Dabasgāzes tirgotājiem jūlijā stāsies spēkā jauni pārvades pakalpojumu tarifi

TVNET/LETA
CopyLinkedIn Draugiem X
Foto: Zane Bitere/LETA

Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas (SPRK) padome apstiprinājusi jaunus dabasgāzes pārvades pakalpojumu tarifus pārvades sistēmas operatoram AS "Conexus Baltic Grid" ("Conexus"), kas stāsies spēkā no 1.jūlija, un būs spēkā līdz 2020.gada 1.janvārim, aģentūru LETA informēja SPRK pārstāve Ieva Bethere.

Tas nozīmē, ka maksa Latvijas lietotāju apgādei būs 2,53 eiro par megavatstundu (MWh). Jaunie tarifi attieksies uz dabasgāzes tirgotājiem, un plānots, ka tie būs spēkā līdz brīdim, kad savu darbību sāks vienotais Latvijas, Igaunijas un Somijas reģionālais dabasgāzes tirgus - 2020.gada 1.janvārī.

SPRK skaidroja, ka Latvijas dabasgāzes lietotājiem pārvades tarifs ir vien neliela daļa no viņu kopējā gala maksājuma par dabasgāzi.

Jaunajā tarifu ciklā daudzas izmaksu pozīcijas ir ievērojami samazinātas, piemēram, kapitāla izmaksas samazinātas par 4% un personāla izmaksas - par 13%. Kopējās tarifu projektā iekļautās izmaksas tika samazinātas arī izvērtēšanas laikā par 6%.

Neskatoties uz šiem samazinājumiem, kopējās izmaksas, salīdzinājumā ar spēkā esošo tarifu aprēķinu, tomēr ir pieaugušas. Tas ir saistīts ar pagājušajā gadā pieņemto Ministru kabineta (MK) noteikumu "Enerģijas lietotāju apgādes un kurināmā pārdošanas kārtība izsludinātas enerģētiskās krīzes laikā un valsts apdraudējuma gadījumā" regulējumu, kas uzliek par pienākumu "Conexus" nodrošināt noteiktu aktīvās dabasgāzes daudzumu ziemas periodā. Šīs izmaksas veido 24% no visām pārvades pakalpojuma izmaksām.

Atbilstoši MK noteikumiem, "Conexus" kā pārvades sistēmas operatoram jānodrošina, ka visu izsūknēšanas sezonu Inčukalna krātuvē tiek nodrošināts vismaz 2,845 miljonu MWh liels dabasgāzes apjoms. Lai to izpildītu, "Conexus" rīkoja vairākas izsoles, kuru izmaksas ir iekļautas pārvades tarifos.

Neskatoties uz to, ka apstiprinātie "Conexus" tarifi ir augstāki nekā spēkā esošie, tomēr tas ir īslaicīgi un ar nelielu ietekmi uz Latvijas dabasgāzes lietotāju gala maksājumu. Piemēram, vidējai mājsaimniecībai, kas dabasgāzi izmanto ēdiena pagatavošanai, pēc 1.jūlija pieaugums saistībā ar pārvades tarifu varētu būt aptuveni 0,01 eiro mēnesī, savukārt mājsaimniecībai, kas dabasgāzi izmanto apkurei, pieaugums varētu būt aptuveni 0,60 eiro mēnesī.

Vienlaikus SPRK uzsvēra, ka pārvades tarifs ir vien neliela daļa no kopējā maksājuma par dabasgāzi - aptuveni 2%-5% atkarībā no pieslēguma. Daudz lielāks īpatsvars kopējā gala maksājumā ir dabasgāzes tirdzniecības cenai, kas veido vidēji 30-40% no gala maksājuma, kas, pateicoties siltajai ziemai un konkurences pieaugumam Rietumeiropas tirgū, pēdējā pusgada laikā būtiski kritusies.

Salīdzinājumā ar 2018.gada oktobri, kad dabasgāzes biržas cena, kurai visbiežāk piesaistīts dabasgāzes tirgus produkts, Latvijā bija sasniegusi rekordaugstu cenu 27,81 eiro par MWh, biržas cena 2019.gada aprīlī nokrita līdz 16,19 eiro par MWh.

SPRK norādīja, ka jau pašreiz ir vairāki faktori, kas liecina, ka nākotnē, tas ir no 2020.gada 1.janvāra, var būt gaidāms tarifu samazinājums - ir notikusi izsole uz nākamo sezonu, kuras izmaksas ir ievērojami zemākas, kā arī no 1.janvāra savu darbību sāks vienotais Latvijas, Igaunijas un Somijas reģionālais dabasgāzes tirgus. Jau šobrīd visas trīs valstis ir vienojušās par vienotu ieejas-izejas tarifu zonas izveidi no 2020.gada 1.janvāra. Tas nozīmē, ka transportējot dabasgāzi caur Latvijas, Igaunijas un Somijas dabasgāzes sistēmām tiks piemēroti tarifi tikai uz apvienotās zonas ārējās robežas, bet pārrobežu plūsmām starp Latviju, Igauniju un Somiju pārvades tarifs netiks piemērots.

KomentāriCopyLinkedIn Draugiem X
Svarīgākais
Uz augšu