Grieķijas premjers aicina atjaunot Stambulas pareizticīgo semināru

TVNET/LETA
CopyLinkedIn Draugiem X
Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.
Grieķijas premjerministrs Aleksis Ciprs
Grieķijas premjerministrs Aleksis Ciprs Foto: AFP/SCANPIX

Grieķijas un Turcijas attiecības uzlabotos, ja Turcija ļautu Halki salā, netālu no Stambulas, atsākt darbu grieķu pareizticīgo teoloģijas skolai, trešdien paziņojis Grieķijas premjerministrs Alekss Ciprs.

Vizītes gaitā Ciprs pauda cerību, ka Halki seminārs pēc teju pusgadsimta pārtraukuma atsāks darbu.

Turcijas valdība 1971.gadā atbilstoši likumam, ar kuru reliģiskās mācību iestādes tika pārņemtas valsts kontrolē, slēdza Halki teoloģijas skolu, kurā sagatavotas vairākas pareizticīgo līderu paaudzes.

Halki semināra slēgšana ir viens no jautājumiem, kas rada nesaskaņas Grieķijas un Turcijas attiecībās.

"Es gribu ticēt, ka pienāks diena, kad šajās sienās atkal būs dzirdami studentu smiekli," runājot skolas ēkā, kur viņš arī tikās ar pareizticīgo ekumēnisko patriarhu Bartolomeju I, sacīja premjers.

Ciprs ir pirmais Grieķijas premjers, kas amata pilnvaru laikā apmeklējis šo semināru.

Vizīte iekrita dienā, kad seminārs piemin patriarhu Fotiju, kas skolu dibināja 1844.gadā.

"Diemžēl pēdējos 48 gadus mēs svinam šo dienu bez mūsu mācībspēkiem un bez studentiem," sacīja Bartolomejs, kurš jau ilgus gadus cenšas panākt skolas darba atsākšanu.

Viņš pauda cerību, ka diena, kad skola darbu atsāks, "nav tālu".

Turcijas prezidents Redžeps Tajips Erdoans sacījis, ka Turcija ir gatava atjaunot semināra darbu, ja Grieķija spers soļus musulmaņu minoritātes tiesību uzlabošanas labā, arī ļaus musulmaņiem izraudzīties savus reliģiskos līderus.

Bartolomeja patriarhāts ir bāzēts Stambulā, bijušajā Konstantinopolē, kas bija Bizantijas impērijas galvaspilsēta, līdz 1453.gadā tā krita osmaņu turku rokās.

Trešdien Ciprs Stambulā apmeklēja Sofijas katedrāli, kas pēc Konstantinopoles krišanas tika pārveidota par mošeju, bet šobrīd ir muzejs.

KomentāriCopyLinkedIn Draugiem X
Aktuālais šodien
Svarīgākais
Uz augšu