Turcijas varasiestādes ieguvušas Saūda Arābijas žurnālista slepkavības ierakstu

Saūda Arābijas konsulāts Stambulā

FOTO: AFP / Scanpix

Turcijas varasiestādes, kas izmeklē Saūda Arābijas žurnālista un disidenta Džamala Hašogi pazušanu, ieguvušas ierakstu, kurā dzirdama viņa spīdzināšana un noslepkavošana, sestdien ziņo turku laikraksts "Sabah".

Atsaucoties uz "uzticamiem avotiem īpašajā izlūkošanas nodaļā", laikraksts vēsta, ka ieraksts izdarīts ar Hašogi "Apple" pulksteni, kas žurnālistam bijis uz rokas, kad viņš iegājis Saūda Arābijas konsulātā.

"Brīdis, kad Hašogi tika nopratināts, spīdzināts un noslepkavots, ierakstīts "Apple" pulksteņa atmiņā," ziņo laikraksts, piebilstot, ka pulkstenis bijis sinhronizēts ar viedtālruni, kas atradies pie žurnālista līgavas, kura gaidījusi viņu ārpusē pie konsulāta.

Kā norāda laikraksts, pēc Hašogi noslepkavošanas Saūda Arābijas izlūkdienesta aģenti esot sapratuši, ka upura pulkstenī ieslēgta ierakstīšanas programma. Viņiem izdevies daļu ieraksta failu izdzēst, taču daļa saglabājusies.

Kā ziņots, Hašogi - viens no redzamākajiem Saūda Arābijas karaļa Salmana un viņa dēla Mohammeda bin Salmana kritiķiem - pazuda pēc ieiešanas Saūda Arābijas konsulātā Stambulā 2.oktobrī. Turcijas amatpersonas izteikušas aizdomas, ka viņš ir noslepkavots.

Saūda Arābijas amatpersonas dzirdētas apspriežam plānu, ka Hašogi būtu jāizvilina no ASV Virdžīnijas štata, kur viņš dzīvojis, un jāapcietina, atsaucoties uz vārdā neminētu avotu, vēsta "The Washington Post".

Vairākas augsti stāvošas Saūda Arābijas amatpersonas piedāvājušas Hašogi aizsardzību un augsta ranga darbu valdībā, ja viņš atgrieztos dzimtenē, tomēr Hašogi par šiem piedāvājumiem bijis skeptisks, laikrakstam sacījuši vairāki Hašogi draugi.

Dažas Turcijas amatpersonas pieļāvušas, ka Hašogi ir nogalināts konsulāta ēkā un viņa līķis pēc tam no turienes aizvākts.

Saūda Arābijas amatpersonas šīs apsūdzības kategoriski noliedz, apgalvojot, ka Hašogi konsulātu pametis pats.

Taču līgava, kas viņu gaidīja pie konsulāta, un Turcijas varasiestādes apgalvo, ka žurnālists no konsulāta tā arī nav iznācis.

Hašogi gadu dzīvojis ASV un publicējis Saūda Arābijas kroņprincim Mohammedam bin Salmanam nelabvēlīgus rakstus.

Pirms plānotajām laulībām ar kādu turcieti viņš pagājušo otrdien iegāja konsulātā un pēc tam vairs nav redzēts.

ASV prezidents Donalds Tramps paudis satraukumu par Hašogi pazušanu. Savukārt ASV valsts sekretārs Maiks Pompeo aicinājis Saūda Arābiju veikt rūpīgu Hašogi pazušanas izmeklēšanu.

Uz augšu