Sv, 27.11.2022.

Ātro kredītu devēji sašutuši par izmaiņām Patērētāju tiesību aizsardzības likumā

TVNET/LETA
Ātro kredītu devēji sašutuši par izmaiņām Patērētāju tiesību aizsardzības likumā
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments 6
Latvijas Alternatīvo finanšu pakalpojumu asociācijas vadītājs Gints Āboltiņš
Latvijas Alternatīvo finanšu pakalpojumu asociācijas vadītājs Gints Āboltiņš Foto: Ieva Makare/LETA

​Veiktie grozījumi Patērētāju tiesību aizsardzības likumā pārkāpj tiesiskās paļāvības principu, uzskata Latvijas Alternatīvo finanšu pakalpojumu asociācijas vadītājs Gints Āboltiņš. Viņš pieļaujot iespēju vērsties Satversmes tiesā, lūdzot izvērtēt noteikto ierobežojumu samērīgumu.

Āboltiņš sacīja, ka Saeima ceturtdien trešajā lasījumā atbalstīja grozījumus Patērētāju tiesību aizsardzības likumā, ar kuriem pēc būtības ir noteikts jauns regulējums nebanku kreditēšanas sektorā.

Pieņemto izmaiņu rezultātā patērētājiem Latvijā turpmāk nebūs pieejami īstermiņa aizdevumi, jo noteiktais kredītu kopējo izmaksu ierobežojums 0,07% dienā ir zem pakalpojuma pašizmaksas, apgalvoja asociācijas vadītājs.

Jaunais regulējums mazinās finanšu pakalpojumu pieejamību Latvijā, īpaši cilvēkiem reģionos, tādējādi "veicinot finansiālo atstumtību".

"Bankas Latvijā patēriņa aizdevumus izsniedz, sākot no aptuveni 500 eiro, jo mazu kredītu apkalpošana tām nav rentabla. Nebanku sektora uzņēmumi attīstīto tehnoloģisko risinājumu dēļ līdz šim spēja nodrošināt arī nelielu kredītu izsniegšanu jeb apkalpot to klientu segmentu, kas bankām nebija interesants mazo summu dēļ. Pie jaunā regulējuma nebanku kreditēšanas uzņēmumi to vairs nespēs izdarīt, jo pakalpojuma cenas ierobežojums ir noteikts zemāks, nekā ar izsniegšanu saistītās izmaksas," teica Āboltiņš.

Asociācijā pauda uzskatu, ka pieņemtās izmaiņas ir antikonstitucionālas, pārkāpjot tiesiskās paļāvības principu. Nozares uzņēmumi skata iespēju vērsties Satversmes tiesā, lūdzot izvērtēt noteikto ierobežojumu samērīgumu.

"Pieņemtās izmaiņas ir priekšvēlēšanu laika populisms. Liela daļa deputātu neapzinās tās sekas, ko šīs izmaiņas atstās uz patērētāju, finanšu pakalpojumu tirgu un tautsaimniecību kopumā.

Jebkurām izmaiņām likumdošanā, kas tiek virzītas, ir jābūt skaidram sasniedzamajam mērķim. Dienu pirms vēlēšanām vienīgais mērķis ir audzēt savu sociālo kapitālu, nevis racionāli vērtēt, ko vēlas panākt ar konkrētajām izmaiņām," uzskata Āboltiņš.

Ņemot vērā, ka Saeimas deputātu lēmums noteikt ierobežojumu kredītu kopējām izmaksām 0,07% dienā bija negaidīts, nozares uzņēmumi vēl vērtē turpmākās darbības - vai uzņēmumu darbība Latvijā tiks pārtraukta, vai uzņēmumi spēs pārveidot pakalpojumus, kas pēc būtības būs līdzīgi banku sniegtajiem pakalpojumiem, tas ir, ilgtermiņa patēriņa aizdevumi, pauda asociācijā.

Tāpat asociācijā norādīja, ka viedoklis par pieņemtajām izmaiņām būtu jāpauž arī nozares politikas plānotājam - Ekonomikas ministrijai un Patērētāju tiesību aizsardzības centram. "Asociācija grozījumu izstrādes laikā vairākkārt lūdza abām uzraugošām iestādēm sniegt visaptverošu vērtējumu par izmaiņu ietekmi gan uz finanšu pakalpojumu pieejamību, gan nozares uzņēmumu darbību," minēja asociācijā.

Pēc asociācijā prognozētā, nākamā gada valsts budžetā nodokļu un nodevu ieņēmumi samazināsies par 6-8 miljoniem eiro.

Latvijas Alternatīvo finanšu pakalpojumu asociācija apvieno ārpus banku sektora esošus uzņēmumus, kas iedzīvotājiem Latvijā sniedz finanšu pakalpojumus.

Tēmas
Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais
Uz augšu