P, 25.09.2023.
Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.

Kā atjaunot maksts tvirtumu pēc dzemdībām

Eksperta padomi
Facebook LinkedIn Draugiem X
Comments 1
Foto: depositphotos.com

Sievietes ikdienā intensīvi domā par savu veselību un labsajūtu, taču dažkārt kautrējas pat ar savu ārstu apspriest jautājumus, kas saistīti ar intīmo veselību, it īpaši pēc dzemdībām. Ar padomiem, kā jaunajām māmiņām atjaunot maksts tvirtumu komfortablākai ikdienai un pilnvērtīgai dzīves baudīšanai, dalās ginekoloģe un dzemdību speciāliste dr. Inta Dinsberga un aptieku tīkla farmaceite Alīna Fleišmane.

Problēmas būtība

“Grūtniecības un dzemdību laikā maksts gļotāda, urīnizvadkanāla slēdzējmuskuļa un maksts muskulatūra tiek pārstiepta, jo iegurņa pamatnes muskulatūrai ir jāiztur liela slodze, noturot dzemdi ar bērniņu, augļūdeņiem.

Tā rezultātā maksts zaudē tvirtumu, var parādīties arī slodzes urīna nesaturēšana – patvaļīgas urīna noplūdes pat pie nelielas fiziskas piepūles.

Taču ir arī pozitīvā ziņa –  šo delikāto jautājumu ir iespējams risināt,” stāsta Dr. Inta Dinsberga.

Vingrinājumi īsi pēc dzemdībām

Iespējas atjaunot maksts tvirtumu un novērst urīna nesaturēšanu ir dažādas – pirmais solis ir fiziski vingrinājumi. Tie jāsāk jau 2. līdz 3. dienā pēc dzemdībām, jāvingro katru dienu 10 līdz 15 minūtes. Vingrinājuma pamatā ir maksts muskulatūras sasprindzināšana un atbrīvošana dažādās pozīcijās. Veicot šādus vingrinājumus, muskuļi uz vingrošanas laiku ir tonusā, veicinot pirmsdzemdību formas atjaunošanu. Vingrinājumus var veikt jebkurā vietā un sev ērtā pozā –  guļus, sēžot uz krēsla vai stāvot kājās.

Palīglīdzekļi muskulatūras stiprināšanai

“Aptiekās ir pieejams plašs preču klāsts ar dažādiem palīglīdzekļiem, lai šie vingrojumi būtu efektīvāki. Piemēram, vaginālās bumbiņas, slodzes vingrojumu lodītes iegurņa pamatnes muskulatūras stiprināšanai. Tikpat efektīvs palīgs vingrinājumu veikšanai ir elastīgās saites. Konsultējoties ar ārstu vai farmaceitu, ikviena kliente noteikti atradīs tieši sev vispiemērotāko preparātu, kas stimulēs tvirtuma atgūšanu un mazinās urīna nesaturēšanas problēmas,” stāsta farmaceite Alīna Fleišmane.

Maksts elastība lielākoties pēc dzemdībām vairs nav iepriekšējā, it īpaši, ja sievietei ir bijušas vairākas dzemdības, tādēļ vingrinājumi un atbilstošu palīglīdzekļu lietošana ir ļoti būtiska.

Ja sieviete katru dienu izpilda vingrinājumus, tad trīs mēnešu laikā pēc dzemdībām būtu jāatjaunojas maksts tonusam.

Taču, ja jaunā māmiņa šajā laikā rezultātus nemana, ir ieteicams aiziet uz konsultāciju pie sava ārsta, no kā nevajadzētu baidīties, jo ārsts noteikti zinās, kuras metodes konkrētai situācijai būs vispiemērotākās.

Savlaicīga gatavošanās un rūpes par sevi pēc dzemdībām – labāka pašsajūta ilgtermiņā

Farmaceite aicina par savu ķermeni rūpēties ik dienu, un, ja plānots ģimenes pieaugums, noteikti ir vērts padomāt par vingrinājumiem, kas palīdzēs uzturēt vajadzīgo tonusu jau savlaicīgi. Grūtniecības laikā var apmeklēt grūtniecēm paredzētās vingrošanas nodarbības, kurās ir topošajām māmiņām īpaši izstrādāti vingrinājumi.

Pēc bērniņa nākšanas pasaulē noteikti nevajadzētu atstāt savu ķermeni novārtā, jo problēma pati no sevis neatrisināsies, tieši pretēji – ar laiku, kā arī ar katru nākamo grūtniecību, tā saasināsies.

Neko nedarot, pašsajūta ar laiku kļūs sliktāka, turpretī regulāri vingrojumi noteikti palīdzēs justies kā pirmsdzemdību periodā.

Facebook LinkedIn Draugiem X
Comments 1

Tēmas

Redaktors iesaka
Jaunākie raksti
Nepalaid garām!
Uz augšu