Slavenības iesaka septiņus padomus, kā ceļot gudri

Parīze FOTO: Reuters/ScanPix

Mūsdienās ceļojuma galamērķi ir tik dažādi – kūrorts Grieķijā, tempļi Taizemē, zinātnes centrs Igaunijā u.c. Lai neatkarīgi no galamērķa ārzemju brauciens izdotos veiksmīgi, apkopoti* praktiski Latvijā zināmu un pieredzes bagātu ceļotāju padomi par to, kā ceļot gudri.

Savos ceļošanas padomos dalās aizrautīgi ceļotāji - ceļojumu bloga “mugursoma.lv” autore Zane Eniņa, mūziķis Jānis Holšteins-Upmanis jeb Goran Gora, mācību centra “Triviums” vadības konsultante un trenere Nora Freimane, kā arī stiliste Žanna Dubska.

1. Izvērtē bagāžu kritiski

Viena no izplatītākajām ceļotāju kļūdām ir tā, ka viņi bieži izvēlas ņemt līdzi liekas mantas, jo uzskata, ka labāk paņemt vairāk nekā mazāk – mazums, noderēs. Taču gudri ceļo tas, kurš ņem līdzi tikai nepieciešamākās lietas. Tāpēc pareizi būtu izvēlēties bagāžas saturu pēc principa – bez šī es noteikti varētu iztikt.

“Ļoti audzinoši ir doties ceļā ar vienu somu, nevis auto. Tad, kad pašam visa iedzīve jānes līdzi, ceļotājam parādās pavisam cita domāšana”, atklāj Z. Eniņa.

Līdzīgās domās ir N. Freimane. Viņa ceļojumos daudz un bieži pārvietojas, tostarp kāpj kalnos, slidinās pa vulkānu nogāzēm u.tml., tāpēc bagāžu plāno ļoti rūpīgi. Dodoties divu nedēļu ceļojumā uz valstīm, kurās ir silts klimats, Nora līdzi ņem tikai mugursomu, kuras ietilpība ir 30 litri. Tajā vienmēr ir četras lietas: maks, pase, mobilais telefons un pildspalva.

FOTO: Unsplash

2. Apdrošinies pret ķibelēm

Tāpat kā mītnes valstī, arī ārzemju brauciena laikā ikvienu ceļotāju var piemeklēt dažādas ķibeles, kuras iepriekš paredzēt ir teju neiespējami. Tāpēc, pirms izbraukt no valsts, ieteicams izpētīt ceļojuma apdrošināšanas iespējas. Piemēram, Z. Eniņa, domājot par savu un tuvinieku drošību, izmanto gan Eiropas veselības apdrošināšanas karti (EVAK), gan ceļojuma apdrošināšanu.

Par to, ka dzīvē gadās visādi, reiz dodoties slēpot uz Itāliju pārliecinājusies arī Ž.Dubska. Slēpošanas trasē viņa saskrējās ar kādu bērnu. Abi cietušie pēc negadījuma tika aiztransportēti uz slimnīcu ar helikopteri.

Tā kā šī slimnīca atradās tālu no viesnīcas, kurā stiliste bija apmetusies, viņai nācās pārlaist nakti citā viesnīcā un nākamajā dienā mērot garo ceļu atpakaļ uz savu viesnīcu ar taksometru. “Pēc šī ceļojuma sapratu, ka, nodarbojoties ar aktīvo atpūtu ārzemēs, traumu gūšanas risks ir ļoti reāls, un nav nozīmes – vai tā ir slēpošana ziemā vai riteņbraukšana, peldēšana vasarā! Ja man šajā gadījumā nebūtu bijusi ceļojuma apdrošināšana, izmaksas par ārstēšanos, transportēšanu uz slimnīcu, papildu viesnīcu un taksometru pārsniegtu 1000 eiro,” tā Ž.Dubska.

FOTO: Unsplash

3. Rūpīgi izvēlies tūrisma objektus

Lai ceļojums neizvēršas nemitīgā, nogurdinošā skrējienā, to plānojot, ir laicīgi jāizsver, cik daudz laika un enerģijas tev ir. Proti, tūrisma objekti, kurus plānots apskatīt, jāizvēlas ļoti rūpīgi.

“Skraidot no viena objekta uz otru, dienas beigās tu esi redzējis visas piecas pilsētas baznīcas, abus muzejus un vēl paspējis uz vakara teātra izrādi. Bet vienlaikus tu esi arī noguris. Turklāt baznīcu iekšskatus neatšķirsi jau pēc pāris dienām,” stāsta Z. Eniņa.

Viņa arī iesaka papildus tūrisma objektu apskatei iekļaut ceļojuma programmā nesteidzīgas kafijas pauzes mazās kafejnīcās, kurās iespējams izbaudīt ne vien labu kafiju vai tēju, bet arī iepazīt vietējo kultūru, “ar katru šūnu uzsūcot” apkārt valdošo atmosfēru.

