P, 15.08.2022.

Maduro aicina bruņotos spēkus būt gataviem ASV militārai rīcībai; Gvaido atbalstītāju skaits ielās sarucis

TVNET/LETA
Maduro aicina bruņotos spēkus būt gataviem ASV militārai rīcībai; Gvaido atbalstītāju skaits ielās sarucis
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments 8
Venecuēlas autokrāts Nikolass Maduro
Venecuēlas autokrāts Nikolass Maduro Foto: AFP / Scanpix

Venecuēlas prezidents Nikolass Maduro sestdien aicināja valsts armiju būt gatavai iespējamai ASV militārai rīcībai, savukārt opozīcijas atbalstītāji izgāja ielās daudz mazākā skaitā nekā iepriekš.

Televīzijā pārraidītā uzrunā no karabāzes Kohedesas štatā valsts ziemeļrietumos Maduro mudināja bruņotos spēkus "būt gataviem aizstāvēt dzimteni ar ieročiem rokās, ja kādu dienu ASV impērija uzdrošināsies aizskart šo teritoriju, šo svēto zemi".

"Es vakar teicu ģenerāļiem un admirāļiem - es vēlos lojalitāti, aktīvu lojalitāti. (..) Es jums uzticos, taču turiet acis vaļā, saujiņa nodevēju nedrīkst aptraipīt bruņoto spēku godu, vienotību, saliedētību un tēlu," uzsvēra Maduro.

Viņš karabāzē bija ieradies kopā ar aizsardzības ministru Vladimiru Padrino, un viņa runu klātienē noklausījās apmēram 5000 karavīru.

Savukārt ASV valsts sekretārs Maiks Pompeo sestdien videouzrunā aicināja venecuēliešus sacelties pret Maduro režīmu.

"Pārejas laiks ir tagad!" sacīja Pompeo.

"Jūs varat pieprasīt, lai jūsu bruņotie spēki un to vadītāji ievēro augstākos standartus un pieprasa atgriezties pie demokrātijas," norādīja ASV valsts sekretārs.

"Savienotās Valstis stingri ir kopā ar jums jūsu centienos," uzsvēra Pompeo.

Opozīcijas līderis un Nacionālās asamblejas priekšsēdētājs Huans Gvaido, kurš sevi pasludinājis par valsts pagaidu prezidentu, sestdien tviterī mudināja savus atbalstītājus "mobilizēties un civilizēti un miermīlīgi" doties uz tuvāko militāro bāzi nolūkā pārliecināt karavīrus pārtraukt atbalstīt militāro režīmu.

Tomēr sestdien izgāja ielās daudz mazāk Gvaido atbalstītāju nekā iepriekš. Galvaspilsētā Karakasā nelielas grupiņas protestētāju pulcējās pie četrām militārajām bāzēm, bet Barkisemeto valsts ziemeļrietumos Nacionālā gvarde opozīcijas atbalstītājus pie armijas bāzes izklīdināja ar asaru gāzi.

Intervijā laikrakstam "The Washington Post" Gvaido sacīja, ka nepieciešams, lai sacelšanos "atbalsta vairāk karavīru, lai viņi atbalsta konstitūciju".

Gvaido otrdien aicināja bruņotos spēkus sākt sacelšanos pret Maduro režīmu, tomēr armijas vadība apliecināja uzticību   Maduro, savukārt 25 sadumpojušās militārpersonas patvērās Brazīlijas vēstniecībā.

Venecuēlā turpinās konfrontācija starp Maduro  un Gvaido, kas janvārī sevi pasludinājis par prezidenta pienākumu pagaidu izpildītāju un kuru par leģitīmu Venecuēlas valsts pagaidu vadītāju atzinušas vairāk nekā 50 valstis, arī ASV un daļa Latīņamerikas valstu. Savukārt Krievija un Ķīna ir to valstu vidū, kas turpina atbalstīt Maduro.

Tēmas
Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais
Uz augšu