Tikai sešās pasaules valstīs sievietēm tiek garantētas līdzvērtīgas tiesības vīriešiem
Šo valstu vidū arī Latvija

FOTO: AFP / Scanpix

Pasaule virzās pretim dzimumu līdztiesībai, tomēr tas notiek ļoti, ļoti lēni. Kā liecina vērienīgs Pasaules Bankas veiktais pētījums, tikai sešās pasaules valstīs vīriešiem un sievietēm ir vienlīdzīgas tiesības. Svarīgi atzīmēt, ka viena no šīm sešām pasaules valstīm ir arī Latvija.

Salīdzinot ar līdzīgu pētījumu pirms desmit gadiem, tas ir būtisks progress - toreiz maksimālo 100 punktu atzīmi neieguva neviena valsts. Pētījumā skatīts, cik efektīvi valstis garantē dzimumu vienlīdzību sociālajā un ekonomiskajā jomā. Aprēķināts, ka ar šādu progresa tempu sieviešu un vīriešu tiesības visā pasaulē būs patiesi vienlīdzīgas vien 2073. gadā. 

Latvija, tāpat kā Beļģija, Dānija, Francija, Luksemburga un Zviedrija, ir vienīgās valstis, kas Pasaules Bankas pētījumā ieguvušas maksimālo 100 punktu atzīmi.

12

Šajās valstīs vislielāko progresu uzrādījusi Francija, kas ieviesusi likumu, kas paredz kriminālatbildību par sadzīves vardarbību pret sievietēm, kā arī par seksuālo uzmākšanos. 

Vissliktākā situācija vienlīdzīgu tiesību ievērošanā starp abiem dzimumiem ir Tuvajos Austrumos un Sahāras reģionā Āfrikā. Šeit esošās valstis vidēji ieguvušas vien 47.37 punktu atzīmi, kas nozīmē, ka sievietēm netiek dota pat puse no tiesībām, kādas ir vīriešiem. 

Pētījuma galvenais mērķis bija attīstīt labāku izpratni par to, kā sieviešu nodarbinātību un uzņēmējdarbību ietekmē dzimumu diskriminācija. Nereti šādu diskrimināciju veicina dažādi likumi un regulas, kas būtiski var ietekmēt sieviešu karjeras iespējas. 

Pētījuma galvenie kritēriji bija - sieviešu brīvība apmeklēt dažādas vietas, darba gaitu sākšana, algu apmēri, brīvība izvēlēties dzīvesbiedru, iespējas kļūt par māti, biznesa vadīšanas brīvība, kā arī pensijas. Galvenie pētījuma jautājumi bija - "vai sieviete ārpus mājas var justies vienlīdzīga ar vīrieti?" un "vai ir likumi kas nosoda sadzīves vardarbību?".

Vidējais rezultāts globāli ir 74.71 punkts - tas par vairāk nekā 4.5 punktiem pārsniedz rezultātu pirms desmit gadiem. Tas norāda arī uz to, ka vidēji pasaulē sievietēm ir ļauti vien 75% tiesību no tām, kas ir vīriešiem. 

12

"Ja sievietēm būtu līdzvērtīgas iespējas attīstīt savu potenciālu, tad pasaule būtu ne tikai godīgāka, bet arī attīstītos daudz straujāk. Izmaiņas notiek, taču tās nav ātras. Vairāk nekā 2.7 miljardiem sieviešu joprojām ir liegts brīvi izvēlēties sev darbu," saka Pasaules Bankas prezidente Kristalina Georgijeva. 

Vissliktākie rādītāji pasaulē ir Saūda Arābijā - tur sieviešu tiesību novērtējums ir 25.63, Apvienotajos Arābu Emirātos un Sudānā 29.38 punkti. Irānā, Katarā un Sīrijā šis rādītājs ir nedaudz zem 35, bet Jordānā un Kuveitā - tieši 35. 

12

Tomēr ir iezīmējušies arī pozitīvi aspekti - piemēram, Kongo Demokrātiskajā republikā pirms desmit gadiem sieviešu tiesības tika novērtētas ar atzīmi 42.5, bet šogad šis rādītājs ir 70. 

"Uzlabojumi ir saistīti ar izmaiņām likumdošanā. Piemēram, bija reformas, kas precētām sievietēm Kongo ļauj atvērt savu uzņēmumu, bankas kontu, kā arī iegūt darbu un dzīvot faktiski līdzvērtīgi ar vīriešiem. Tāpat no likumdošanas ir izņemta prasība, ka sievai ir jāpakļaujas vīra gribai," teikts pētījumā. 

"Dzimumu līdztiesība ir ļoti svarīga ekonomiskajai izaugsmei. Sievietes ir aptuveni puse no pasaules iedzīvotājiem, un mēs spēlējam nozīmīgu lomu, lai radītu godīgāku un plaukstošāku pasauli. Tas gan var neizdoties, ja likumdošana šādas iespējas liedz. Ir daudz valstu, kur likumi liedz sievietēm stāties darba attiecībās vai sākt savu biznesu. Diskriminācijai ir smagas sekas uz darbaspēku," norāda Georgijeva. 

Tomēr viņa norāda, ka arvien vairāk valstis maina likumdošanu, kas ļauj sievietēm brīvāk iekarot darba tirgu. 

Latvijas kaimiņvalstīm šajā pētījumā dažādi rezultāti - Igaunijai pietrūka pavisam nedaudz, lai sasniegtu 100 punktu atzīmi. Igaunijai, tāpat arī Somijai, Austrijai, Kanādai, Grieķijai, Portugālei, Spānijai un Lielbritānijai ir 97.5 punktu atzīme. 

Mazliet sliktāks rezultāts ir Lietuvai - tā kopā ar Bulgāriju, Ungāriju un Poliju saņēmusi novērtējumu 93.75. 

Ievērojami vājāks rezultāts pētījumā ir Baltkrievijai, kam tāpat kā Ukrainai, Azerbaidžānai un Zambijai sieviešu brīvība novērtēta ar 78.75 punktiem. 

Tikām Krievijas rezultāts ir sliktāks nekā globāli vidējais - 73.13. Tāds pats rezultāts ir Marokai, Burundi un Ugandai. 

Uz augšu
Back