C, 21.09.2023.

Mediķi iestājas pret neloģisku algu palielinājumu

TVNET | FINANCENET
Facebook LinkedIn Draugiem X
Comments 1

Latvijas Jauno ārstu asociācija (LJĀA), Latvijas Ārstu biedrība (LĀB) un Latvijas Māsu asociācija (LMa) neatbalsta Veselības ministrijas virzīto neproporcionālo algu palielinājumu dažādām veselības aprūpes darbinieku grupām, kā arī kategoriski iestājas pret grozījumiem veselības aprūpes finansēšanas likumā. 

Mediķu profesionālās organizācijas nosūtījušas kopīgu vēstuli Valsts prezidentam Egilam Levitam, Ministru prezidentam Krišjānim Kariņam (JV), veselības ministrei Ilzei Viņķelei (AP) un finanšu ministram Jānim Reiram (JV).

Vēstulē politiķiem LJĀA, LĀB un LMa norāda, ka Veselības ministrija (VM) ir vienpusīgi lēmusi par 60 miljonu eiro sadales principiem veselības aprūpes darbinieku algām, kā arī maldinājusi medijus un sabiedrību par VM Stratēģiskās padomes atbalstu piedāvātajam naudas sadalījumam.

"Izsakām vilšanos par VM komunikāciju ar nozares pārstāvjiem, izplatot melīgu informāciju un klaji ignorējot profesionālo organizāciju viedokli. Aicinām labot šo kļūdu un publiski atzīt, ka notikusi sabiedrības maldināšana, atsaucot iepriekš izplatīto informāciju," norādīts vēstulē.

Vienlaikus vēstulē politiķiem mediķu organizācijas norāda, ka plānotais algu palielinājums ārstiem rezidentiem par 20%, bet sākot ar trešo rezidentūras gadu un apakšspecialitāšu rezidentiem par 30%, bet visiem pārējiem par 10%, ir neloģisks un deformē visu atlīdzības sistēmu.

Vēstulē teikts: "Šis ierosinājums 2020. gadā radīs Eiropas līmeņa precedentu, jo pirmo gadu ārsta rezidenta minimālā alga tiks pielīdzināta sertificēta ārsta minimālai algai (attiecīgi - 1140 eiro un 1187 eiro). Savukārt vecāko gadu rezidentu minimālā alga būs augstāka par sertificēto ārstu likmi ( trešā gada rezidentam - 1482 eiro, ārstam rezidentam ar reģionālu līgumu - 1630 eiro, bet sertificētam ārstam - tikai 1187 eiro)."

Vēstules autoru organizācijas iestājas pret šādu absurdu situāciju un aicina Ministru prezidentu nekavējoties lemt par trūkstošo 60 miljonu eiro piešķiršanu, lai celtu arī pārējo nozares darbinieku algas nevis par 10%, bet par likumā noteiktajiem - 20%. "Mēs kategoriski iestājamies pret veselības aprūpes finansēšanas likuma grozījumiem atbilstoši jau pieņemtajam valsts budžeta likumprojektam, uz ko publiski aicina Valsts prezidents.

Veselības aprūpes sistēmai nav jāpielāgojas politiskajām iegribām, tieši pretēji - pie varas esošajiem politiķiem ir jādara viss iespējamais, lai Latvijā nebūtu Eiropā zemākais medmāsu skaits uz kopējo iedzīvotāju skaitu, nebūtu Eiropā otrais zemākais atalgojums sertificētiem ārstiem, nebūtu zemākais rezidentu atalgojums Baltijas valstīs. Mainīt esošo situāciju var tikai drosmīgi, racionāli, pārdomāti, ilgtermiņa lēmumi," teikts kopīgi izplatītajā vēstulē.

LJĀA, LĀB un LMa pieprasa Ministru prezidentam un veselības ministrei nekavējoties sākt darbu, lai nodrošinātu 2021. gadā nepieciešamo 314 miljonu eiro finansējumu visu medicīnas darbinieku algu palielināšanai par 20%. Vienlaikus mediķi vērš uzmanību, ka pat izpildot veselības aprūpes finansēšanas likumā noteikto, Latvija joprojām būs Eiropas līderos starp vissliktāk apmaksātajiem medicīnas speciālistiem. Tas nozīmē, ka jau šobrīd ir nepieciešams skaidrs un pārdomāts veselības aprūpes finansējuma palielināšanas plāns turpmākajiem desmit gadiem.

Facebook LinkedIn Draugiem X
Comments 1

Tēmas

Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais
Uz augšu