:format(webp)/nginx/o/2025/04/16/16781876t1h9600.jpg)
Rīgas dome šodien, 21. maijā, pieņēma saistošos noteikumus, kas paredz kompensācijas mājokļu attīstītājiem par ieguldījumiem publiskajā infrastruktūrā.
Saistošie noteikumi izstrādāti ar mērķi uzlabot publisko infrastruktūru pilsētā un vienlaicīgi veicināt mājokļu pieejamību, kas ir valsts un Rīgas pašvaldības prioritāte.
Rīgas dome plāno kompensēt uzņēmējiem līdz 80% no būvniecības būvizstrādājumu izmaksām, kas ieguldīti publiskās infrastruktūras attīstībā - ielu un lietus ūdens kanalizācijas izbūvē, bet maksimālā kompensācija nevarēs pārsniegt miljonu eiro.
Tā uzņēmēji varēs veikt nepieciešamās publiskās infrastruktūras būvdarbus par saviem līdzekļiem, vēlāk no pašvaldības saņemot kompensāciju.
Noteikumi paredz, ka kompensācija būs pieejama uzņēmējiem un attīstītājiem, kuri plāno būvēt daudzdzīvokļu mājas. Minimālajai uzņēmēja investīciju summai teritorijā, kas atrodas ārpus Rīgas ilgtspējīgas attīstības stratēģijā līdz 2030.gadam noteiktās prioritāri attīstāmās teritorijas, jābūt vismaz 10 miljoniem eiro.
Pašvaldības prioritāri attīstāmajā teritorijā investīcijām jābūt vismaz 3 miljoniem eiro, bet tajos zemesgabalos, kas atsavināti no pašvaldības ar nosacījumu tos izmantot dzīvojamai apbūvei - bez ierobežojuma.
Infrastruktūrai jāatbilst vairākiem kvalitātes kritērijiem, proti, paredzētajai publiskajai infrastruktūrai jābūt plaši pieejamai un nozīmīgai apkaimes attīstībā. Risinājumiem jāuzlabo ielu funkcionalitāte, ērtības gājējiem un velobraucējiem, jārada pozitīva ietekme uz satiksmes plūsmu.
Par kompensācijas piešķiršanu lems Rīgas dome, un savstarpējā līgumā tiks noteiktas prasības un kompensācijas izmaksas laiks.
LETA jau ziņoja, ka pašvaldība kompensācijām publiskās infrastruktūras attīstībai plāno izlietot aptuveni 5 miljonus eiro gadā.
Kā iepriekš skaidroja Nekustamā īpašuma attīstītāju alianses projektu vadītāja Laura Bluša, pēc attīstītāju aptaujas datiem tiek lēsts, ka uz šo pašvaldības atbalstu varētu pretendēt apmēram pieci projekti gadā.
Ņemot vērā, ka atbalsts vienam uzņēmējam tiek plānots 80% apmērā no ieguldījumiem infrastruktūrā nepārsniedzot vienu miljonu eiro, kopumā gada laikā šajā atbalsta programmā varētu būt nepieciešami 5 miljoni eiro.