Pasaulē dārgākā privātmāja - miljardieru sapnis vai baisas ambīcijas?

FOTO: Wikimedia Commons

Pasaulē dārgākā privātmāja atrodas Indijā, Mumbajā - šo ēku vērtībā tikai nedaudz apsteidz Bekingemas pils. Dārgākās rezidences jeb Antilias savādais dizains un fakts, ka to izmanto tikai viena ģimene, šo ēku ir padarījuši slavenu visas pasaules mērogā, un tā saņēmusi pamatīgu kritiku no pasaules ietekmīgākajiem arhitektūras speciālistiem un žurnālistiem.  

Savdabīgā ēka pieder Indijas elektroenerģijas magnātam Mukešam Ambani, kas ir arī ēkas pasūtinātājs un attīstītājs. Ambiciozais biznesmenis savas privātmājas būvniecību noslēdza 2010. gadā un tās tapšanā iesaistīja divus arhitektu birojus no Austrālijas un ASV. Uzskatāms, ka ēkas izmaksas ir mērāmas divu miljardu dolāru vērtībā, taču, kā žurnālam "Forbes" atzina ēkas projektētāja, arhitektūras biroja "Hirsh Bedner Associates" pārstāvis, īstās izmaksas sasniedz pat trīs miljardus dolāru.

Šobrīd ēkā mitinās tikai Ambani ģimene un 600 cilvēku personāls. 

FOTO: Reuters/ScanPix

Antilia rezidence ir nosaukta mītiskas Atlantijas okeāna salas vārdā. Tā ir 173 metrus augsta celtne ar 27 stāviem - visiem ir īpaši augsti griesti, vidēji vienam stāvam tie ir seši metri. Tāpat ēka ir celta tā, lai spētu izturēt astoņu magnitūdu zemestrīci.

Rezidencē ir sešstāvīga autostāvvieta, trīs helikopteru nolaišanās laukumi, gaisa dārzi, kinoteātris, restorāns, balles zāles un citas luksusa klases telpas un zāles. 

Tiesa gan, iemesls, kādēļ māja tiek kritizēta globālā mērogā, nav saistīts ar tās ekscentrisko dizainu, bet gan zemesgabalu. Teju 4600 kvadrātmetru plašais zemesgabals, uz kura šobrīd ir uzcelta Ambani privātmāja, 2005. gadā tika iegādāts no labdarības organizācijas par četriem miljoniem dolāru.

Pirms tam šeit atradās bērnunams, kurā dzīvoja 60 bērni.

Turklāt situācija bija krietni piņķerīgāka - uzskatāms, ka labdarības organizāciju Ambani gandrīz vai aizdzina no zemes, nevis tā labprātīgi pārdeva savu īpašumu miljardierim.

FOTO: Wikimedia Commons

Ambani jau 2002. gadā vēlējās nopirkt zemesgabalu un izteica piedāvājumu - piedāvājuma izskatīšanai labdarības organizācijai bija doti trīs mēneši. Lai gan pēc šā laika organizācija atteicās pārdot zemi, bērnunams saņēma brīdinājumu par piespiedu izvākšanos, un pēc tam jau nama pārvaldnieki un labdarības organizācijas valde bija spiesti ēku un tai piederošo teritoriju pārdot. 

Labdarības organizācija un citas valsts iestādes protestēja pret zemes pārdošanu un pat vērsās Bombejas augstākajā tiesā ar mērķi atgūt zemesgabalu un nepieļaut privātmājas celtniecību.

Taču drīz vien visas apsūdzības tika atceltas. 2007. gadā Allahābādas pašvaldība norādīja, ka Antilia ir celta nelegāli, taču arī šīs apsūdzības Ambani izdevās novērst. Tālāk sekoja Indijas armijas aizrādījumi, ka Mumbajā nemaz nedrīkst būt ēkas ar helikopteru nolaišanās laukumiem, turklāt helikopteri pārkāpj pilsētas trokšņa piesārņojuma regulu. Savukārt vairāki vides dienesti ēkai aizrādīja par nelegāli būvētu autoparku. Pēc ēkas uzcelšanas pats Ambani pāris gadus nemaz neievācās savā namā, jo baidījās no "sliktas auras", vēsta portāls "The New Indian Express".

Uz augšu