VID pagaidām nekomentē priekšlikumu par Eiropas finanšu policiju

FOTO: Paula Čurkste/LETA

Valsts ieņēmumu dienests (VID) pagaidām vēl nevar komentēt Eiropas Parlamenta ieceri izveidot vienotu Eiropas finanšu policiju, aģentūru LETA informēja VID.

"VID Nodokļu un muitas policijas pārvaldes rīcībā nav informācijas par iecerētās Eiropas finanšu policijas kompetenci, pienākumiem, pilnvarām, struktūru, darbības modeli un sadarbību, līdz ar to nevaram sniegt vērtējumu par Eiropas finanšu policijas izveides idejas atbalstīšanu vai neatbalstīšanu," norādīja VID.

Eiropas Parlaments (EP) šonedēļ apstiprināja detalizētus priekšlikumus cīņai ar finanšu noziegumiem un taisnīgākas un efektīvākas nodokļu sistēmas izveidei, rosinot izveidot Eiropas Savienības (ES) līmeņa naudas atmazgāšanas uzraudzības iestādi un Eiropas finanšu policiju.

EP Finanšu noziegumu, izvairīšanās no nodokļu maksāšanas un nodokļu apiešanas īpašā komiteja (TAX3) gadu strādāja pie ziņojuma, ko šonedēļ apstiprināja ar 505 balsīm, pret balsojot 63, bet 87 deputātiem atturoties.

EP ieskatā Eiropas Komisijai (EK) būtu nekavējoties jāsāk darbs pie priekšlikuma Eiropas finanšu policijas izveidei, ANO ietvaros jāizveido globāla nodokļu iestāde, ES valstīm būtu jāizbeidz "zelta vīzu" un pasu programmas, savukārt pētnieciskajiem žurnālistiem un trauksmes cēlējiem būtu nepieciešama labāka aizsardzība.

Eiroparlamentārieši starp secinājumiem minējuši arī to, ka ES dalībvalstīm trūkst politiskās gribas vērsties pret nodokļu apiešanu un izvairīšanos no nodokļu maksāšanas un septiņās ES valstīs - Beļģijā, Kiprā, Ungārijā, Īrijā, Luksemburgā, Maltā un Nīderlandē - vērojamas "nodokļu oāžu" pazīmes.

Deputāti arī pauda nožēlu, ka tādas bankas kā "Swedbank" un "Danske Bank" iesaistītas Krievijas naudas atmazgāšanā.

Īpašās komitejas priekšsēdētājs Peters Ježeks norādīja, ka ES dalībvalstis nerīkojas pietiekami apņēmīgi. "Bez politiskās gribas nebūs progresa. Eiropieši ir pelnījuši vairāk," viņš piebilda.

Uz augšu
Back