Ruhani: Irāna ar lepnumu apies ASV sankcijas

Irānas prezidents Hasans Ruhani

FOTO: EPA/Scanpix

Irānas prezidents Hasans Ruhani pirmdien sacīja, ka Irāna "ar lepnumu apies" ASV sankcijas, kas spēkā stājas pirmdien un kas vērstas pret Irānas naftas un finanšu sektoriem. "Es paziņoju, ka mēs ar lepnumu apiesim jūsu nelegālās, netaisnīgās sankcijas, jo tās ir pret starptautiskajiem noteikumiem," uzrunā, kas tika pārraidīta televīzijā, sacīja prezidents.

"Mēs esam ekonomiskā kara situācijā, konfrontācijā ar agresīvu varu. Man šķiet, ka Amerikas vēsturē Baltajā namā neviens tāds nav bijis, kurš būtu tik lielā mērā pret likumu un starptautiskajām tiesībām," viņš piebilda.

Ruhani sacīja, ka septembrī vizītes gaitā Ņujorkā, kur viņš apmeklēja ANO Ģenerālo asambleju, četru valstu pārstāvji piedāvājuši uzņemties starpnieka lomu attiecībās ar ASV, bet viņš šos piedāvājumus noraidījis.

"Starpniecība nav vajadzīga. Nav vajadzīgi visi šie vēstījumi. Rīkojieties atbilstoši savām saistībām, un mēs sēdīsimies un runāsim," viņš sacīja.

"Šodien tie neesam tikai mēs, kurus ir sadusmojusi Amerikas politika. Pat Eiropas uzņēmumus un valdības ir sadusmojusi Amerikas politika," sacīja Ruhani.

ASV, sākot no pirmdienas, atjauno visas sankcijas Irānai, kas tika atceltas pēc 2015.gada kodolvienošanās.

Sankcijas, kas spēkā stājas pirmdien, attiecas uz Irānas kuģniecības, finanšu un enerģētikas sektoru. Tā ir otrā daļa no sankcijām, ko ASV atjauno pret Teherānu, kopš ASV prezidents Donalds Tramps maijā paziņoja, ka Savienotās Valstis izstājas no Irānas kodolvienošanās un ka Vašingtona atjauno pēc šīs vienošanās noslēgšanas apturētās sankcijas. Pirmā sankciju kārta stājās spēkā augustā.

Pārējās valstis, kas parakstīja vienošanos - Lielbritānija, Francija, Vācija, Ķīna un Krievija -, ir apņēmušās paturēt atvērtus ekonomiskos, finanšu un transporta kanālus ar Irānu, neskatoties uz ASV sankcijām.

Uz augšu