Organizācija: Iepakojuma likuma grozījumi pašreizējā versijā maz ietekmēs plastmasas maisiņu patēriņu

Ilustratīvs attēls

FOTO: AP/LETA

Ja Iepakojuma likuma grozījumi tiks pieņemti, iekļaujot izņēmumu, kas joprojām ļaus izsniegt par brīvu ļoti vieglās plastmasas maisiņus, grozījumiem nebūs būtiskas ietekmes uz plastmasas maisiņu patēriņa samazinājumu, uzskata kustības "Zero Waste Latvija" pārstāvji.

Kā informēja kustībā, grozījumos iekļauts izņēmums, kas joprojām ļaus izsniegt par brīvu ļoti vieglās plastmasas maisiņus, kuri nepieciešami higiēnas nolūkos vai paredzēti vaļējas pārtikas primārai iesaiņošanai, kad to izmantošana palīdz novērst pārtikas izšķērdēšanu.

"Ļoti vieglās plastmasas maisiņi ir tie maisiņi, kuros liekam tomātus, kartupeļus un reizēm pat vienu citronu vai banānu. Šī izņēmumu daļa ir skaidri definēta - maisiņi, kuri ir plānāki par 15 mikroniem.

Diemžēl neviens nenosaka, vai biete tiek likta maisiņā higiēnas nolūkos, vai arī ieraduma pēc," skaidroja "Zero Waste Latvija" pārstāvji.

Organizācija norāda - lai gan Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) vairākas reizes savos sociālo tīklu kontos ir ziņojusi, ka šo izņēmumu nevajadzētu attiecināt uz augļiem un dārzeņiem, un maisiņiem no 1.janvāra šajās nodaļās būtu jābūt par maksu, vismaz divas lielas lielveikalu ķēdes šo izņēmumu plāno attiecināt arī uz augļiem un dārzeņiem.

"Lielveikali varēs ierobežot, piemēram, tikai maisiņus, kas ir novietoti pie zeķu stenda, un izpildīt likuma prasības. Ļoti iespējams, patērētais maisiņu apjoms turpinās pieaugt," pieļauj kustībā.

"Zero Waste Latvija" neuzskata, ka pastāv pamatoti iemesli, kas liegtu šādu likumu pieņemt arī Latvijā, tāpēc aicina VARAM un Saeimu izņemt norādi "un kuri nepieciešami higiēnas nolūkos vai paredzēti vaļējas pārtikas primārai iesaiņošanai, kad to izmantošana palīdz novērst pārtikas izšķērdēšanu" no grozījumu Iepakojuma likuma 1.panta 10.punkta, kā arī noteikt minimālo maksu par ļoti vieglās plastmasas maisiņiem piecu centu apmērā.

VARAM nodrošinātajā pētījumā tika konstatēts, ka kopējais svars un daudzums plastmasas iepirkumu maisiņiem, kuru viena maisiņa svars nepārsniedz 0,003 kilogramus, 2015.gadā, salīdzinot ar 2010.gadu, ir palielinājies par 57%. Savukārt tiem maisiņiem, kuriem viena maisiņa svars ir lielāks par 0,003 kilogramiem, kopējais svars un daudzums par šo periodu palielinājies par 35%, uzsvēra "Zero Waste Latvija". Kustības pārstāvji norādīja, ka tirdzniecības vietās 2017.gadā tika realizēti vai izplatīti 1,7 miljoni kilogramu plastmasas maisiņu, kuru svars ir zem 0,003 kilogramiem, un teju 2 miljoni kilogramu plastmasas maisiņu, kuru svars ir virs 0,003 kilogramiem.

Eiropas Parlamenta (EP) un Padomes direktīva jau 2015.gadā uzlika dalībvalstīm par pienākumu samazināt izmantoto plastmasas maisiņu skaitu. Viena no iespējām, kā šo direktīvu īstenot, ir līdz 2019.gada 1.janvārim ieviest likumu, kas aizliedz izsniegt plastmasas maisiņus par velti.

"Latvija ne tikai ir nogaidījusi līdz pēdējam brīdim, lai šādus grozījumus ieviestu, bet arī ir izvēlējusies iekļaut likumā jau minēto izņēmumu ļoti plānajiem maisiņiem, kas šo likumu padara neefektīvu," uzskata kustības pārstāvji.

Jau vēstīts, ka Saeima 13.septembrī pirmajā lasījumā atbalstīja grozījumus Iepakojumu likumā, kas paredz no 2019.gada veikalos aizliegt bezmaksas plastmasas maisiņus.

Likumprojekts paredz, ka no 2019.gada 1.janvāra iepakotāji tirdzniecības vietās plastmasas iepirkumu maisiņus patērētājiem vairs neizsniegs bez maksas. Ierobežojumi attieksies ne tikai uz vieglās plastmasas iepirkumu maisiņiem, bet uz visu veidu plastmasas maisiņiem neatkarīgi no to materiāla biezuma. Atkāpe paredzēta tikai attiecībā uz ļoti vieglās plastmasas iepirkumu maisiņiem, kuru materiāla biezums nesasniedz 15 mikronus un kuri nepieciešami higiēnas nolūkos vai paredzēti vaļējas pārtikas primārai iepakošanai, kad to izmantošana palīdz novērst pārtikas izšķērdēšanu. Šie maisiņi arī turpmāk tirdzniecības vietās patērētājiem būs pieejami bez maksas.

Atbalstītais grozījumu projekts paredz arī iepakotāju pienākumu tirdzniecības vietās aizstāt vieglās plastmasas iepirkumu maisiņus ar iepakojumu no dabisko šķiedru un bioplastmasas izejmateriāliem un informēt patērētājus par plastmasas maisiņu patēriņa samazināšanas nepieciešamību un alternatīviem iepakojuma veidiem.

Likumprojektā nav noteikta maksa par plastmasas maisiņiem, kādu iepakotāji būs tiesīgi prasīt.

Uz augšu