Demokrātu senatori grib, lai Trampa tulce liecinātu par samitu ar Putinu

FOTO: AP/Scanpix

ASV senatori no Demokrātu partijas trešdien aicināja Kongresu izsaukt prezidenta Donalda Trampa tulci uz liecību sniegšanu par Helsinkos notikušo Trampa un Krievijas prezidenta Vladimira Putina samitu.

Abi prezidenti divas stundas tikās sarunās aiz slēgtām durvīm, kurās nebija klāt citu amatpersonu, izņemot tulkus.

Demokrāti uzskata, ka Trampa tulce un piezīmes, ko viņa, domājams, izdarījusi šīs privātās tikšanās laikā, varētu sniegt svarīgu informāciju par to, kas tajā tika runāts.

«Mēs gribam, lai tulce ierastos komitejā [sniegt liecības]. Mēs gribam redzēt piezīmes,» telekanālam MSNBC paziņoja senators Bobs Menendess, kurš ir galvenais demokrātu pārstāvis Senāta Ārlietu komitejā.

«Mēs ļoti centīsimies noskaidrot, kas notika,» sacīja Menendess.

ASV likumdevēji no abām partijām ir pauduši bažas un pat sašutumu par Trampa pozitīvo attieksmi pret Putinu kopīgajā preses konferencē, kas pirmdien notika pēc viņu tikšanās.

Arī senatori Ričards Blūmentāls un Džīna Šahīna ir aicinājuši Trampa tulci sniegt liecības. Šahīna sacīja, ka to uzklausīšana var palīdzēt likumdevējiem un amerikāņu tautai «noteikt, ko konkrēti [Tramps] apsprieda un kam piekrita Savienoto Valstu vārdā».

Senāta Ārlietu komitejas priekšsēdētājs Bobs Korkers sacīja, ka viņš saprot šo pieprasījumu un «meklē precedentu», lai noskaidrotu, vai tas ir pieņemams.

Ir ļoti iespējams, ka Baltais nams noraidīs šo pieprasījumu, piesaucot izpildvaras privilēģiju, jo nevienam prezidentam nav obligāti jāizpauž privātu sarunu saturs un tas nav jādara arī tulkiem vai citiem prezidenta palīgiem.

«Viņi nav politiķi. Viņi dažos gadījumos ir līguma darbinieki,» Korkers sacīja reportieriem. «Vai nākotnē vispār tiks atļauts izdarīt piezīmes, ja jūs sāksiet šādi rīkoties?»

Korkers sacīja, ka labāks variants būtu iztaujāt valsts sekretāru Maiku Pompeo, kurš bija Helsinkos kopā ar Trampu un kuru prezidents, visticamāk, informēja par samitā apspriesto.

Pompeo jau ir paredzēts 25.jūlijā liecināt Senāta Ārlietu komitejā.

Blūmentāls sacīja, ka viņš gribētu, lai uz Kongresu tiktu izsaukta «visa nacionālās drošības komanda, sākot ar [nacionālās drošības padomnieku] Džonu Boltonu,» sīkāku detaļu sniegšanai par Trampa un Putina tikšanos.

Uz augšu