Eksperts: "Olainfarm" notiekošais negatīvi ietekmē uzņēmuma reputāciju un investoru uzticību

Zāļu ražotāja "Olainfarm" bijušā īpašnieka Valērija Maligina meita Nika Saveļjeva (no kreisās) un zāļu ražotāja "Olainfarm" bijušā īpašnieka Valērija Maligina meitas Annas Emīlijas Maliginas aizbildne Signe Baldere-Sildedze

FOTO: Ieva Leiniša/LETA

Zāļu ražotāja AS "Olainfarm" akcionāru savstarpējās attiecības un to risināšana patlaban negatīvi ietekmē uzņēmuma reputāciju un investoru uzticību, pauda Baltijas Korporatīvās pārvaldības institūta vadītājs Andris Grafs.

"Situācija ir ļoti nopietna, ņemot vērā to, ka vairs nav 90. gadi, ka tagad ir 2019.gads un Latvija ir Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas (OECD) dalībvalsts. No korporatīvās pārvaldības skatupunkta nav atbalstāmi tas, kā notiek akcionāru sapulces izsludināšana un atcelšana. Nevērtējot juridiskas nianses, skaidrs, ka vienīgais veids, kā investori var pārliecināties par uzņēmumā notiekošo, ir caur biržu," sacīja Grafs.

Viņš uzvēra, ka šā brīža akcionāru domstarpības neveicina investoru un kreditoru uzticību. "Ja šī savstarpējā attiecību kārtošana turpināsies, tas absolūti negatīvi ietekmēs uzņēmuma reputāciju un investoru un kreditoru turpmāko uzticību. Pozitīvi, ka patlaban uzņēmuma finanšu rezultāti ir stabili, taču, ja strīdi attīstīsies, tad jaunas investīcijas "Olainfarm" turpmākajai attīstībai ir neiespējamas," sacīja Grafs.

Viņš norādīja, ka biržas "Nasdaq Riga" lēmums apturēt "Olainfarm" akciju tirdzniecību ir pareizākais iespējamais risinājums šādā situācijā. "Tā ir starptautiski pieņemta prakse, lai maksimāli pasargātu mazākuma akcionāru intereses," norādīja Grafs.

Aģentūra LETA jau vēstīja, ka pirmdien atceltajā "Olainfarm" sapulcē ievēlēta jauna padome, kuru vadīs ekonomists Gundars Bērziņš. Kompānijas padomes sastāvā iecelts arī Jānis Buks, kurš būs padomes priekšsēdētāja vietnieks, kā arī Kārlis Krastiņš, Andrejs Saveļjevs un Haralds Velmers. Izmaiņas padomes sastāvā stāsies spēkā pēc to reģistrēšanas Uzņēmumu reģistrā.

Sapulcē piedalījās akcionāri, kuriem kopumā pieder 61,48% akciju.

Juridiski "Olainfarm" padomē strādā Pāvels Rebenoks, Mārtiņš Krieķis, Daina Sirlaka un "Olainfarm" bijušā īpašnieka Valērija Maligina, kurš mira 2017.gada decembrī, vecākā meita Irina Maligina.

Tāpat ziņots, ka "Olainfarm" valde paziņoja, ka ir atcēlusi 1.aprīlī plānoto akcionāru ārkārtas sapulci, jo, pārbaudot akcionāru sarakstus, atklājies, ka pieprasījumam par tās sasaukšanu, ko izteica Maligina vidējā meita Nika Saveļjeva un jaunākās meitas Annas Emīlijas Maliginas aizbildne Signe Baldere-Sildedze, nav juridiska pamata, proti, pieprasījumu parakstījušās personas nav "Olainfarm" akcionāri un neatrodas uzņēmuma akcionāru reģistrā.

Savukārt uzņēmuma lielākais akcionārs SIA "Olmafarm" aicināja akcionārus ierasties uz iepriekš izsludināto akcionāru ārkārtas sapulci 1.aprīli, norādot, ka "Olainfarm" valde ir pakļāvusies padomes nelikumīgam spiedienam un, klaji ignorējot normatīvus, publiskojusi paziņojumu par akcionāru sapulces atsaukšanu.

Tikmēr Krieķis aģentūrai LETA uzsvēra, ka kompānija aicina akcionārus "neļauties dezinformācijai un nepiedalīties reideru organizētā mēģinājumā ieviest haosu vienā no lielākajiem Latvijas uzņēmumiem".

Krieķis pauda uzskatu, ka, izplatot aicinājumu rīkot prettiesisku akcionāru sapulci, notiek darbība to personu interesēs, kuras faktiski jau iegādājušās divu "Olainfarm" mantinieču akcijas, ar mērķi aizmuguriski sagrābt varu uzņēmumā. "Šāda rīcība ir pretēja gan Valērija Maligina pēdējai izteiktajai gribai, gan arī klaji ignorē akciju sabiedrības valdes vienbalsīgi pieņemto lēmumu," viņš sacīja.

"Olainfarm" 1.aprīļa akcionāru ārkārtas sapulces darba kārtībā bija iekļauti jautājumi par padomes vēlēšanām, par atlīdzības noteikšanu padomes locekļiem, kā arī par revīzijas komitejas atsaukšanu, jaunas revīzijas komitejas ievēlēšanu un atlīdzības noteikšanu revīzijas komitejas locekļiem.

Akcionāru strīdu dēļ birža "Nasdaq Riga" no 1.aprīļa apturējusi tirdzniecību ar "Olainfarm" akcijām.

"Olainfarm" nodarbojas ar gatavo zāļu formu, farmaceitisko preparātu un uztura bagātinātāju, kā arī ar ķīmisko vielu un aktīvo farmaceitisko ingredientu ražošanu. Kompānijas akcijas kotē "Nasdaq Riga" oficiālajā sarakstā.

Uz augšu