2. Apdrošinies pret ķibelēm
Tāpat kā mītnes valstī, arī ārzemju brauciena laikā ikvienu ceļotāju var piemeklēt dažādas ķibeles, kuras iepriekš paredzēt ir teju neiespējami. Tāpēc, pirms izbraukt no valsts, ieteicams izpētīt ceļojuma apdrošināšanas iespējas. Piemēram, Z. Eniņa, domājot par savu un tuvinieku drošību, izmanto gan Eiropas veselības apdrošināšanas karti (EVAK), gan ceļojuma apdrošināšanu.
Par to, ka dzīvē gadās visādi, reiz dodoties slēpot uz Itāliju pārliecinājusies arī Ž.Dubska. Slēpošanas trasē viņa saskrējās ar kādu bērnu. Abi cietušie pēc negadījuma tika aiztransportēti uz slimnīcu ar helikopteri.
Tā kā šī slimnīca atradās tālu no viesnīcas, kurā stiliste bija apmetusies, viņai nācās pārlaist nakti citā viesnīcā un nākamajā dienā mērot garo ceļu atpakaļ uz savu viesnīcu ar taksometru. “Pēc šī ceļojuma sapratu, ka, nodarbojoties ar aktīvo atpūtu ārzemēs, traumu gūšanas risks ir ļoti reāls, un nav nozīmes – vai tā ir slēpošana ziemā vai riteņbraukšana, peldēšana vasarā! Ja man šajā gadījumā nebūtu bijusi ceļojuma apdrošināšana, izmaksas par ārstēšanos, transportēšanu uz slimnīcu, papildu viesnīcu un taksometru pārsniegtu 1000 eiro,” tā Ž.Dubska.
3. Rūpīgi izvēlies tūrisma objektus
Lai ceļojums neizvēršas nemitīgā, nogurdinošā skrējienā, to plānojot, ir laicīgi jāizsver, cik daudz laika un enerģijas tev ir. Proti, tūrisma objekti, kurus plānots apskatīt, jāizvēlas ļoti rūpīgi.
“Skraidot no viena objekta uz otru, dienas beigās tu esi redzējis visas piecas pilsētas baznīcas, abus muzejus un vēl paspējis uz vakara teātra izrādi. Bet vienlaikus tu esi arī noguris. Turklāt baznīcu iekšskatus neatšķirsi jau pēc pāris dienām,” stāsta Z. Eniņa.
Viņa arī iesaka papildus tūrisma objektu apskatei iekļaut ceļojuma programmā nesteidzīgas kafijas pauzes mazās kafejnīcās, kurās iespējams izbaudīt ne vien labu kafiju vai tēju, bet arī iepazīt vietējo kultūru, “ar katru šūnu uzsūcot” apkārt valdošo atmosfēru.
4. Iepazīsti vietējās tradīcijas
Plānojot ārzemju braucienus, īpaši uz tālākām un eksotiskākām valstīm, ieteicams laicīgi iepazīt šo valstu tradīcijas un paradumus. Tas ļaus izvairīties no neveikliem mirkļiem un pat nepatīkamiem pārpratumiem.
“Gruzijā kādas mājas viesības draudēja beigties pēc mana pirmā tosta, kurā es sirsnīgi pateicos namatēvam par uzņemšanu. Viņš piecēlās no galda un aizgāja, aizcērtot durvis. Atgriezās šis kungs vien pēc pāris stundām. Izrādās, šajā valstī tostu namatēvam pieņemts uzsaukt tikai pirms došanās prom, tātad – viesību noslēgumā. Tāpēc man atlika vien tūkstoškārt atvainoties par savu nezināšanu,” atceras Goran Gora.
Daudz nostāstu dzirdēts arī par citiem pasaules nostūriem. Piemēram, nav noslēpums, ka Āzijā ir ļoti pamatīgas reliģiskās tradīcijas – apmeklējot tempļus, klosterus u.c. objektus, ir svarīgi vilkt apģērbu, kas nosedz gan ceļus, gan elkoņus. Savukārt Itālijā, Krievijā, Marokā un Taizemē ir ļoti haotiska satiksme, turklāt – jo nekaunīgāks braucējs, jo lielākas ir viņa izredzes nokļūt galamērķī pirmajam.