātina ar ķīmiju. Parasti tā ir vakuuma impregnēšanas metode, kad lielos autoklāvos ar spiedienu piesūcina koka ārējās poras. Būtiski, lai ķīmiskās vielas, ko šajā procesā izmanto, būtu videi draudzīgas. Jā, izrādās, ir arī tādas! Šāda apstrāde koka kalpošanas laiku pagarina līdz 15 gadiem un vēl ilgāk, pasargājot pret trupi un puvi.
Veikalos ir nopērkami dažādi ķīmiskie preparāti, kas paredzēti koka izstrādājumiem, un katrs saimnieks pats var izvēlēties, ko lietot, izlasot pamācību, kura pievienota iepakojumam. Pat parastam mietiņam, ko iedzīsiet zemē, ļoti noderīga ir apstrāde pret pūšanu. Ir ķīmiskas vielas, kas pasargā arī pret laika apstākļiem, piemēram, lietu. Pat mūsu ne pārāk svelmainā saule, izrādās, var nodarīt lielu ļaunumu – koks maina krāsu. Lielākie draudi ir tieši saule un mitrums, atzīst kokapstrādes speciālisti. Koks var savērpties (nelabvēlīgos apstākļos – kā propelleris!), ieplaisāt. Pret to var cīnīties, pareizi izžāvējot un apstrādājot ar speciāliem preparātiem. Laba, videi draudzīgāka ķīmija ir dārgāka, taču ir vērts to iegādāties, ja gribat, lai lieta nekļūtu indīga un kalpotu ilgāk.
Pārmaiņas
Koka izstrādājumam, ja tas atrodas ārā, nepatīk saskarsme ar zemi, straujas klimata izmaiņas (sals, kas mijas ar atkusni, un otrādi). Ķīmiskie preparāti pasargā pret trupi un puvi, taču neglābj no plaisāšanas. Jārēķinās, ka dažādu faktoru iedarbībā koks tomēr sāk staigāt un zari un zaru vietas plaisāt.
Koku var gan krāsot, gan lakot un citādi apstrādāt. Lakošanu āra izstrādājumiem parasti neizmanto, jo tā nav praktiska (bieži jāatjauno, turklāt nepasargā). Dažādas dārza lietas droši var krāsot, taču iepriekš der apsvērt, vai to vispār ir vērts darīt, jo skaistāki ir dabīgi izstrādājumi, kam redzama koka tekstūra. Āram biežāk izmanto tikai ķīmijas preparātus, kas vajadzīgi koka aizsardzībai, toties iekštelpu apdarei vairāk noder lakas un krāsas.
***
PADOMI
Darinot koka lietas, skaidri jāzina, kur tās liksiet, proti, kādi faktori tās ietekmēs (mitrums, temperatūra, saskarsme ar zemi).
Ja koks nav izžuvis, no tā nevar izgatavot kvalitatīvas lietas.
Āra koka izstrādājumus, tostarp arī piknika galdus un krēslus, ziemā nedrīkst glabāt apkurinātās telpās. Vēlams gan apsegt ar plēvi, nolikt nojumē vai ienest šķūnītī.
***
UZZIŅA
Kokapstrādē ir zināms termins transporta mitrums, kas ir aptuveni 18 % (plus, mīnus 2 %). Tas ir optimālais mitrums izstrādājumiem, kurus lieto ārā. Ja koku izmanto iekštelpās, vajadzīgs sausāks – apmēram 8 % (plus, mīnus 2 %), jo tas nebūs pakļauts straujām temperatūras svārstībām.
Divus vienādus kokus nevar atrast – katram ir sava oriģināla faktūra.
Kokam mūžu parasti sāk skaitīt no serdes. Katra šķiedras maiņa ir viena gadskārta.