Apģērba maitātājas kodes: kā no tām atbrīvoties

Tineidae sp., to actinic light, Rude Skov, Denmark, 30 June to 1 July 2018

FOTO: Wikimedia Commons

Straujiem soļiem tuvojas gada vēsais periods un jau pavisam drīz no skapjiem būs jāņem ārā vilnas džemperi, zeķes, šalles un cimdi, tomēr skapja pārkārtošana reizēm var mīties ar šausminošu atklāsmi: mīļās rudens un ziemas drēbes ir apstrādājušas kodes. Lūk, ieteikumi, kā atbrīvoties no šiem kaitēkļiem. 

Veic dziļo skapja attīrīšanu

Galvenais vaininieks pie drēbju bojāšanas ir nevis lidojošās kodes, bet gan to kāpuri, kas vizuāli atgādina balto rīsu graudiņus. Kodes parasti veido kāpuru kūniņas skapju un trauku skapīšu stūros, tāpēc tops nereti aiz drēbēm vai traukiem neredzam. Šī iemesla dēļ, tiklīdz pamani kaut vienu kodi, ņem apģērbus ārā no skapja un kārtīgi izsūc katru stūri ar putekļusūcēju.  Pēcāk notīri plauktus ar mitru lupatiņu, kas nedaudz apsmidzināta ar antibakteriālu spreju. Tāpat šim darbam noderēs ūdenī atjaukts etiķis. 

FOTO: Unsplash

Atstāj starp apģērbiem starpas

Tiesa gan, reti kad mājokļos skapji ir tik tukši, lai atļautos drēbes un apģērbu komplektus izkārtot ar atstatumiem. Tomēr šis triks palīdzēs no kožu kāpuru pārvietošanos no viena apģērba uz citu. Turklāt atstatus sakarinātas drēbes ļaus skapim izžūt un vēdināties, bet cieši sakarināti apģērbi veicinās piesmakušas, siltas un mitras vides veidošanos, kas kodēm savukārt ļoti patīk. 

Regulāri mazgā drēbes

Kodes piesaista cilvēka sviedru smaka, tāpēc tās sākumā ķersies klāt to laukumu ēšanai, kur svīstam visvairāk, proti, padusēs. Regulāri pārmazgā apģērbu, tādējādi neļaujot kodēm saost šo aromātu. Ja mājiniekiem ir aizdomas par kožu invāziju, apģērbus vēlams pārmazgāt augstā temperatūrā, žāvēt veļas žāvētājā vai pat ielikt saldētavā uz pāris dienām - šie preventīvie darbi nogalinās kožu oliņas vai kāpurus. 

FOTO: Unsplash

Izmanto pretkožu papīru

Specializēti pretkožu līdzekļi ir efektīgākais veids, kā izvairīties no kaitēkļu invāzijas. Turklāt daži līdzekļi, piemēram, speciāli papīri, atsvaidzinātāji vai spreji ir aprīkoti ar speciālām smaržvielām, kas atsvaidzinās arī apģērbu un piešķirts tiem patīkamu aromātu. 

Ņem talkā dabiskus pretkožu līdzekļus

Pret kodēm palīdzēs ne tikai sintētiskas smaržvielas, bet arī dabisku materiālu aromāts. Kodes mīl sviedru smaku, taču tās neieredz ciedru koka, lavandas un eikalipta smaržas. izvēlies ciedru koka bumbiņas, kuras iekārt uz pakaramajiem vai izvēlies prekožu līdzekļus ar šādu smaržu. Pret kaitēkļiem līdzēs arī nelielas lavandas vai eikalipta lapiņu buntītes, kas iekārtas augšpēdus, kaltēsies skapja iekšpusē. Tāpat savu artavu dos veļaspulveri un mīkstinātāji ar lavandas smaržu.

FOTO: Unsplash

Parūpējies par dārgajām drēbēm

Nekas nav briesmīgāks par atklāsmi, ka kodes ir piestrādājušas pie zīda šalles vai dārga kažoka iznīcināšanas. Glabā dārgākās drēbes speciālos maisos un ieliec tajā kādu pretkožu līdzekli, piemēram, iekarināmu atsvaidzinātāju. Ņem vērā - maisi mēdz apputēt, bet putekļi ir kā kožu magnēts, tāpēc arī maisus nāksies ik pa laikam notīrīt un apģērbus regulāri tīrīt.  

Glabā ziemas apģērbu pareizi

Vislabākais veids, kā pasargāt ziemas drēbes vasaras laikā vai vasaras apģērbu - ziemā, ir to glabāšana vakuuma maisos. Ja skapī glabājas kašmira džemperis vai zīda šalles, ietin tās virtuves dvielī un liec noslēgtā plastmasas kastē ar vāku. Neaizmirsti kastē iemest maisiņu ar silīciju, kas absorbēs mitrumu. Ņem vērā - kartona kastes šajā gadījumā nederēs, jo kodes māk izgrauzties cauri arī šim materiālam. 

FOTO: Unsplash

Iegādājies paklāju antikvariātā - nekavējoties uz ķīmisko tīrītavu 

Reizēm pērles un senlaicīgi atradumi krāmu tirgos un antikvariātos ir teju vai pārņemti ar kožu oliņām, tāpēc, pirms klāj pērli uz grīdas, sākumā to iztīri ķīmiskajā tīrītavā.  

Uz augšu