Nedēļas laikā trīs reizes palielinājies no Inčukalna pazemes gāzes krātuves izņemtais gāzes apmērs

FOTO: Zane Bitere/LETA

Iestājoties aukstākam laikam, no Inčukalna pazemes gāzes krātuves izņemtais gāzes apmērs nedēļas laikā palielinājies trīs reizes, sasniedzot deviņus miljonus kubikmetru diennaktī, aģentūru LETA informēja AS "Conexus Baltic Grid" ("Conexus") pārstāve Dace Baltābola.

Pirms nedēļas diennaktī no krātuves tika izņemta dabasgāze 2,8 miljonu kubikmetru apmērā, rādītājiem pakāpeniski augot, tā reaģējot uz izmaiņām laika apstākļos un āra temperatūras pazeminājumu.

"Conexus" uzsver, ka, lai arī šogad krātuve ir aizpildīta aptuveni 60% apmērā, piepildījums ar dabasgāzi ir pietiekams, lai nodrošinātu Latvijas patēriņu. Vienlaikus ikviena sezona dabasgāzes apgādes drošībai var nest negaidītus izaicinājumus, kuriem ir jābūt gataviem.

"Dabasgāzes tirgus un stabila dabasgāzes apgāde ir cieši saistīta ar laika apstākļiem. Tieši tāpēc krātuvei ir jābūt gatavai dažādiem scenārijiem un jāmodulē ikviena situācija. "Conexus" mērķtiecīgi strādā gan ar dabasgāzes tirgotājiem, gan lēmuma pieņēmējiem, lai atvērtajā dabasgāzes tirgū iedzīvinātu mehānismus, kas ļauj būt gataviem arī ilgstošam aukstumam. Jāatzīst arī, ka šobrīd Latvijā tirgotājiem nav noteikta obligāta prasība glabāt dabasgāzes rezerves krātuvē, kas, protams, no enerģētiskās drošības un stabilitātes viedokļa ir jautājums, kas jau tuvākajā laikā ir jārisina," norādīja "Conexus" valdes priekšsēdētāja Zane Kotāne.

Ja ir nepieciešams un dabasgāzes tirgotāji ir laikus parūpējušies par dabasgāzes krājumiem, Inčukalna pazemes gāzes krātuve var nodrošināt visa reģiona enerģētisko drošību. Tomēr aktīvās dabasgāzes krājumi Inčukalna pazemes gāzes krātuvē 2018.gada iesūknēšanas sezonas noslēgumā bija par 1,5 teravatstundām (TWh) mazāki, nekā 2017.gadā. "Conexus" uzsver, ka pašreiz situācija neprasa nekavējošu rīcību, jo "Conexus" darbinieki regulāri veic krājumu uzraudzību.

"Conexus" ir dibināts 2016.gada 22.decembrī, reorganizācijas rezultātā no "Latvijas gāzes" nodalot pārvades un glabāšanas darbības virzienus. "Conexus" ir slēgta akciju sabiedrība. Kompānijas lielākais akcionārs ir "Augstsprieguma tīkls" (34,36%), kamēr "Gazprom" pieder 34,1%, bet "Marguerite Gas" - 29,06%.

Uz augšu
Back