Slovākijas prezidents: Valsts saskaras ar ļoti lielu Krievijas ietekmi

FOTO: Reuters/ScanPix

Slovākija saskaras ar ļoti lielu Krievijas ietekmi, šodien vizītes laikā Latvijā uzsvēra Slovākijas prezidents Andrejs Kiska.

Kiska skaidroja, ka abām valstīm - Slovākijai un Latvijai - ir kopīgi drošības izaicinājumi, tajā skaitā saistībā ar vēlēšanām un Krievijas mēģinājumiem tās ietekmēt. Slovākijā nākamgad gaidāmas prezidenta vēlēšanas, tādēļ pastāvot bažas piedzīvot tādu Krievijas ietekmi, kāda bija novērojama Lielbritānijā pirms "Brexit" referenduma.

"Varam novērot, ka Krievija ir aktīva tieši pirms vēlēšanām, tādēļ padziļināti ir jāpārdomā, kā novērst Krievijas ietekmi. Šī valsts izmanto visus iespējamos ieročus, tajā skaitā diplomātiju, komunikācijas kanālus un ekonomikas ieročus, lai sašķeltu Eiropas Savienību (ES). Vienota Eiropa ir atslēga šim izaicinājumam, un esmu gandarīts par ES ieviestajām sankcijām Krievijai," teica Kiska.

Politiķis atgādināja, ka Slovākija, pastāvot aizdomām par spiegošanu, izraidīja Krievijas diplomātu, kam sekoja Slovākijas diplomāta izraidīšana no Krievijas. Tāpat Kiska norādīja, ka vēl nesen Slovākijā atklātas vairāk nekā 40 interneta mājaslapas, kuras apmaksā Krievija, kas esot vēl viens apliecinājums tam, kā šī valsts cenšas ietekmēt iekšējos procesus Slovākijā.

Slovākijas prezidents pateicās Vējonim par uzaicinājumu viesoties Latvijā, kā arī norādīja, ka šī ir pirmā oficiālā Slovākijas prezidenta vizīte Latvijā pēdējo 13 gadu laikā, kas gan līdz šim nav liedzis Kiskam un Vējonim tikties citos formātos.

Kiska vērtēja, ka abas valstis esot līdzīgā situācijā, jo abās vērojama laba ekonomiskā izaugsme. Tāpat abām valstīm ir iespēja risināt dažādus jautājumus ne tikai divpusēji, bet arī ES un NATO ietvaros. Kiska pauda lepnumu par Latvijā dislocētajiem Slovākijas karavīriem un apliecināja, ka valsts dalība NATO paplašinātajā kaujas grupā tiks turpināta.

"Karavīri ir šeit, lai parādītu solidaritāti. Cerams, ka mūsu klātbūtne Latvijā veicinās drošības situāciju. Tas ir apliecinājums tam, ka ne tikai lielas, bet arī mazas valstis ir gatavas palīdzēt saviem draugiem," teica Slovākijas prezidents.

Kiska vērsa uzmanību, ka saskatāmas lielas priekšrocības dalībai ES, un Brisele nav jāuztver kā problēma, bet kā iespēja risināt izaicinājumus. Vienlaikus viņš uzsvēra, ka būtiska ir ES dalībvalstu solidaritāte, jo vienota Eiropa spēj stāties pretī jebkādām problēmām. Būtiskas, pēc Slovākijas prezidenta domām, būs arī nākamās Eiropas Parlamenta vēlēšanas.

Savukārt Vējonis, komentējot abas valstis vienojošus drošības izaicinājumus, minēja, ka ES kopumā saskaras ar nestabilitāti dažādos reģionos, bet tiešs kopīgs izaicinājums ir informatīvās telpas drošība un kiberdrošība.

"Gan Latvijā, gan Slovākijā nākamgad gaidāmas vēlēšanas, tādēļ ļoti nopietni jāturpina runāt un atrast veidus, kā mazināt ietekmi no ārpuses. Latvija jau ir izgājusi cauri vēlēšanu ciklam šajā gadā un tika veikti pasākumi, lai ierobežotu iespējamu iejaukšanos no ārpuses. Domājot par nākotni, esam gatavi savā pieredzē dalīties ar jebkuru ES un NATO dalībvalsti," uzsvēra Vējonis, piebilstot, ka ir svarīgi, lai visas ES un NATO dalībvalstis izstrādātu kopīgu politiku, kā šādās situācijās reaģēt.

Valsts prezidents paziņojumā arī norādīja, ka viņam ar Slovākijas prezidentu ir izveidojušās draudzīgas attiecības un Kiskas vizīte notiek abām valstīm ļoti nozīmīgā laikā. Kopš abu valstu diplomātisko attiecību nodibināšanas abas valstis ir kļuvušas par uzticamiem draugiem un partneriem dažādās organizācijās, uzsvēra Vējonis, piebilstot, ka Latviju un Slovākiju saista plaša un daudzveidīga sadarbība, kā arī kopīga izpratne par ES un kopējām Eiropas vērtībām un starptautiskajiem izaicinājumiem.

"Abas valstis ir aktīvas ES ietvaros un attiecības turpina attīstīties ar kopīgu mērķi – veidot vienotu, drošu un ekonomiski attīstītu Eiropu. Arī turpmāk mēs turpināsim stiprināt Eiropas solidaritāti. Esam par Eiropu, kura uzņemas solidāru atbildību un vienojas par rīcībām, lai pārvarētu kopīgos izaicinājumus, kādi ir daudzi," teica Latvijas Valsts prezidents.

Vējonis pateicās par Slovākijas dalību NATO paplašinātajā klātbūtnē Latvijā, kas ir būtisks ieguldījums ne tikai Latvijas un Baltijas reģiona drošības stiprināšanā, bet arī NATO solidaritātē. Tāpat Vējonis kā būtisku izcēla aktīvo sadarbību kultūrā. Laba sadarbība abām valstīm esot arī ekonomikā un to veicina tūrisma attīstība.

"Tiešais reiss starp Rīgu un Popradu vēl vairāk veicina sadarbību tūrisma jomā. Tas, ka Poprada ir Slovākijas prezidenta dzimtā pilsēta, ir apliecinājums tam, cik svarīgi ir veidot saikni arī ar mazākām pilsētām," sacīja Vējonis.

Noslēgumā Valsts prezidents pauda pārliecību, ka abu valstu sadarbība nostiprināsies un tiks atrastas jaunas iespējas dažādās jomās, kā šo sadarbību stiprināt.

Jau vēstīts, ka šodien oficiālā vizītē Latviju apmeklē Slovākijas prezidents.

Uz augšu