“Which?” pētījums liecina, ka katram ceturtajam maksas automātam ir noteikta komisijas maksa 1,50 un 1,99 mārciņu (attiecīgi 1,69 un 2,25 eiro) apmērā. Pārējiem bankomātiem komisijas maksa noteikta 50 pensu (56 centu) un 99 pensu (1,12 eiro) vērtībā.
Eksperti par šādu soli nav sajūsmā. Ekonomikas grāmatu autors Garets Šovs uzskata, ka bez regulējuma situācija var kļūt “nekontrolēta, ja cilvēkiem tiks izslēgta iespēja ikdienā norēķināties ar skaidru naudu”.
Tikmēr labdarības organizācijas vadītāja Karolīna Abrahamsa uzskata, ka daudzi cilvēki būs spiesti izņemt no bankomātiem lielākas summas, lai nebūtu jāmaksā komisijas maksa.
“Cilvēki var kļūt par dažādu krāpnieku un noziedznieku mērķi. Tas ir liels risks,” sacīja Abrahamsa.
Mazo biznesu federācijas vadītājs Maiks Čerijs aicināja finanšu regulatoru aizsargāt iespēju cilvēkiem un biznesam netraucēti tikt pie skaidrās naudas.
“Pretējā gadījumā mēs steidzamies pretim bezskaidras naudas sabiedrībai, kam cilvēki nemaz vēl nav gatavi,” pauž Čerijs.
Tikmēr bankomātu operatori norāda, ka bankas jau pašlaik saskaras ar izmaksām, kas saistītas ar skaidrās naudas izņemšanas transakcijām. Jau tagad bankas maksājot aptuveni 25 pensus par katru skaidrās naudas transakciju. “Which?” uzsver, ka ar šādu gājienu bankas pārceļ transakciju izmaksas no bankām uz patērētāju pleciem.
Maksājumu sistēmas regulatora vadītājs Džons Hauels gan norāda, ka skaidras naudas izņemšana bez maksas nekur nepazudīs. Joprojām Lielbritānijā ir vairāk nekā 50 tūkstoši bankomātu, kur naudu var izņemt bez maksas, turklāt – šis skaitlis ir par 10 tūkstošiem lielāks, nekā pirms desmit gadiem.