Amazones lietusmežu ugunsgrēku dēļ Eiropā rīko protestus

Amazones lietus mežu ugunsgrēks.

FOTO: Reuters/ScanPix

Klimata aktīvisti piektdien Londonā rīkoja skaļus protestus pie Brazīlijas vēstniecības, mudinot Brazīlijas prezidentu Žairu Bolsonaru darīt vairāk, lai apturētu ugunsgrēkus Amazones lietusmežos.

"Apturiet iznīcināšanu tūlīt!", "Glābiet mūsu planētu!", "Gribu, lai jūs būtu panikā!", lasāms demonstrantu transparentos Londonas centrā. Aktīvisti sauca - "Klimata taisnīgumu!" un "Glābiet Amazoni!".

Akcijā Londonā sapulcējušies vairāki simti cilvēku.

Lielbritānijas valdības preses sekretāre sacīja, ka premjerministrs Boriss Džonsons ir "ārkārtīgi satraukts par ugunsgrēkiem", kas, domājams, būs viens no galvenajiem jautājumiem nedēļas nogalē G7 sanāksmē Francijā.

Amsterdamā vairāki simti protestētāju sarīkoja "gulošo protesta akciju", noguļoties centrālajā laukumā vides aktīvistu protesta kustības "Piektdienas nākotnei" ietvaros, ko aizsāka zviedru pusaugu aktīviste Grēta Tūnberga.

Dublinā aptuveni 100 organizācijas "Extinction Rebellion" aktīvistu ieņēma foajē ēkā, kur atrodas Brazīlijas vēstniecība. Aktīvistu prasības bija lasāmas transparentos un dzirdamas saukļos.

Protesti Amazones meža ugunsgrēku lietā plānoti arī citās Eiropas pilsētās.

"Mēs pulcējamies sašutumā, skumjās un izmisumā," norādīja organizācija "Extinction Rebellion", kas rīko Londonas protesta akciju.

"Amazones reģions burtiski deg, un katra colla, kas turpina degt, attālina mūs cerības uz ilgtspējīgu dzīvi uz šīs Zemes."

"Mēs nevaram sēdēt klusumā, kamēr dzīvība uz Zemes tiek iznīcināta."

Aktīvisti aicina valdības, lai tās vērš spiedienu pret Bolsonaru, centienos panākt, ka Brazīlijas prezidents uzņemas aktīvāku lomu ugunsgrēku apturēšanā.

Demonstrācijas piektdien plānotas arī pie Brazīlijas vēstniecībām Berlīnē un Madridē, kā arī pie konsulātiem Turīnā un Barselonā.

Trīs stundu demonstrācija pirmdien plānota Lisabonā, kur demonstranti pie Brazīlijas vēstniecības pulcēsies zem saukļa "Dumpis par Amazoni".

Atbilstoši oficiālajiem datiem šā gada pirmajos astoņos mēnešos Brazīlijā reģistrēti 73 000 meža ugunsgrēku, un tas ir lielākais meža ugunsgrēku skaits kopš 2013.gada.

Lielākā daļa no tiem plosījušies vai turpina plosīties Amazones reģionā.

Francijas prezidents Emanuels Makrons piektdien kļuva asāks savā kritikā, pieļaujot, ka Bolsonaro viņam melojis par Brazīlijas nostāju klimata izmaiņu jautājumā.

Francija bloķēs Eiropas Savienības un Dienvidamerikas valstu tirdzniecības vienošanos, pie kuras darbs nesen pabeigts, bet kuru dalībvalstis vēl nav ratificējušas, ja netiks sperti enerģiskāki soļi, brīdināja Makrons.

Brazīlijas valdība īstenojusi pasākumus, lai lietusmežu reģionus lielākā mērā atvērtu kalnrūpniecības un lauksaimniecības projektiem. Satelītu dati liecina, ka atmežošana notiek arvien straujāk.

Vietējie mediji vēstīja, ka Paras štatā, Brazīlijas dienvidrietumos, lauksaimnieki koordinētā iniciatīvā aizdedzināja zemi, lai atbrīvotu no mežiem vietu jaunām ganībām.

Nacionālo satelītu dati liecina, ka mežu ugunsgrēku skaits Brazīlijā šogad salīdzinājumā ar attiecīgo laika periodu pērn ir pieaudzis par 83%.

Vides aktīvisti norāda, ka lietusmeži ir apdraudēti, jo Brazīlija, īstenojot prezidenta, kurš amatā stājās šā gada sākumā, politiku paplašina lauksaimniecību un arvien vairāk mežu tiek izcirsti, lai iegūtu zemi sojas audzēšanai un lopkopībai.

Bolsonaru asi kritizē Brazīlijas vides regulējumu un tiesībsargājošās institūcijas, apsūdzot tās par aizspriedumiem pret lauksaimniecību un ekonomikas attīstību. Viņš kontroli pār indiāņu zemēm ir nodevis Lauksaimniecības ministrijai un solījis pārskatīt nacionālo parku un citu aizsargāto zonu teritorijas, jo, kā viņš apgalvo, tās palēnina Brazīlijas attīstību, vēsta portāls "Sciencemag".

Uz augšu