Zakatistovs nākamā gada budžeta fiskālo telpu prognozē "pat ļoti pozitīvu"

Atis Zakatistovs.

FOTO: Zane Bitere / LETA

Nākamā gada budžeta fiskālā telpa būs pat ļoti pozitīva, pirmdien pēc valdības koalīcijas nodokļu politikas attīstības komitejas žurnālistiem pauda komitejas vadītājs Atis Zakatistovs (KPV LV), precīzus aprēķinus gan solot tikai nākamnedēļ.

Šā gada aprīlī Ministru kabineta apstiprinātajā Latvijas Stabilitātes programmā 2019.-2022.gadam Finanšu ministrija prognozēja, ka valsts 2020.gada budžeta fiskālā telpa būs negatīva 11,9 miljonu eiro apmērā.

Tomēr Zakatistovs atzina, ka komitejas dienaskārtībā ir virkne jautājumu, tajā skaitā par nodokļiem, tomēr priekšlikumu fiskālā ietekme uz 2020.gadu budžetu būs zināma nākamnedēļ.

"Nākamnedēļ būs pieejami dati par pārskatītajiem izdevumiem ministrijās, tad arī būs zināma kopējā 2020.gada budžeta fiskālā telpa. Patlaban tās apmērs nav zināms, bet mēs domājam, ka nākamā gada budžeta fiskālā telpa būs ļoti pozitīva," piebilda Zakatistovs.

Atbilstoši šā gada pavasara prognozēm fiskālā telpa 2020.gadā ir -11,9 miljoni eiro, 2021.gadā - 81,1 miljons eiro, bet pozitīva tā varētu būt 2022.gadā, sasniedzot 176,3 miljonus eiro.

Kā vēstīts, bija plānots, ka pirmdien valdības koalīcijas nodokļu politikas attīstības komiteja iepazīsies ar Finanšu ministrijas (FM) aprēķiniem par dažādu iniciatīvu īstenošanas iespējām 2020.gada valsts budžetā.

Zakatistovs iepriekš prognozēja, ka, veicot valsts budžeta 2020.gadam izdevumu pārskatīšanu, būtiski tiks pārsniegts iepriekšējā gadā panāktais ietaupījums, kas bija 50 miljoni eiro. Viņš norādīja, ka attiecīgo ietaupīto summu varēs izmantot prioritārajiem izdevumiem, par kuriem politiķiem vēl jāvienojas.

Politiķis iepriekš arī paziņoja, ka koalīcijas attīstības komiteja nodokļu politikas jomā vērtēs, kāda ir fiskālā rocība iespējamiem soļiem 2020.gada budžetā saistībā ar nepaliekamā minimuma un minimālās algas paaugstināšanu, iniciatīvu nekustamā īpašuma nodokļa (NĪN) jomā un pievienotās vērtības nodokļa (PVN) samazināšanu divās nozarēs.

Līdz šim vairāk no Jaunās konservatīvās partijas pārstāvjiem izskanējis atbalsts priekšlikumiem par ar nodokļiem neapliekamā ienākumu minimuma un minimālās algas paaugstināšanu līdz 500 eiro no 2020.gada. Pārējie koalīcijas partneri līdz šim nav steiguši saukt konkrētas summas, par kurām būtu vēlams panākt vienošanos, reizē vairāk uzsverot nepieciešamību palielināt neapliekamo minimumu.

Uz augšu