Projekts, kas, atzīmējot Gruzijas vīna darīšanas devīto tūkstošgadi, nodēvēts par “IX Millennium”, sastāvēs no vairākām pētījumu fāzēm, lai beigās uz Marsa izveidotu lauksaimniecības infrastruktūru. Viens no kritiskajiem soļiem būs vīnogu šķirnes, kas varētu izturēt Marsa spēcīgo radiāciju, smilšu vētras un temperatūras svārstības, atrašana uz Zemes.
Šis pētījums varētu palīdzēt izveidot vīnogu audzēšanas vietas uz Marsa jau līdz 2024. gadam, kas ir gadu pirms kompānijas “SpaceX” dibinātājs Īlons Masks plānojis uz Marsa nosūtīt pirmos cilvēkus (NASA to plāno izdarīt 2030. gados).
“Ja mēs reiz plānojam dzīvot uz Marsa, tad Gruzijai noteikti ir jāpiedalās šajā projektā. Mūsu senči radīja vīnu uz Zemes, bet mēs to varam radīt uz Marsa,” izdevumam “The Washington Post” teica Gruzijas kosmosa izpētes aģentūras dibinātājs Nikolozu Dobornigidze (Nikoloz Doborjginidze).
Lai arī par vīna izcelsmi pētnieki joprojām strīdas, Gruzijai ir pamats pretendēt uz vīna izgudrotājas godu, nesen atrastā poda ar 8000 gadu sena vīna atliekām dēļ.
Jaunais vīna projekts praktiski sāksies 2019. gada otrajā pusē, kad Gruzijas galvaspilsētas Tbilisi viesnīcā tiks izveidotas “vertikālās siltumnīcas”, vēsta Gruzijas ziņu aģentūra “Agenda.ge”.