PVN krāpšanas shēmu mazināšanai VID iniciējis grozījumus PVN likumā

VID ģenerāldirektora pienākumu izpildītāja Dace Pelēkā

FOTO: Zane Bitere/LETA

Lai mazinātu pievienotās vērtības nodokļa (PVN) krāpšanas shēmas, Valsts ieņēmumu dienests (VID) ir iniciējis grozījumus PVN likumā, kā arī izmaiņas uzņēmumu reģistrācijas noteikumos, trešdien žurnālistiem sacīja VID ģenerāldirektora pienākumu izpildītāja Dace Pelēkā.

Patlaban VID intervē katra uzņēmuma, kurš vēlas reģistrēties kā PVN maksātājs, vadību. Iniciētie grozījumi paredz, ka uzņēmuma valdes locekļu maiņas gadījumā VID uz laiku aptur PVN maksātāja reģistrāciju un aicina jaunos valdes locekļus uz interviju VID, skaidroja Pelēkā.

"Jā, daļai no uzņēmumiem tas radīs zināmas grūtības, taču tas ir plānots pašu uzņēmēju drošībai, lai mainot valdes locekļus, nesāktos uzņēmuma izmantošana PVN krāpšanas shēmās, kad no valsts tiek izkrāpti citu uzņēmumu samaksātie nodokļi. Bieži vien šie valdes locekļi ir trešo valstu pilsoņi, kas nereti pat nekad nav bijuši Latvijā," sacīja Pelēkā.

Viņa piebilda, ka vēl viens iniciētais grozījums paredz uzņēmuma izslēgšanu no PVN maksātāju reģistra gadījumā, ja uzņēmums nav veicis aktīvu saimniecisko darbību sešus mēnešus vai 12 mēnešus.

Pelēkā skaidroja, ka tā ir visai izplatīta parādība, kad saimnieciski neaktīvos uzņēmumos valdes locekļi tiek nomainīti pret trešo valstu pilsoņiem, tūlīt pēc tam uzņēmums tiek iekļauts PVN krāpšanas shēmās, tam uzkrājas milzīgi nodokļu parādi, kurus atgūt VID nav gandrīz nekādu iespēju.

Šie VID iniciētie likuma grozījumi jau ir atbalstīti Ēnu ekonomikas apkarošanas padomes sēdē un Pelēkā pauda cerību, ka tie tiks iekļauti 2019.gada budžeta likumu paketē.

Uz augšu
Back