Asociācija: ministrija ignorējusi likuma būtību, piešķirot sociālā uzņēmuma statusu "Memory Water"

"Memory Water"

FOTO: Ieva Čīka/LETA

Labklājības ministrija ignorējusi Sociālā uzņēmuma likuma būtību, piešķirot sociālā uzņēmuma statusu ūdens tirgotājam "Memory Water", atzina Latvijas Sociālās uzņēmējdarbības asociācijas direktore Madara Ūlande.

Vienlaikus viņa uzsvēra, ka ir nepieciešams rast risinājumu, lai šādi gadījumi vairs neatkārtotos.

Ūlande norādīja, ka atbilstoši likumam sociālā uzņēmuma vienīgajam un galvenajam mērķim ir jābūt pozitīvas sociālās ietekmes radīšanai kādā jomā, proti, visai uzņēmuma darbībai ir jābūt vērstai uz to, lai šo mērķi sasniegtu.

"Sociālā uzņēmuma būtība ir ar visu, kas tiek darīts, ražots, pirkts un pārdots maksimāli sasniegt pašu nospraustos sociālos mērķus, šajā gadījumā - cilvēku ar invaliditāti nodarbinātības veicināšana. Tā ir būtiska atšķirība no vienkārši sociāli atbildīga uzņēmuma, kas šad un tad, lielākā vai mazākā apmērā dara labus darbus," atzīmēja asociācijas direktore.

Ūlande piebilda, ka "Memory Water" gadījumā nav pārliecības, ka uzņēmuma vienīgais mērķis ir un būs cilvēku ar invaliditāti nodarbinātība. "Aplūkojot gan uzņēmuma apgrozījuma un peļņas rādītājus, gan to attiecību pret cilvēkiem ar invaliditāti darba noslodzi un izmaksāto atalgojumu, ir pamatotas aizdomas, ka cilvēki ar invaliditāti tiek izmantoti kā līdzeklis, lai saņemtu sociālā uzņēmuma statusu un līdz ar to tiktu pie Eiropas Sociālā fonda granta. Šādas situācijas nav pieļaujamas," viņa uzsvēra.

Ūlande, kura ir piedalījusies Sociālā uzņēmuma likuma izstrādē, atgādināja, ka likumā noteiktie kritēriji ir skaidri, un to interpretācija un piemērošana katrā atsevišķā gadījumā ar nolūku ir atstāta ekspertu komisijas ziņā. Pēc viņas minētā, detalizētāku kritēriju izstrāde, no vienas puses, varētu mazināt riskus par negodprātīgu šī statusu izmantošanu, taču būtu šķērslis godprātīgajiem sociālajiem uzņēmumiem iegūt un izmantot statusa sniegtās iespējas. 

"Tādēļ jau ir ekspertu komisija, kas izskata katru gadījumu. Labklājības ministrija ir ignorējusi komisijas pamatotu un argumentētu atzinumu, un bez nopietna iemesla un pamatojuma pieņēmusi pretēju lēmumu. Ministrija, piešķirot sociālā uzņēmuma statusu, ir tehniski vadījusies pēc likuma burta, ignorējot tā jēgu un garu," viņa atzina.

Tāpat Ūlande piebilda, ka 21.gadsimta demokrātiskā valstī tā nav laba prakse, vienlaikus norādot, ka asociācija piekrīt tuvākajā laikā ar visiem kopā sēsties pie sarunu galda un domāt risinājumu, lai šādi gadījumi vairs neatkārtotos.

Jau ziņots, ka pretēji ekspertu lemtajam Labklājības ministrija piešķīrusi sociālā uzņēmuma statusu "Memory Water", kas ļauj uzņēmumam pretendēt uz šiem uzņēmumiem paredzētajiem grantiem.

Raidījums "Nekā personīga" atklāja, ka šis ir pirmais gadījums, kad eksperti atteikuši statusa piešķiršanu, bet ministrija to iedevusi. 

Pērn uzņēmums jau saņēma 133 000 eiro grantu no Labklājības ministrijas un "Attīstības finanšu institūcijas "Altum"" projekta "Atbalsts sociālajai uzņēmējdarbībai". Programmas mērķis ir iesaistīt darba tirgū personas, kas no tā ir atstumtas sociālā statusa, veselības vai citu iemeslu dēļ. Lai saņemtu grantu, "Memory Water" pieņēma darbā 13 cilvēkus ar invaliditāti, bet par saņemto naudu nopirka 100 000 eiro vērtu ūdens pildīšanas un iepakošanas iekārtu.

Savukārt šogad uzņēmums iecerējis iegūt papildu līdzekļus no fonda, tāpēc augustā pieprasījis tam piešķirt sociālā uzņēmuma statusu. Statusu pieprasījis arī cits "Memory Water" dibinātājam Jānim Pļaviņam piederošs uzņēmums "Prana Energy". Uzņēmumi uzskata, ka tie atbilst prasītajam statusam, jo puse no firmā strādājošajiem ir cilvēki ar invaliditāti.

Pārbaudot "Memory Water", atklājies, ka no 13 darbā pieņemtajiem cilvēkiem ar invaliditāti tikai viens ir saņēmis algu, kas lielāka par minimālo, bet deviņu personu mēneša alga nepārsniedz 35 eiro. Viņi strādājuši desmit stundas mēnesī.

Eksperti uzskatīja, ka "Memory Water" statusam neatbilst, jo tikai formāli izpilda Sociālo uzņēmumu likuma prasības, un tā darbība nedod prasīto pozitīvo sociālu ietekmi. Uzņēmuma darbība, saņemot grantu vērsta nevis uz sociālo mērķu sasniegšanu, bet uzņēmējdarbības attīstību, veicot iekārtu automatizāciju, secināja eksperti, vienbalsīgi atsakot sociālā uzņēmuma statusu.

Ar Labklājības ministrijas valsts sekretāra lēmumu "Memory Water" sociālā uzņēmuma statuss piešķirts no 19.novembra, bet "Prana Energy" no 3.decembra. 

Uz augšu