FOTO: Unsplash

4. Iepazīsti vietējās tradīcijas

Plānojot ārzemju braucienus, īpaši uz tālākām un eksotiskākām valstīm, ieteicams laicīgi iepazīt šo valstu tradīcijas un paradumus. Tas ļaus izvairīties no neveikliem mirkļiem un pat nepatīkamiem pārpratumiem.

“Gruzijā kādas mājas viesības draudēja beigties pēc mana pirmā tosta, kurā es sirsnīgi pateicos namatēvam par uzņemšanu. Viņš piecēlās no galda un aizgāja, aizcērtot durvis. Atgriezās šis kungs vien pēc pāris stundām. Izrādās, šajā valstī tostu namatēvam pieņemts uzsaukt tikai pirms došanās prom, tātad – viesību noslēgumā. Tāpēc man atlika vien tūkstoškārt atvainoties par savu nezināšanu,” atceras Goran Gora.

Daudz nostāstu dzirdēts arī par citiem pasaules nostūriem. Piemēram, nav noslēpums, ka Āzijā ir ļoti pamatīgas reliģiskās tradīcijas – apmeklējot tempļus, klosterus u.c. objektus, ir svarīgi vilkt apģērbu, kas nosedz gan ceļus, gan elkoņus. Savukārt Itālijā, Krievijā, Marokā un Taizemē ir ļoti haotiska satiksme, turklāt – jo nekaunīgāks braucējs, jo lielākas ir viņa izredzes nokļūt galamērķī pirmajam.

FOTO: Unsplash

5. Lejupielādē telefonā noderīgas mobilās aplikācijas

Mūsdienās mobilais telefons ir kļuvis par multifunkcionālu ierīci, kuru var izmantot ne tikai saziņai, bet arī ceļojuma plānošanai – lai rezervētu naktsmājas un aviobiļetes, neapmaldītos pasaules ielu labirintos u.tml. Tāpēc Goran Gora, dodoties uz ārzemēm, iesaka jau laicīgi izpētīt ceļošanai piemērotāko mobilo aplikāciju klāstu.

Viņš norāda, ka daudzām pasaules lielpilsētām ir izstrādātas mobilās aplikācijas, kurās apkopota visa veida informācija, kas var lieti noderēt ceļojuma laikā – ielu, sabiedriskā transporta kartes, populārākie tūrisma maršruti, populārākās kafejnīcas, izklaides vietas, kā arī dažādi tūristiem noderīgi praktiski ieteikumi. Piemēram, Londonā ir vērts izmantot aplikāciju “Visit London”, Ņujorkā – “Citymapper New York”, bet Maskavā – “Discover Moscow”.

Tāpat ir vērts lejupielādēt telefonā aplikāciju “Uber”. Pirmkārt, ar to varēsi ērti izsaukt taksometru. Otrkārt, taksometrs ieradīsies pāris minūšu laikā. Treškārt, izmantojot šo aplikāciju, tu nepārmaksāsi par braucienu, jo maksa par pakalpojumu tiek aprēķināta atbilstoši noteiktam cenrādim. Jāpiebilst gan, ka “Uber” nedarbojas visā pasaulē. Pārbaudīt, vai tā darbojas pilsētā, uz kuru dodies, vari šeit.

FOTO: Unsplash

6. Esi punktuāls

Punktualitāte ceļojumos ir ļoti svarīga. Piemēram, lai arī mūsdienās drošības pārbaude lidostās notiek ātri, Goran Gora vienmēr ierodas lidostā vismaz divas stundas agrāk.

“Nesen, lidojot no Parīzes uz Edinburgu, vilciens, ar kuru devāmies uz lidostu, darbinieku streika dēļ apstājās vienu pieturu pirms lidostas. Nākamais vilciens pienāca vien pēc divdesmit minūtēm.

Tā kā no pilsētas centra izbraucām savlaicīgi, mēs varējām būt daudz mierīgāki par citiem pasažieriem, kuri, kā varēja noprast pēc viņu satrauktajām sejām, šī streika dēļ, iespējams, kavēja savu lidojumu”, atceras mūziķis.

FOTO: Unsplash

7. Jautā vietējiem iedzīvotājiem

Savukārt Noras Freimanes pieredze liecina, ka ceļojot liela nozīme ir komunikācijai ar vietējiem iedzīvotājiem, jo tikai viņi var pastāstīt par izcilākajiem tūrisma objektiem, kā arī vietām, kur labāk nedoties. Tāpat viņa aicina pievērst uzmanību konkrētās valsts operatīvo dienestu tālruņu numuriem, kurus visbiežāk var uzzināt lidostās un vietējās viesnīcās.

Atpūtas braucienā vai komandējumā, vienatnē vai kopā ar draugiem un ģimeni – lai arī ar kādu mērķi dodies ceļojumos, pieredzējuši ceļotāji uzsver, ka tie ir rūpīgi jāpārdomā. Tikai tā tu varēsi izvairīties ceļojuma laikā no liekiem starpgadījumiem un gūt pozitīvu ceļošanas pieredzi.

FOTO: Unsplash

* apkopojis mobilo sakaru operators "Bite".

Uz augšu
Back