S, 28.01.2023.

Zimbabvē notikušas bijušā prezidenta Mugabes valsts bēres

LETA/AFP
Zimbabvē notikušas bijušā prezidenta Mugabes valsts bēres
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments
Foto: AFP/SCANPIX

Zimbabvē sestdien notika bijušā valsts prezidenta Roberta Mugabes valsts bēres, uz kurām bija ieradušies desmit Āfrikas valstu līderi.

Mugabes, kurš 95 gadu vecumā pagājušajā nedēļā nomira Singapūrā, atstātais mantojums Zimbabvē netiek viennozīmīgi vērtēts, jo viņš bija atbrīvošanās kustības varonis, bet viņa valdīšanas laikā valsts iegrima ekonomikas krīzē ar augstu inflāciju un gadu desmitiem ilgu preču trūkumu.

Viņa bērēs Harares stadionā tikai nepilna puse no 60 000 vietu bija aizpildītas.

Pasākumā piedalījās Āfrikas valstu līderi, kā arī Kubas, Krievijas un Ķīnas amatpersonas.

Viņa apglabāšana notiks tikai pēc apmēram 30 dienām, kad tiks uzbūvēts jauns mauzolejs. Tas atradīsies Nacionālo varoņu akrā, kur melnās marmora kapavietās apglabātas vairāk nekā 130 nozīmīgas personas, tostarp Mugabes pirmā sieva Sallija. Mugabes kapavieta būšot augstāka nekā pārējās.

Svētdien Mugabes līķis tiks nogādāts uz viņa dzimto ciemu Zvimbu, kur notiks tradicionāla atvadīšanās ceremonija, bet tad tas tiks saglabāts līdz mauzoleja pabeigšanai.

Mugabe vadīja Zimbabvi 37 gadus. Viņš atkāpās no amata 2017.gada novembrī neilgi pēc tam, kad parlaments sāka debates par viņa impīčmenta procedūru.

Varas krīzi Zimbabvē izraisīja Mugabes lēmums 2017.gada 6.novembrī atcelt Emersonu Mnangagvu no valsts pirmā viceprezidenta amata. Astoņas dienas pēc tam varu valstī pārņēma armija, kas centās panākt, lai Mugabe atkāpjas. Zimbabves Augstākā tiesa pēcāk atzina par likumīgu armijas rīcību.

Daudzi uzskatīja, ka Mnangagvas atcelšana bija Mugabes mēģinājums nodot varu savai sievai Greisai.

Tēmas
Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais
Uz augšu