Latvijas simtgade jāsvin ar īpašu šiku
Ģērbšanās etiķete

FOTO: TVNET

Jau pēc dažām dienām svinēsim Latvijas simtgadi, tāpēc ir pēdējais laiks parūpēties, lai svinīgajos pasākumos izskatītos gan etiķetei atbilstoši, gan moderni.

Aicinām iepazīties ar grāmatas “STILS” autoru ieteikumiem par sapošanos svētkiem.

"Novembris un decembris jau tradicionāli ir svinīgākie mēneši Latvijā, jo notiek profesionālo balvu pasniegšanas ceremonijas, korporatīvie pasākumi un Ziemassvētku balles, kurās parasti ir jāierodas t.s. “Black-tie dress” stilā. Taču šogad pieņemšanā pie prezidenta ir pieteiktais “Dress code” ir “White-tie”, kas ir visoficiālākais un Latvijā retāk izmantotais viesu ierašanās ģērbšanās stils,” stāsta starptautisko attiecību speciāliste un grāmatas “STILS” līdzautore Guna Leiškalne-Roka.

Modes un stila eksperte arī zina teikt, ka mūsdienās kleita var būt bez dekoltē un pat ar garām piedurknēm.

Kā piemēru viņa min bijušo ASV Valsts sekretāri Hilariju Klintoni, kura uz 2016. gada Ala Šmita labdarības vakariņām, uz kurām kungi, ieskaitot Donaldu Trampu, tradicionāli ierodas frakās, bija izvēlējusies fuksijas krāsas vakarkleitu ar garām piedurknēm.

FOTO: Reuters/ScanPix

Šajā tērpā prezidenta amata kandidāte izskatījās satriecoši! Kas attiecās uz kungiem, viņiem viss ir vienkārši un pēc etiķetes – fraka, krekls ar iestīvinātu stāvkrādziņu un lakādas kurpes uz plānas zoles.

"Grāmatas “Instagram” kontā @stilagramata esam saņēmuši jau vairāk nekā 10 lūgumus pēc informācijas par “White-tie” no žurnālistiem un politiķiem, kuri apmeklēs pieņemšanu pie Valsts prezidenta, tāpēc sapratām, ka par šo ir vērts runāt plašāk. Es uzskatu, ka garajai kleitai atradīsies vieta ikvienas sievietes skapī. Tas nav nekas ekstravagants un noderēs vismaz reizi gadā,“ norāda grāmatas “STILS” līdzautors un “GOLIN Riga” influenceru projektu vadītājs Deniss Ševeļovs.

Stila eksperte G. Leiškalne-Roka arī uzsver, ka dāmām ir dota nedaudz lielāka iespēja izpausties: “Ja vien kleita ir patiešām grezna, kājās vakara kurpes un rokās pavisam neliela vakara somiņa, vēlams bez siksnas.”

Kaut arī “White – tie” atļauj izmantot arī tautas tērpu, D. Ševeļovs iesaka fraku. Ja nav iespējas iegādāties fraku, to var iznomāt.

Jānorāda, ka t.s. “White-tie” ir visformālākais no formālajiem etiķetes dreskodiem. Mūsdienās, un īpaši tik mazās valstīs kā Latvija, strauji samazinās to pasākumu skaits, kurus kungiem ieteikts apmeklēt frakā. Tas ir rekomendēts tikai inaugurācijas ballēs, atsevišķās pieņemšanās pie prezidenta vai citos augstākā līmeņa pasākumos.

Dāmas tos tradicionāli apmeklē garā, dekoltētā vakarkleitā, taču pilnīgi pieņemama būs arī vakarkleita ar garām piedurknēm, ja vien tā nosedz kurpes.

Kā norāda grāmatas autori, garie cimdi ir pieļaujami, taču Latvijas apstākļos dažkārt izskatās pārspīlēti un pat teatrāli. Saīsinātas kleitas vai bikses, lai cik tās arī būtu formālas, šādos gadījumos ir pilnīgi nevietā.

Etiķete pieļauj pat visgreznākās dārglietas (tikai ne bižutēriju), ko gan var aizstāt ar ļoti smalku, bet obligāti nelielu somiņu. Jāatceras, ka “White-tie”, tāpat kā citi formālie dreskodi, nepieļauj pulksteni.

Pat visformālākās garderobes prasībām atbilst tautastērpi un karavīru izejamie formastērpi. Virsdrēbēm un apaviem jāatbilst vakara garderobei: kungiem ieteicamas lakādas kurpes ar plānu zoli, dāmām — telpām paredzētas vakara augstpapēžu kurpes. Tiem, kuri pārvietojas ar sabiedrisko transportu, obligāti jāņem līdzi maiņas apavi.

Uz augšu