Cik saimniekam izmaksā dzīvokļa vai mājas appludināšana?

FOTO: Publicitātes foto

Biežākais sadzīves negadījums, kas piemeklē iedzīvotājus, ir santehnikas un ūdensvadu bojājumi, kā rezultātā tiek appludināts savs vai kaimiņu īpašums. Šāda problēma aktuāla ir vidēji katram trešajam iedzīvotājam. Dzīvokļa vai mājas appludināšana tā īpašniekam izmaksā vidēji ap 1375 EUR, liecina Gjensidige Latvija atlīdzību dati. Sākoties apkures sezonai, risks saskarties ar šīm problēmām palielinās, tādēļ svarīgi pievērst uzmanību ne tikai apkures sistēmu, bet arī ūdensvadu stāvoklim un laicīgi veikt to profilaksi.

Appludināšana ir īpaši aktuāla problēma daudzdzīvokļu namu īpašniekiem. Iemesli appludināšanai var būt visdažādākie, sākot ar savu vai kaimiņu neuzmanību, beidzot ar novecojušu santehniku vai cauruļvadu bojājumiem. Sekas appludināšanai ir atkarīgas no tā, cik nopietns ir bojājums un cik ātri tas tiek atklāts un novērsts.

“Dzīvojot daudzdzīvokļu ēkā, iedzīvotāji nevar būt pilnībā patstāvīgi, jo visapkārt ir kaimiņi, tiek dalīts jumts, kopējās telpas, ūdensvadi u.c. iekārtas. Lai arī cik uzmanīgi un godprātīgi attiecamies pret savu īpašumu, neviens nav 100% pasargāts no negadījumiem,” stāsta Aleksejs Kozirs, apdrošināšanas uzņēmuma atlīdzību nodaļas vadītājs un uzsver, ka

“oktobris ik gadu ir viens no tiem mēnešiem, kad tiek reģistrēts visvairāk applūšanas negadījumu.”

Kā liecina pieejamie dati, šogad kopumā saņemti 848 pieteikumi par īpašuma apdrošināšanas gadījumiem, no kuriem aptuveni trešdaļa jeb 257 gadījumi bijuši saistīti ar īpašuma appludināšanu. Arī apdrošināšanas uzņēmumu tehniskais atbalsta serviss gandrīz katru trešo dienu saņem zvanu par ūdensvadu plīsumiem vai kanalizācijas bojājumiem, bet oktobrī, sākoties apkures sezonai - pat katru otro dienu.

Lai izvairītos no appludināšanas, eksperts aicina pievērst uzmanību biežāk sastopamajiem plūdu izraisītājiem daudzdzīvokļu ēkās un mājās:

  • Sadzīves tehnika - īpašniekiem ir jāpievērš uzmanība visām iekārtām, kas ir saistītas ar ūdeni - veļas mašīnām un trauku mazgājamajām mašīnām. To ūdens padeves caurules ir jāmaina vidēji ik pa pieciem gadiem, taču to stāvoklis jāmonitorē regulāri.
  • Notekūdens caurules - īpaši rudenī ēku notekas var piebirt ar krītošajām koku lapām, kas var izveidot pamatīgu blokādi lietus ūdenim. Tas ir svarīgi ne tikai augšējo stāvu iemītniekiem, bet arī pagrabu īpašniekiem - nereti applūst ne tikai jumts, bet arī pagrabi.
  • Apkures sistēma - siltajai vasarai aizejot, atkal tiek iedarbinātas apkures sistēmas ēkās. Biežākās problēmas ir cauruļvadu plīsumi aizsērējuma vai nolietojuma dēļ, taču negadījumi notiek arī radiatoru atgaisošanas laikā.

Tāpat neaizmirsti regulāri jāsekot līdzi īpašuma stāvoklim un nepieciešamības gadījumā konsultējies ar speciālistiem, kuri veiks nepieciešamās pārbaudes ūdensvada un apkures sistēmas stāvokļa noteikšanai.

Uz augšu