Baltkrievija apiet Krieviju: iepērk naftu no Norvēģijas (47)

Papildināts
TVNET
Foto: TASS/Scanpix

Baltkrievija no Norvēģijas iepirks 80 000 tonnu jēlnaftas, kas tiks piegādāta caur Klaipēdas ostu. Tādā veidā Baltkrievija atradusi alternatīvu naftas tranzītam caur Krieviju, ko Krievija uz laiku pārtrauca.

Jēlnaftas iepirkumu no Norvēģijas apstiprinājis Baltkrievijas nacionālais naftas koncerns "Belnaftahim", vēsta aģentūra TASS.

Valdības amatpersonas paudušas Lietuvas gatavību nākotnē Baltkrievijai palīdzēt importēt arī gāzi, ja tā vēlētos samazināt savu atkarību no Krievijas. 

Gaidāms, ka šonedēļ Klaipēdā ieradīsies Norvēģijas tankkuģis "Breiviken" ar jēlnaftu, apstiprinājis Klaipēdas naftas termināļa operators "Klaipedos nafta".

No Lietuvas ostas jēlnafta pa dzelzceļu tiks nogādāta Baltkrievijā. 

"Klaipedos nafta" naftas biznesa direktors Ģiedrjus Sabaļausks ziņu aģentūrai BNS sacījis, ka turpinās dialogs ar klientiem Baltkrievijā par naftas produktu eksportu un jēlnaftas importu. 

"Pašlaik mums nav citu lūgumu no Baltkrievijas par jēlnaftas importu, bet, kā jau esam teikuši, pašlaik lēšam, ka terminālī varētu pārkraut līdz trim tonnām jēlnaftas," viņš teicis. 

Lietuvas valsts dzelzceļa kompānijas "Lietuvos geležinkeliai" preses pārstāvis Mants Dubausks norādīja, ka kompānija "nepārtraukti seko tirgus situācijai un meklē iespējas piedāvāt konkurētspējīgus risinājumus klientiem".

Pirms tam Baltkrievija naftu iepirka tikai no Krievijas. Pateicoties izdevīgiem līguma nosacījumiem un naftas tirgošanai zem tirgus cenas, Baltkrievija pamanījās nopelnīt ar nacionālo naftas biznesu. Taču Baltkrievija un Krievija nespēja vienoties par jaunu līgumu, kam bija jāstājas spēkā ar 2020.gada pirmo janvāri, tāpēc naftas tranzīts no Krievijas uz laiku tika apturēts, bet pēc tam atsākās ierobežotā apjomā.

Baltkrievijas pirmais vicepremjers Dmitrijs Krutojs medijiem atklājis, ka tiekot izskatīti alternatīvi naftas tranzīta varianti.

Kā iespējamās valstis, caur kurām varētu veikt naftas tranzītu uz Baltkrieviju, viņš minēja Ukrainu, Poliju, Kazahstānu, Azerbaidžānu, kā arī Baltijas valstis.

Latvijas premjerministrs Krišjānis Kariņš tikšanās laikā ar Baltkrievijas prezidentu Aleksandru Lukašenko apstiprinājis, ka būtu iespējama naftas piegāde Baltkrievijai caur Latvijas ostām.

Ziņu aģentūra "Reuters" pirmdien vēstīja, ka Baltkrievijas naftas kompānija BNK caur Klaipēdu importēs naftu no   Juhana Sverdrupa vārdā nosauktajām  atradnēm Norvēģijā. 

"Mēs gaidām kravu, un tad turpināsim sarunas," aģentūrai "Reuters"sacīja Baltkrievijas valsts kompānijā "Belņeftehim", kas kontrolē BNK. 

"Pa dzelzceļu Baltkrievijas naftas pārstrādes rūpnīcai "Naftan" tiks piegādātas 80 000 tonnas  naftas no Juhana Sverdrupa atradnēm," ziņoja "Reuters". 

Krievija 1.janvārī apturēja naftas piegādes Baltkrievijas naftas pārstrādes rūpnīcām, bet dažas dienas vēlāk daļēji tās atjaunoja, lai gan Maskava un Minska nav vienojušās par piegāžu nosacījumiem 2020.gadam. 

Ziņu aģentūra AP vēsta, ka piegādes Baltkrievijai apturētas, jo telefonsarunās starp Baltkrievijas prezidentu Aleksandru Lukašenko un Krievijas prezidentu Vladimiru Putinu netika panākts kompromiss. Nesaskaņas pamatā bijušas ap tranzīta nodevām un jēlnaftas apjomu, kāds jāpiegādā Baltkrievijas naftas pārstrādes rūpnīcām. 

Baltkrievijas amatpersonas pagājušajā nedēļā paziņoja, ka nosūtījusi priekšlikumus par naftas importu Baltijas valstīm, Polijai, Ukrainai, Kazahstānai un Azerbaidžānai. 

Lietuvas ārlietu ministrs Lins Linkevičs sacījis, ka Lietuva var piedāvāt Baltkrievijai alternatīvu gan naftas, gan gāzes importam no Krievijas. 

Ministrs par energoresursu piegādēm plāno runāt vizītes laikā Minskā  februāra sākumā. 

"Mūsu interesēs ir tas, lai Baltkrievija dažādotu savus energoresursu piegāžu avotus, un viens tāds piemērs ir Klaipēdas ostas un Lietuvas dzelzceļa izmantošanu," Linkevičs sacīja BNS. 

"Ja ir interese, varētu runāt arī par gāzes piegāžu jautājumiem. Mēs varēsim runāt par šiem jautājumiem manas vizītes Minskā laikā kopā ar visiem aktuālajiem jautājumiem mūsu darba kārtībā," viņš piebilda. 

Aktuālais šodien
Svarīgākais